Прејди на содржината

NGC 6938

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6938


Соѕвездие Лисица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 34 м 42 с
Деклинација +22° 13' 2""
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 јули 1784
Други ознаки OCL?

NGC 6938астеризам во соѕвездието Лисица, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6938 се споменува и како OCL?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јули 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6938 е од видот *Grp.[1] NGC 6938 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 34 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 13' 2"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6938 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 164; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1645. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1103.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]