NGC 6735

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6735


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 0 m 45,3 s
Деклинација -0° 27' 21"
Податоци од набљудување
Вид на објект астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 јули 1827
Други ознаки near SDAO 142915

NGC 6735 е астеризам во соѕвездието Орел, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6735 се споменува и како near SDAO 142915.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јули 1827 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6735 е од видот *Grp.[1] NGC 6735 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 0 m 45,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 27' 21".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6735 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 251; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5128. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 193.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]