NGC 6506

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6506


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 59 м 53,4 с
Деклинација -24° 41' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 јули 1834
Други ознаки OCL 16, ESO 521-SC6

NGC 6506расеано ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6506 се споменува и како OCL 16, ESO 521-SC6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 јули 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6506 е од видот III2p.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 59 м 53,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 41' 7"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6506 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6845. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 326.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]