NGC 6572

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6572

{{{опис}}}

Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 12 м 6,4 с
Деклинација +6° 51' 15""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9
Физички податоци
Привидни димензии 0,25' x ?'
Историја
Откривач Фридрих Георг Вилхелм фон Струве
Откриена 1825
Други ознаки PK 34+11.1, CS=13.6

NGC 6572планетарна маглина во соѕвездието Змијоносец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6572 се споменува и како PK 34+11.1, CS=13.6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1825 година од страна на Фридрих Георг Вилхелм фон Струве, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6572 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9 m.[2] NGC 6572 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 12 м 6,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 51' 15"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6572 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 204; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 443. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 164.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]