NGC 6723

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6723
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 59 м 33,2 с
Деклинација -36° 37' 52""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VII
Привиден сјај
(видлив)
6,8
Физички податоци
Привидни димензии 13' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 2 јуни 1826
Други ознаки GCL 106, ESO 396-SC10

NGC 6723збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6723 се споменува и како GCL 106, ESO 396-SC10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 јуни 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6723 е од видот VII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,8 m.[2] NGC 6723 има само една позната привидна димензија, која изнесува 13'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 59 м 33,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 37' 52"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6723 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 378; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7421. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]