Омега (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 6618)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Омега (маглина)


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 20 m 47 s
Деклинација -16° 10' 18"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато со емисиона маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
6
Физички податоци
Привидни димензии 20' x 15'
Историја
Откривач Жан Филип де Шезо
Откриена 1745
Алтернативни ознаки M 17, OCL 44, LBN 60, Sh2-45, Omega nebula

NGC 6618 е отворено ѕвездено јато со емисиона маглина во соѕвездието Стрела, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6618 се споменува и како M 17, OCL 44, LBN 60, Sh2-45, Omega nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1745 година од страна на Жан Филип де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6618 е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 6 mag.[2] NGC 6618 има привидни димензии од 20' х 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 20 m 47 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 10' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6618 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6265. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 569.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]