NGC 6642

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6642


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 31 m 54,3 s
Деклинација -23° 28' 33""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
8,9
Физички податоци
Привидни димензии 5,8' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 август 1784
Други ознаки GCL 97, ESO 522-SC32

NGC 6642 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6642 се споменува и како GCL 97, ESO 522-SC32.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 август 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6642 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,9 mag.[2] NGC 6642 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 31 m 54,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 28' 33"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6642 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 340; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6857. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 173.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]