NGC 6605

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6605

{{{опис}}}

Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 16 м 24 с
Деклинација -15° 0' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
6
Физички податоци
Привидни димензии 29' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 31 јули 1826
Други ознаки OCL 47, *Grp ?

NGC 6605расеано ѕвездено јато во соѕвездието Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6605 се споменува и како OCL 47, *Grp ?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јули 1826 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6605 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6 m.[2] NGC 6605 има само една позната привидна димензија, која изнесува 29'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 16 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -15° 0' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6605 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5689. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]