NGC 6611

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 6611


Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 18 m 45 s
Деклинација -13° 47' 54"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II3mn
Привиден сјај
(видлив)
6
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Жан Филип Лојс де Шезо
Откриена 1745
Алтернативни ознаки M 16, OCL 54, Eagle Nebula embedded

NGC 6611 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Змија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6611 се споменува и како M 16, OCL 54, Eagle Nebula embedded.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1745 година од страна на Жан Филип Лојс де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6611 е од видот II3mn.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6 mag.[2] NGC 6611 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 18 m 45 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 47' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6611 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5689. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 503.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]