NGC 6704

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6704


Соѕвездие Штит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 50 m 45,8 s
Деклинација -5° 12' 18""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
9,2
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Фридрих Аугусст Теодор Винеке
Откриена 23 јули 1854
Други ознаки OCL 82

NGC 6704 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Штит, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6704 се споменува и како OCL 82.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 јули 1854 година од страна на Фридрих Аугусст Теодор Винеке, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6704 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,2 mag.[2] NGC 6704 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 50 m 45,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 12' 18"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6704 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 250; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5122. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1085.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]