NGC 6553

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6553


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 9 м 15,6 с
Деклинација -25° 54' 26""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XI
Привиден сјај
(видлив)
8,3
Физички податоци
Привидни димензии 9,2' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 22 мај 1784
Други ознаки GCL 88, ESO 521-SC36

NGC 6553збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6553 се споменува и како GCL 88, ESO 521-SC36.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 мај 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6553 е од видот XI.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,3 m.[2] NGC 6553 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 9 м 15,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 54' 26"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6553 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6847. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 326.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]