Прејди на содржината

NGC 6604

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6604
Слика на телескопот ESO/MPG од 2,2 метри . NGC 6604 е видлив во горниот лев агол, со HII регионот Sh2-54 под него црвеникава
Слика на телескопот ESO/MPG од 2,2 метри . NGC 6604 е видлив во горниот лев агол, со HII регионот Sh2-54 под него црвеникава
Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 18 м 6 с
Деклинација -12° 13' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
6,5
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 15 јули 1784
Други ознаки OCL 56

NGC 6604расеано ѕвездено јато во соѕвездието Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6604 се споменува и како OCL 56.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 јули 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6604 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,5 m.[2] NGC 6604 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 18 м 6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 13' 0".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6604 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5685. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 503.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]