Прејди на содржината

NGC 6860

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6860
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 8 м 47,1 с
Деклинација -61° 5' 59"
Положбен агол 34°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,8'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 август 1836
Други ознаки ESO 143-9, AM 2004-611, IRAS 20044-6114

NGC 6860спирална галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6860 се споменува и како ESO 143-9, AM 2004-611, IRAS 20044-6114.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 август 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6860 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 6860 има привидни димензии од 1,3' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 8 м 47,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -61° 5' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 34°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6860 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64166. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 457; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9086. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]