Прејди на содржината

NGC 6725

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6725

{{{опис}}}

Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 1 м 56,4 с
Деклинација -53° 51' 51"
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јули 1834
Други ознаки ESO 183-36, AM 1857-535

NGC 6725леќеста галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6725 се споменува и како ESO 183-36, AM 1857-535.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јули 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6725 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 m/лм2.[2] NGC 6725 има привидни димензии од 2,2' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 1 м 56,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 51' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6725 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62692. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 435; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8759. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]