Прејди на содржината

NGC 6765

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6765

{{{опис}}}

Соѕвездие Лира
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 11 м 6,5 с
Деклинација +30° 32' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Физички податоци
Привидни димензии 0,67' x ?'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 28 јуни 1864
Други ознаки PK 62+9.1, CS=16.0

NGC 6765планетарна маглина во соѕвездието Лира, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6765 се споменува и како PK 62+9.1, CS=16.0.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јуни 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6765 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m.[2] NGC 6765 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,67'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 11 м 6,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 32' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6765 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 118; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2640. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 275.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]