NGC 6818

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6818
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 43 м 57,8 с
Деклинација -14° 9' 9""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,77' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 август 1787
Други ознаки PK 25-17.1, CS=16.1

NGC 6818планетарна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6818 се споменува и како PK 25-17.1, CS=16.1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 август 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6818 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,9 m.[2] NGC 6818 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,77'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 43 м 57,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 9' 9"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6818 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 297; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5736. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 294.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]