Прејди на содржината

NGC 6588

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6588

{{{опис}}}

Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 21 м 27 с
Деклинација -63° 48' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јуни 1836
Други ознаки ESO 103-**14, chain of 20 сtars

NGC 6588астеризам во соѕвездието Паун, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6588 се споменува и како ESO 103-**14, chain of 20 сtars.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јуни 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6588 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 21 м 27 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 48' 24".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6588 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 455; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9076. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]