NGC 6774

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6774


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 16 m 18 s
Деклинација -16° 19' 30""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III2m
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 27 јули 1830
Други ознаки OCL 65, Ruprecht 147

NGC 6774 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6774 се споменува и како OCL 65, Ruprecht 147.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јули 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6774 е од видот III2m.[1] NGC 6774 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 16 m 18 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 19' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6774 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 296; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6296. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 157.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]