Список на екипи и велосипедисти на Вуелта а Еспања 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вуелта а Еспања 2017 било 72. издание на трката. Таа е последна од трите големи трки во велосипедизмот која ќе се одржи во 2017 година. Трката ќе започне во Ним, Франција, на 19 август, а ќе заврши во Мадрид на 10 септември.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Вуелта а Еспања е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Четири професионални континентални екипи биле дополнителни повикани.[2] Помеѓу повиканите биле Каха Рурал-Сегурос РГА, единствена шпанска екипа. Биле поканети и француската екипа Кофидис, ирската екипа Аква Блу Спорт и колумбиската екипа Тим Манзана Постобон. Секоја екипа можела да започне со по девет возачи, поради што на почетокот на трката имало 198 возачи.

Екипи од Светската турнеја UCI
Професионални континентални екипи

Велосипедисти[уреди | уреди извор]

Легенда
Бр. Почетниот број носен од возачот во текот на Вуелта
Место Место во генералниот пласман
Време Разлика во однос на победникот на генералниот пласман
  Yellow jersey   Го означува победникот на генералниот пласман
  Green jersey   Го означува победникот на бодовниот пласман
  White jersey with blue polka dots   Го означува победникот на планинскиот пласман
  White jersey   Го означува победникот на комбинираниот пласман
ДНС Го означува возачот кој не започнал, како и етапата пред која се повлекол
ДНФ Го означува возачот кој не завршил, како и етапата на која се повлекол
ДСК Го означува возачот кој бил дисквалификуван од трката, како и етапата на која тоа се случило
Возраста е утврдена на 19 август 2017 година, датумот на кој започнала Вуелта

По почетен број[уреди | уреди извор]

Следниве екипи и велосипедисти учествувале во Вуелта а Еспања:[3]

Бр. Име Држава Екипа Возраст Место Време Нав.
1 Алберто Контадор  Шпанија Трек-Сегафредо 34 5 + 3' 18" [4]
2 Едвард Тенс  Белгија Трек-Сегафредо 26 91 + 3ч 33' 03" [5]
3 Маркел Иризар  Шпанија Трек-Сегафредо 37 119 + 4ч 07' 16" [6]
4 Жилиен Бернар  Франција Трек-Сегафредо 25 85 + 3ч 22' 16" [7]
5 Хесус Ернандез  Шпанија Трек-Сегафредо 35 64 + 2ч 45' 39" [8]
6 Харлинсон Пантано  Колумбија Трек-Сегафредо 28 33 + 1ч 39' 27" [9]
7 Џон Дегенколб  Германија Трек-Сегафредо 28 ДНС-5 [10]
8 Кун де Корт  Холандија Трек-Сегафредо 34 77 + 3ч 09' 17" [11]
9 Питер Стетина  САД Трек-Сегафредо 30 31 + 1ч 36' 35" [12]
11 Давид де ла Круз  Шпанија Квик-Степ Флорс 32 ДНФ-20 [13]
12 Жилијан Алафилип  Франција Квик-Степ Флорс 25 68 + 2ч 59' 11" [14]
13 Ерос Капеки  Италија Квик-Степ Флорс 31 104 + 3ч 52' 20" [15]
14 Тим Деклерк  Белгија Квик-Степ Флорс 28 129 + 4ч 21' 20" [16]
15 Боб Јунгелс  Луксембург Квик-Степ Флорс 24 42 + 1ч 58' 17" [17]
16 Енрик Мас  Шпанија Квик-Степ Флорс 22 71 + 3ч 02' 34" [18]
17 Ив Ламперт  Белгија Квик-Степ Флорс 26 136 + 4ч 32' 02" [19]
18 Ники Терпстра  Холандија Квик-Степ Флорс 33 130 + 4ч 23' 54" [20]
19 Матео Трентин  Италија Квик-Степ Флорс 28 84 + 3ч 18' 41" [21]
21 Крис Фрум  Обединето Кралство Тим Скај 32 1 82ч 30' 02" [22]
22 Кристијан Кнес  Германија Тим Скај 36 124 + 4ч 13' 46" [23]
23 Салваторе Пучо  Италија Тим Скај 27 78 + 3ч 09' 44" [24]
24 Давид Лопез  Шпанија Тим Скај 36 66 + 2ч 58' 17" [25]
25 Џани Москон  Италија Тим Скај 23 [26]
26 Микел Ниеве  Шпанија Тим Скај 33 [27]
27 Ваут Пулс  Холандија Тим Скај 29 [28]
28 Диего Роза  Италија Тим Скај 28 [29]
29 Ијан Станард  Обединето Кралство Тим Скај 30 [30]
31 Дамијано Карузо  Италија БМЦ Рејсинг Тим 29 [31]
32 Алесандро де Марки  Италија БМЦ Рејсинг Тим 31 [32]
33 Роан Денис  Австралија БМЦ Рејсинг Тим 27 [33]
34 Килијан Франкини  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 23 [34]
35 Даниел Ос  Италија БМЦ Рејсинг Тим 30 [35]
36 Николас Роуш  Ирска БМЦ Рејсинг Тим 33 [36]
37 Лоик Влиген  Белгија БМЦ Рејсинг Тим 23 [37]
38 Тиџеј ван Гардерен  САД БМЦ Рејсинг Тим 29 [38]
39 Франсиско Вентосо  Шпанија БМЦ Рејсинг Тим 35 [39]
41 Естебан Чавес  Колумбија Орика-Скот 26 [40]
42 Сем Були  Нов Зеланд Орика-Скот 30 [41]
43 Џек Хејг  Австралија Орика-Скот 23 [42]
44 Магнус Корт  Данска Орика-Скот 24 [43]
45 Кристофер Јул-Јенсен  Данска Орика-Скот 28 [44]
46 Свен Тафт  Канада Орика-Скот 40 [45]
47 Карлос Верона  Шпанија Орика-Скот 24 [46]
48 Адам Јејтс  Обединето Кралство Орика-Скот 25 [47]
49 Сајмон Јејтс  Обединето Кралство Орика-Скот 25 [48]
51 Хорхе Аркас  Шпанија Мовистар Тим 25 [49]
52 Карлос Бетанкур  Колумбија Мовистар Тим 27 [50]
53 Ричард Карапаз  Еквадор Мовистар Тим 24 [51]
54 Рубен Фернандез  Шпанија Мовистар Тим 26 [52]
55 Даниел Морено  Шпанија Мовистар Тим 35 [53]
56 Нелсон Оливеира  Португалија Мовистар Тим 28 [54]
57 Антонио Педреро  Шпанија Мовистар Тим 25 [55]
58 Хосе Хоакин Рохас  Шпанија Мовистар Тим 32 [56]
59 Марк Солер  Шпанија Мовистар Тим 23 [57]
61 Вилко Келдерман  Холандија Тим Санвеб 26 [58]
62 Варан Баргиј  Франција Тим Санвеб 25 [59]
63 Јоханес Фрелингер  Германија Тим Санвеб 32 [60]
64 Чад Хејга  САД Тим Санвеб 28 [61]
65 Крис Хамилтон  Австралија Тим Санвеб 22 [62]
66 Ленард Хофстеде  Холандија Тим Санвеб 22 [63]
67 Ленард Кемна  Германија Тим Санвеб 20 [64]
68 Серен Краг Андерсен  Данска Тим Санвеб 23 [65]
69 Сам Омен  Холандија Тим Санвеб 22 [66]
71 Рафал Мајка  Полска Бора-Хансгрое 27 [67]
72 Емануел Бухман  Германија Бора-Хансгрое 25 [68]
73 Михаел Коларж  Словачка Бора-Хансгрое 24 [69]
74 Чезаре Бенедети  Италија Бора-Хансгрое 30 [70]
75 Патрик Конрад  Австрија Бора-Хансгрое 25 [71]
76 Кристоф Пфингстен  Германија Бора-Хансгрое 29 [72]
77 Павел Полјањски  Полска Бора-Хансгрое 27 [73]
78 Андреас Шилингер  Германија Бора-Хансгрое 34 [74]
79 Михаел Шварцман  Германија Бора-Хансгрое 26 [75]
81 Ромен Барде  Франција Аг2р-Ла Мондијал 26 [76]
82 Клеман Шеврје  Франција Аг2р-Ла Мондијал 25 [77]
83 Нико Денц  Германија Аг2р-Ла Мондијал 23 [78]
84 Аксел Домон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 27 [79]
85 Жилиен Дувал  Франција Аг2р-Ла Мондијал 27 [80]
86 Александар Жење  Франција Аг2р-Ла Мондијал 29 [81]
87 Алекси Жужар  Франција Аг2р-Ла Мондијал 24 [82]
88 Иго Уле  Канада Аг2р-Ла Мондијал 26 [83]
89 Доменико Поцовиво  Италија Аг2р-Ла Мондијал 34 [84]
91 Мајкл Вудс  Канада Канондејл-Драпак 30 [85]
92 Брендан Канти  Австралија Канондејл-Драпак 25 [86]
93 Сајмон Кларк  Австралија Канондејл-Драпак 31 [87]
94 Џо Домбровски  САД Канондејл-Драпак 26 [88]
95 Томас Скали  Нов Зеланд Канондејл-Драпак 27 [89]
96 Томс Скујињш  Латвија Канондејл-Драпак 26 [90]
97 Вил Кларк  Австралија Канондејл-Драпак 32 [91]
98 Давиде Вилела  Италија Канондејл-Драпак 26 [92]
99 Том ван Асбрук  Белгија Канондејл-Драпак 27 [93]
101 Илнур Закарин  Русија Катјуша-Алпесин 27 [94]
102 Максим Белков  Русија Катјуша-Алпесин 32 [95]
103 Свен Ерик Бистрем  Норвешка Катјуша-Алпесин 25 [96]
104 Жозе Гонсалвеш  Португалија Катјуша-Алпесин 28 [97]
105 Марко Халер  Австрија Катјуша-Алпесин 26 [98]
106 Алберто Лосада  Шпанија Катјуша-Алпесин 35 [99]
107 Михаел Меркев  Данска Катјуша-Алпесин 32 [100]
108 Матвеј Мамикин  Русија Катјуша-Алпесин 22 [101]
109 Реин Тарамае  Естонија Катјуша-Алпесин 30 [102]
111 Стевен Краусвејк  Холандија Лото НЛ-Џамбо 30 [103]
112 Џорџ Бенет  Нов Зеланд Лото НЛ-Џамбо 27 [104]
113 Антван Толхук  Холандија Лото НЛ-Џамбо 23 [105]
114 Кун Бауман  Холандија Лото НЛ-Џамбо 23 [106]
115 Стеф Клемент  Холандија Лото НЛ-Џамбо 34 [107]
116 Флорис де Тир  Белгија Лото НЛ-Џамбо 25 [108]
117 Берт-Јан Линдеман  Холандија Лото НЛ-Џамбо 28 [109]
118 Хуан Хосе Лобато  Шпанија Лото НЛ-Џамбо 28 [110]
119 Дан Оливир  Холандија Лото НЛ-Џамбо 24 [111]
121 Руј Кошта  Португалија ОАЕ Тим Емирати 30 [112]
122 Дарвин Атапума  Колумбија ОАЕ Тим Емирати 29 [113]
123 Анас Аит ел-Абдија  Мароко ОАЕ Тим Емирати 24 [114]
124 Луис Мејнтџес  ЈАР ОАЕ Тим Емирати 25 [115]
125 Саша Модоло  Италија ОАЕ Тим Емирати 30 [116]
126 Матеј Мохорич  Словенија ОАЕ Тим Емирати 22 [117]
127 Пшемислав Њемјец  Полска ОАЕ Тим Емирати 37 [118]
128 Јан Поланц  Словенија ОАЕ Тим Емирати 25 [119]
129 Федерико Ѕурло  Италија ОАЕ Тим Емирати 23 [120]
131 Фабио Ару  Италија Астана 27 [121]
132 Пелјо Билбао  Шпанија Астана 27 [122]
133 Сергеј Чернецки  Русија Астана 27 [123]
134 Лауренс де Врезе  Белгија Астана 28 [124]
135 Јеспер Хансен  Данска Астана 26 [125]
136 Мигел Анхел Лопез  Колумбија Астана 23 [126]
137 Алексеј Луценко  Казахстан Астана 24 [127]
138 Луис Леон Санчез  Шпанија Астана 33 [128]
139 Никита Сталнов  Казахстан Астана 25 [129]
141 Сандер Арме  Белгија Лото-Судал 31 [130]
142 Барт де Клерк  Белгија Лото-Судал 30 [131]
143 Томас де Гент  Белгија Лото-Судал 30 [132]
144 Јенс Дебишер  Белгија Лото-Судал 27 [133]
145 Томаш Марчињски  Полска Лото-Судал 33 [134]
146 Реми Мерц  Белгија Лото-Судал 22 [135]
147 Максим Монфор  Белгија Лото-Судал 34 [136]
148 Јеле Валајс  Белгија Лото-Судал 28 [137]
149 Адам Хансен  Австралија Лото-Судал 36 [138]
151 Винченцо Нибали  Италија Бахреин-Мерида 32 [139]
152 Валерио Ањоли  Италија Бахреин-Мерида 32 [140]
153 Мануеле Боаро  Италија Бахреин-Мерида 30 [141]
154 Иван Гарсија  Шпанија Бахреин-Мерида 21 [142]
155 Хавиер Морено  Шпанија Бахреин-Мерида 33 [143]
156 Антонио Нибали  Италија Бахреин-Мерида 24 [144]
157 Домен Новак  Словенија Бахреин-Мерида 22 [145]
158 Франко Пелицоти  Италија Бахреин-Мерида 39 [146]
159 Џовани Висконти  Италија Бахреин-Мерида 34 [147]
161 Арно Куртеј  Франција ФДЖ 28 [148]
162 Марк Фурнје  Франција ФДЖ 22 [149]
163 Даниел Хелгард  Норвешка ФДЖ 24 [150]
164 Жоан Ле Бон  Франција ФДЖ 26 [151]
165 Тобијас Лудвигсон  Шведска ФДЖ 26 [152]
166 Жереми Месон  Франција ФДЖ 24 [153]
167 Лоренцо Манзин  Франција ФДЖ 23 [154]
168 Антони Ру  Франција ФДЖ 30 [155]
169 Од Кристијан Ејкинг  Норвешка ФДЖ 22 [156]
171 Игор Антон  Шпанија Тим Дименжн Дата 34 [157]
172 Ник Дугал  ЈАР Тим Дименжн Дата 24 [158]
173 Јусеф Региги  Алжир Тим Дименжн Дата 27 [159]
174 Омар Фраиле  Шпанија Тим Дименжн Дата 27 [160]
175 Жак Јансе ван Ренсбург  ЈАР Тим Дименжн Дата 29 [161]
176 Бен Кинг  САД Тим Дименжн Дата 28 [162]
177 Мерхави Кудус  Еритреја Тим Дименжн Дата 23 [163]
178 Лахлан Мортон  Австралија Тим Дименжн Дата 25 [164]
179 Серж Пауелс  Белгија Тим Дименжн Дата 33 [165]
181 Гијом Бонафон  Франција Кофидис 30 [166]
182 Луис Анхел Мате  Шпанија Кофидис 33 [167]
183 Даниел Наваро  Шпанија Кофидис 34 [168]
184 Антони Перез  Франција Кофидис 26 [169]
185 Стефан Росето  Франција Кофидис 30 [170]
186 Антони Тиржис  Франција Кофидис 23 [171]
187 Жими Тиржис  Франција Кофидис 26 [172]
188 Јонас ван Генехтен  Белгија Кофидис 30 [173]
189 Кенет Ванбилсен  Белгија Кофидис 27 [174]
191 Серхио Пардилја  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 33 [175]
192 Давид Аројо  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 37 [176]
193 Фабрисио Ферари  Уругвај Каха Рурал-Сегурос РГА 32 [177]
194 Љуис Мас  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 27 [178]
195 Рафаел Реис  Португалија Каха Рурал-Сегурос РГА 25 [179]
196 Хаиме Росон  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 24 [180]
197 Диего Рубио  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 26 [181]
198 Ектор Саез  Шпанија Каха Рурал-Сегурос РГА 23 [182]
199 Ник Шулц  Австралија Каха Рурал-Сегурос РГА 22 [183]
201 Адам Блајт  Обединето Кралство Аква Блу Спорт 27 [184]
202 Марк Кристијан  Обединето Кралство Аква Блу Спорт 26 [185]
203 Штефан Денифл  Австрија Аква Блу Спорт 29 [186]
204 Арон Гејт  Нов Зеланд Аква Блу Спорт 26 [187]
205 Ласе Норман Хансен  Данска Аква Блу Спорт 25 [188]
206 Михел Кредер  Холандија Аква Блу Спорт 30 [189]
207 Лери Ворбас  САД Аква Блу Спорт 27 [190]
208 Петер Конинг  Холандија Аква Блу Спорт 26 [191]
209 Конор Дан  Ирска Аква Блу Спорт 25 [192]
211 Алдемар Рејес  Колумбија Тим Манзана Постобон 22 [193]
212 Ернан Агире  Колумбија Тим Манзана Постобон 21 [194]
213 Ернандо Бооркез  Колумбија Тим Манзана Постобон 25 [195]
214 Фернандо Орхуела  Колумбија Тим Манзана Постобон 25 [196]
215 Хуан Фелипе Осорио  Колумбија Тим Манзана Постобон 22 [197]
216 Хуан Себастијан Молано  Колумбија Тим Манзана Постобон 22 [198]
217 Бернардо Суаза  Колумбија Тим Манзана Постобон 24 [199]
218 Рикардо Вилела  Португалија Тим Манзана Постобон 29 [200]
219 Јетсе Бол  Холандија Тим Манзана Постобон 27 [201]

По екипа[уреди | уреди извор]

Трек-Сегафредо (TFS)
Бр. Возач Место
1  Алберто Контадор (ШПА) 5
2  Едвард Тенс (БЕЛ) 91
3  Маркел Иризар (ШПА) 119
4  Жилиен Бернар (ФРА) 85
5  Хесус Ернандез (ШПА) 64
6  Харлинсон Пантано (КОЛ)
7  Џон Дегенколб (ГЕР)
8  Кун де Корт (ХОЛ)
9  Питер Стетина (САД)
''Спортски директор: Стевен де Јонг/Дирк Демол
Квик-Степ Флорс (QST)
Бр. Возач Место
11  Давид де ла Круз (ШПА)
12  Жилијан Алафилип (ФРА)
13  Ерос Капеки (ИТА)
14  Тим Деклерк (БЕЛ)
15  Боб Јунгелс (ЛУК)
16  Енрик Мас (ШПА)
17  Ив Ламперт (БЕЛ)
18  Ники Терпстра (ХОЛ)
19  Матео Трентин (ИТА)
Спортски директор: Рик ван Слике/Герт ван Бонт
Тим Скај (SKY)
Бр. Возач Место
21  Крис Фрум (ВБР)
22  Кристијан Кнес (ГЕР)
23  Салваторе Пучо (ИТА)
24  Давид Лопез (ШПА)
25  Џани Москон (ИТА)
26  Микел Ниеве (ШПА)
27  Ваут Пулс (ХОЛ)
28  Диего Роза (ИТА)
29  Ијан Станард (ВБР)
Спортски директор: Николас Портал
БМЦ Рејсинг Тим (BMC)
Бр. Возач Место
31  Дамијано Карузо (ИТА)
32  Алесандро де Марки (ИТА)
33  Роан Денис (АВС)
34  Килијан Франкини (ШВА)
35  Даниел Ос (ИТА)
36  Николас Роуш (ИРС)
37  Лоик Влиген (БЕЛ)
38  Тиџеј ван Гардерен (САД)
39  Франсиско Вентосо (ШПА)
Спортски директор: Ивон Леданоа/Максимилијан Шандри
Орика-Скот (ORS)
Бр. Возач Место
41  Естебан Чавес (КОЛ)
42  Сем Були (НЗЛ)
43  Џек Хејг (АВС)
44  Магнус Корт (ДАН)
45  Кристофер Јул-Јенсен (ДАН)
46  Свен Тафт (КАН)
47  Карлос Верона (ШПА)
48  Адам Јејтс (ВБР)
49  Сајмон Јејтс (ВБР)
Спортски директор: Нил Стивенс/Дејвид Мекпартланд
Мовистар Тим (MOV)
Бр. Возач Место
51  Хорхе Аркас (ШПА)
52  Карлос Бетанкур (КОЛ)
53  Ричард Карапаз (ЕКВ)
54  Рубен Фернандез (ШПА)
55  Даниел Морено (ШПА)
56  Нелсон Оливеира (ПОР)
57  Антонио Педреро (ШПА)
58  Хосе Хоакин Рохас (ШПА)
59  Марк Солер (ШПА)
Спортски директор: Хосе Луис Ариета/Хосе Висенте Гарсија
Тим Санвеб (SUN)
Бр. Возач Место
61  Вилко Келдерман (ХОЛ)
62  Варан Баргиј (ФРА)
63  Јоханес Фрелингер (ГЕР)
64  Чад Хејга (САД)
65  Крис Хамилтон (АВС)
66  Ленард Хофстеде (ХОЛ)
67  Ленард Кемна (ГЕР)
68  Серен Краг Андерсен (ДАН)
69  Сам Омен (ХОЛ)
Спортски директор: Марк Риф/Артур ван Донген
Бора-Хансгрое (BOH)
Бр. Возач Место
71  Рафал Мајка (ПОЛ)
72  Емануел Бухман (ГЕР)
73  Михаел Коларж (СВК)
74  Чезаре Бенедети (ИТА)
75  Патрик Конрад (АВТ)
76  Кристоф Пфингстен (ГЕР)
77  Павел Полјањски (ПОЛ)
78  Андреас Шилингер (ГЕР)
79  Михаел Шварцман (ГЕР)
Спортски директор: Штефен Радохола/Андре Шулце
Аг2р-Ла Мондијал (ALM)
Бр. Возач Место
81  Ромен Барде (ФРА)
82  Клеман Шеврје (ФРА)
83  Нико Денц (ГЕР)
84  Аксел Домон (ФРА)
85  Жилиен Дувал (ФРА)
86  Александар Жење (ФРА)
87  Алекси Жужар (ФРА)
88  Иго Уле (КАН)
89  Доменико Поцовиво (ИТА)
Спортски директор: Жилиен Жирди/Дидје Жанел
Канондејл-Драпак (CDT)
Бр. Возач Место
91  Мајкл Вудс (КАН)
92  Брендан Канти (АВС)
93  Сајмон Кларк (АВС)
94  Џо Домбровски (САД)
95  Томас Скали (НЗЛ)
96  Томс Скујињш (ЛАТ)
97  Вил Кларк (АВС)
98  Давиде Вилела (ИТА)
99  Том ван Асбрук (БЕЛ)
Спортски директор: Хуан Мануел Гарате/Том Сутам
Катјуша-Алпесин (KAT)
Бр. Возач Место
101  Илнур Закарин (РУС)
102  Максим Белков (РУС)
103  Свен Ерик Бистрем (НОР)
104  Жозе Гонсалвеш (ПОР)
105  Марко Халер (АВТ)
106  Алберто Лосада (ШПА)
107  Михаел Меркев (ДАН)
108  Матвеј Мамикин (РУС)
109  Реин Тарамае (ЕСТ)
Спортски директор: Дмитри Конишев/Ксавиер Флоренсио
Лото НЛ-Џамбо (TLJ)
Бр. Возач Место
111  Стевен Краусвејк (ХОЛ)
112  Џорџ Бенет (НЗЛ)
113  Антван Толхук (ХОЛ)
114  Кун Бауман (ХОЛ)
115  Стеф Клемент (ХОЛ)
116  Флорис де Тир (БЕЛ)
117  Берт-Јан Линдеман (ХОЛ)
118  Хуан Хосе Лобато (ШПА)
119  Дан Оливир (ХОЛ)
Спортски директор: Гриша Нирман
ОАЕ Тим Емирати (UAD)
Бр. Возач Место
121  Руј Кошта (ПОР)
122  Дарвин Атапума (КОЛ)
123  Анас Аит ел-Абдија (МАР)
124  Луис Мејнтџес (ЈАР)
125  Саша Модоло (ИТА)
126  Матеј Мохорич (СЛО)
127  Пшемислав Њемјец (ПОЛ)
128  Јан Поланц (СЛО)
129  Федерико Ѕурло (ИТА)
Спортски директор: Симоне Педрацини/Бруно Вичино
Астана (AST)
Бр. Возач Место
131  Фабио Ару (ИТА)
132  Пелјо Билбао (ШПА)
133  Сергеј Чернецки (РУС)
134  Лауренс де Врезе (БЕЛ)
135  Јеспер Хансен (ДАН)
136  Мигел Анхел Лопез (КОЛ)
137  Алексеј Луценко (КАЗ)
138  Луис Леон Санчез (ШПА)
139  Никита Сталнов (КАЗ)
Спортски директор: Александер Шефер/Дмитри Седун
Лото-Судал (LTS)
Бр. Возач Место
141  Сандер Арме (БЕЛ)
142  Барт де Клерк (БЕЛ)
143  Томас де Гент (БЕЛ)
144  Јенс Дебишер (БЕЛ)
145  Томаш Марчињски (ПОЛ)
146  Реми Мерц (БЕЛ)
147  Максим Монфор (БЕЛ)
148  Јеле Валајс (БЕЛ)
149  Адам Хансен (АВС)
Спортски директор: Марио Ертс/Марк Вотерс
Бахреин-Мерида (TBM)
Бр. Возач Место
151  Винченцо Нибали (ИТА)
152  Валерио Ањоли (ИТА)
153  Мануеле Боаро (ИТА)
154  Иван Гарсија (ШПА)
155  Хавиер Морено (ШПА)
156  Антонио Нибали (ИТА)
157  Домен Новак (СЛО)
158  Франко Пелицоти (ИТА)
159  Џовани Висконти (ИТА)
Спортски директор: Алберто Волпи/Горазд Штангељ
ФДЖ (FDJ)
Бр. Возач Место
161  Арно Куртеј (ФРА)
162  Марк Фурнје (ФРА)
163  Даниел Хелгард (НОР)
164  Жоан Ле Бон (НОР)
165  Тобијас Лудвигсон (ФРА)
166  Жереми Месон (ФРА)
167  Лоренцо Манзин (ФРА)
168  Антони Ру (ФРА)
169  Од Кристијан Ејкинг (ШВЕ)
Спортски директор: Тиери Брисо/Франк Пино
Тим Дименжн Дата (DDD)
Бр. Возач Место
171  Игор Антон (ШПА)
172  Ник Дугал (ЈАР)
173  Јусеф Региги (АЛЖ)
174  Омар Фраиле (ШПА)
175  Жак Јансе ван Ренсбург (ЈАР)
176  Бен Кинг (САД)
177  Мерхави Кудус (ЕРИ)
178  Лахлан Мортон (АВС)
179  Серж Пауелс (БЕЛ)
Спортски директор: Алекс Санс Вега/Бинген Фернандез
Кофидис (COF)
Бр. Возач Место
181  Гијом Бонафон (ФРА)
182  Луис Анхел Мате (ШПА)
183  Даниел Наваро (ШПА)
184  Антони Перез (ФРА)
185  Стефан Росето (ФРА)
186  Антони Тиржис (ФРА)
187  Жими Тиржис (ФРА)
188  Јонас ван Генехтен (БЕЛ)
189  Кенет Ванбилсен (БЕЛ)
Спортски директор: Кристијан Жиберто/Жан Лик Жонрон
Каха Рурал-Сегурос РГА (CJR)
Бр. Возач Место
191  Серхио Пардилја (ШПА)
192  Давид Аројо (ШПА)
193  Фабрисио Ферари (УРУ)
194  Љуис Мас (ШПА)
195  Рафаел Реис (ПОР)
196  Хаиме Росон (ШПА)
197  Диего Рубио (ШПА)
198  Ектор Саез (ШПА)
199  Ник Шулц (АВС)
Спортски директор: Евгенио Гоикецеа/Хосе Мигел Фернандез
Аква Блу Спорт (ABS)
Бр. Возач Место
201  Адам Блајт (ВБР)
202  Марк Кристијан (ВБР)
203  Штефан Денифл (АВТ)
204  Арон Гејт (НЗЛ)
205  Ласе Норман Хансен (ДАН)
206  Михел Кредер (ХОЛ)
207  Лери Ворбас (САД)
208  Петер Конинг (ХОЛ)
209  Конор Дан (ИРС)
Спортски директор: Ники Серенсен/Тим Бери
Тим Манзана Постобон (MZN)
Бр. Возач Место
211  Алдемар Рејес (КОЛ)
212  Ернан Агире (КОЛ)
213  Ернандо Бооркез (КОЛ)
214  Фернандо Орхуела (КОЛ)
215  Хуан Фелипе Осорио (КОЛ)
216  Хуан Себастијан Молано (КОЛ)
217  Бернардо Суаза (КОЛ)
218  Рикардо Вилела (ПОР)
219  Јетсе Бол (ХОЛ)
Спортски директор: Луис Фернандо Салдаријага/Оскар де Хесус Варгас

По држава[уреди | уреди извор]

Возачите на Вуелта а Еспања 2017 доаѓале од 33 различни држави.

Држава Бр. на возачи Завршиле Етапни победи
 Австралија 9 8
 Австрија 3 3 1 (Штефан Денифл)
 Алжир 1 0
 Белгија 17 13 3 (Ив Ламперт, Сандер Арме, Томас де Гент)
 Обединето Кралство 6 6 2 (Крис Фрум x2)
 Германија 9 6
 Данска 6 5
 Еквадор 1 1
 Еритреја 1 0
 Естонија 1 1
 Ирска 2 2
 Италија 20 17 5 (Винченцо Нибали, Матео Трентин x4)
 ЈАР 3 2
 Казахстан 2 2 1 (Алексеј Луценко)
 Канада 3 2
 Колумбија 12 11 2 (Мигел Анхел Лопез х2)
 Латвија 1 1
 Луксембург 1 1
 Мароко 1 0
 Нов Зеланд 4 3
 Норвешка 3 1
 Полска 4 4 3 (Томаш Марчињски х2, Рафал Мајка)
 Португалија 5 4
 Русија 4 3
 Словачка 1 0
 Словенија 3 3 1 (Матеј Мохорич)
 САД 7 4
 Уругвај 1 1
 Франција 20 14 1 (Жилијан Алафилип)
 Холандија 15 13
 Швајцарија 1 0
 Шведска 1 1
 Шпанија 31 26 1 (Алберто Контадор)
Вкупно 198

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 2. Wildcard teams revealed for 2017 Vuelta a España“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 27 март 2017 (посет. 16 август 2017 г).
 3. „2017: 72nd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 17 август 2017. 
 4. „Alberto Contador“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 5. „Edward Theuns“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 6. „Markel Irizar“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 7. „Julien Bernard“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 8. „Jesús Hernández“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 9. „Jarlinson Pantano“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 10. „John Degenkolb“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 11. „Koen De Kort“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 12. „Peter Stetina“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 13. „David de la Cruz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 14. „Julian Alaphilippe“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 15. „Eros Capecchi“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 16. „Tim Declercq“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 17. „Bob Jungels“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 18. „Enric Mas“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 19. „Yves Lampaert“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 20. „Niki Terpstra“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 21. „Matteo Trentin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 22. „Chris Froome“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 23. „Christian Knees“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 24. „Salvatore Puccio“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 25. „David López“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 26. „Gianni Moscon“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 27. „Mikel Nieve“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 28. „Wout Poels“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 29. „Diego Rosa“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 30. „Ian Stannard“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 31. „Damiano Caruso“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 32. „Alessandro de Marchi“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 33. „Rohan Dennis“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 34. „Kilian Frankiny“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 35. „Daniel Oss“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 36. „Nicolas Roche“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 37. „Loïc Vliegen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 17 август 2017. 
 38. „Tejay Van Garderen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 39. „Francisco Ventoso“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 40. „Esteban Chaves“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 41. „Sam Bewley“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 42. „Jack Haig“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 43. „Magnus Cort“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 44. „Christopher Juul-Jensen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 45. „Svein Tuft“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 46. „Carlos Verona“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 47. „Adam Yates“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 48. „Simon Yates“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 49. „Jorge Arcas“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 50. „Carlos Betancur“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 51. „Richard Carapaz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 52. „Rubén Fernández“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 53. „Daniel Moreno“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 54. „Nélson Oliveira“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 55. „Antonio Pedrero“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 56. „José Joaquín Rojas“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 57. „Marc Soler“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 58. „Wilco Kelderman“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 59. „Warren Barguil“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 60. „Johannes Fröhlinger“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 61. „Chad Haga“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 62. „Chris Hamilton“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 63. „Lennard Hofstede“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 64. „Lennard Kämna“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 65. „Søren Kragh Andersen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 66. „Sam Oomen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 67. „Rafał Majka“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 68. „Emanuel Buchmann“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 69. „Michael Kolář“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 70. „Cesare Benedetti“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 71. „Patrick Konrad“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 72. „Christoph Pfingsten“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 73. „Paweł Poljański“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 74. „Andreas Schillinger“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 75. „Michael Schwarzmann“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 76. „Romain Bardet“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 77. „Clément Chevrier“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 78. „Nico Denz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 79. „Axel Domont“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 80. „Julien Duval“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 81. „Alexandre Geniez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 82. „Alexis Gougeard“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 83. „Hugo Houle“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 84. „Domenico Pozzovivo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 85. „Michael Woods“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 86. „Brendan Canty“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 87. „Simon Clarke“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 88. „Joe Dombrowski“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 89. „Thomas Scully“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 90. „Toms Skujiņš“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 91. „Will Clarke“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 92. „Davide Villella“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 93. „Tom Van Asbroeck“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 94. „Ilnur Zakarin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 95. „Maxim Belkov“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 96. „Sven Erik Bystrøm“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 97. „José Gonçalves“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 98. „Marco Haller“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 99. „Alberto Losada“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 100. „Michael Mørkøv“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 101. „Matvey Mamykin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 102. „Rein Taaramäe“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 103. „Steven Kruijswijk“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 104. „George Bennett“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 105. „Antwan Tolhoek“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 106. „Koen Bouwman“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 107. „Stef Clement“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 108. „Floris De Tier“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 109. „Bert-Jan Lindeman“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 110. „Juan José Lobato“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 111. „Daan Olivier“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 112. „Rui Costa“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 113. „Darwin Atapuma“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 114. „Anass Ait El Abdia“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 115. „Louis Meintjes“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 116. „Sacha Modolo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 117. „Matej Mohorič“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 118. „Przemysław Niemiec“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 119. „Jan Polanc“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 120. „Federico Zurlo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 121. „Fabio Aru“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 122. „Pello Bilbao“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 123. „Sergey Chernetskiy“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 124. „Laurens De Vreese“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 125. „Jesper Hansen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 126. „Miguel Ángel López“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 127. „Alexey Lutsenko“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 128. „Luis León Sánchez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 129. „Nikita Stalnov“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 130. „Sander Armée“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 131. „Bart De Clercq“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 132. „Thomas De Gendt“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 133. „Jens Debusschere“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 134. „Tomasz Marczyński“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 135. „Remy Mertz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 136. „Maxime Monfort“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 137. „Jelle Wallays“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 138. „Adam Hansen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 139. „Vincenzo Nibali“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 140. „Valerio Agnoli“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 141. „Manuele Boaro“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 142. „Iván García“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 143. „Javier Moreno“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 144. „Antonio Nibali“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 145. „Domen Novak“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 146. „Franco Pellizotti“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 147. „Giovanni Visconti“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 148. „Arnaud Courteille“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 149. „Marc Fournier“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 150. „Daniel Hoelgaard“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 151. „Johan Le Bon“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 152. „Tobias Ludvigsson“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 153. „Jérémy Maison“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 154. „Lorenzo Manzin“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 155. „Anthony Roux“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 156. „Odd Christian Eiking“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 157. „Igor Antón“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 158. „Nick Dougall“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 159. „Youcef Reguigui“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 160. „Omar Fraile“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 161. „Jacques Janse Van Rensburg“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 162. „Benjamin King“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 163. „Merhawi Kudus“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 164. „Lachlan Morton“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 165. „Serge Pauwels“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 166. „Guillaume Bonnafond“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 167. „Luis Ángel Maté“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 168. „Daniel Navarro“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 169. „Anthony Perez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 170. „Stéphane Rossetto“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 171. „Anthony Turgis“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 172. „Jimmy Turgis“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 173. „Jonas Van Genechten“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 174. „Kenneth Vanbilsen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 175. „Sergio Pardilla“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 176. „David Arroyo“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 177. „Fabricio Ferrari“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 178. „Lluis Mas“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 179. „Rafael Reis“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 180. „Jaime Rosón“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 181. „Diego Rubio“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 182. „Héctor Saez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 183. „Nick Schultz“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 184. „Adam Blythe“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 185. „Mark Christian“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 186. „Stefan Denifl“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 187. „Aaron Gate“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 188. „Lasse Norman Hansen“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 189. „Michel Kreder“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 190. „Larry Warbasse“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 191. „Peter Koning“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 192. „Conor Dunne“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 193. „Aldemar Reyes“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 194. „Hernán Aguirre“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 195. „Hernando Bohórquez“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 196. „Fernando Orjuela“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 197. „Juan Felipe Osorio“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 198. „Juan Sebastián Molano“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 199. „Bernardo Suaza“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 200. „Ricardo Vilela“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 
 201. „Jetse Bol“. ProCyclingStats. ProCyclingStats BV. конс. 16 август 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]