NGC 6979

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6979


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 50 m 30 s
Деклинација +32° 1' 36""
Податоци од набљудување
Вид на објект емисиона маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 7' x 3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 септември 1784
Други ознаки part of Veil nebula

NGC 6979 е емисиона маглина во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6979 се споменува и како part of Veil nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 септември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6979 е од видот EN.[1] NGC 6979 има привидни димензии од 7' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 50 m 30 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 1' 36"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6979 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 120; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2691. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 757.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]