NGC 6891

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6891
{{{опис}}}
Соѕвездие Делфин
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 15 м 8,9 с
Деклинација +12° 42' 17""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,35' x ?'
Историја
Откривач Ралф Коупленд
Откриена 22 септември 1884
Други ознаки PK 54-12.1, CS=12.4

NGC 6891планетарна маглина во соѕвездието Делфин, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6891 се споменува и како PK 54-12.1, CS=12.4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 септември 1884 година од страна на Ралф Коупленд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6891 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 m.[2] NGC 6891 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,35'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 15 м 8,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 42' 17"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6891 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 208; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1081. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 325.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]