Прејди на содржината

NGC 6777

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6777

{{{опис}}}

Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 26 м 32 с
Деклинација -71° 27' 52"
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,7
Физички податоци
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки ESO 72-**15, SAO 257685 & 257686, = N 6752?

NGC 6777двојна ѕвезда во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6777 се споменува и како ESO 72-**15, SAO 257685 & 257686, = N 6752?.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6777 е од видот *2.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7,7 m.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 26 м 32 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -71° 27' 52".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6777 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 456; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9313. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]