Вуелта а Еспања 2017 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вуелта а Еспања 2017 започнала на 19 август, додека етапата 21 е предвидена на 10 септември. Издание во 2017 година започнала со единствениот екипен хронометар на трката.

Пласмани[уреди | уреди извор]

Легенда[N 1]
  Jersey red.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   A green jersey   Го означува предводникот во бодовниот пласман
  Jersey blue dotted.png   Го означува предводникот во планинскиот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во комбинираниот пласман

Етапа 12[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Томаш Марчињски Лото-Судал3ч 56' 45
2. ESP Омар Фраиле Дименжн Дата+ 52
3. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 52
4. POL Павел Полјањски Бора-Хансгрое+ 52
5. NED Стеф Клемент Лото НЛ-Џамбо+ 52
6. AUS Брендан Канти ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 42
7. FRA Антони Перез Кофидис+ 2' 50
8. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 2' 50
9. GER Андреас Шилингер Бора-Хансгрое+ 2' 50
10. ESP Давид Аројо Каха Рурал-Сегурос РГА+ 3' 00
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај49ч 22' 53
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 59
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 2' 13
4. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 2' 16
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 17
6. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 18
7. ITA Фабио Ару Астана+ 2' 37
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 41
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 13
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 3' 51
Извор: ProCyclingStats


Етапа 13[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Матео Трентин зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс4ч 25' 13
2. ITA Џани Москон Тим Скај+ 0
3. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 0
4. GER Михаел Шварцман Бора-Хансгрое+ 0
5. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 0
7. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај+ 0
8. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 0
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 0
10. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај53ч 48' 06
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 59
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 2' 13
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 17
5. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 2' 23
6. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 25
7. ITA Фабио Ару Астана+ 2' 37
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 41
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 13
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 3' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 14[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое4ч 42' 10
2. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 27
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 31
4. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај+ 31
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 31
6. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 31
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 37
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 48
9. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 57
10. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај58ч 30' 47
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 55
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 17
4. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 25
5. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 2' 39
6. ITA Фабио Ару Астана+ 3' 09
7. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 3' 11
8. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 19
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 23
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 3' 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 15[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес Астана3ч 34' 51
2. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 36
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 45
4. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 47
5. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај+ 47
6. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 50
7. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 53
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 53
9. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 53
10. ESP Пељо Билбао Астана+ 1' 02
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај62ч 06' 25
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 01
3. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 08
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 11
5. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 2' 39
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 2' 51
7. ITA Фабио Ару Астана+ 3' 24
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 26
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 59
10. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 5' 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 16[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај47' 00
2. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 29
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 57
4. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 59
5. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 59
6. SWE Тобијас Лудвигсон ФДЖ+ 1' 07
7. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 1' 11
8. GER Ленард Кемна Санвеб+ 1' 30
9. ITA Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 49
10. FRA Алекси Гужар АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај62ч 53' 25
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 58
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 40
4. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 3' 07
5. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 4' 58
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 5' 25
7. ITA Фабио Ару Астана+ 6' 27
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 6' 33
9. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 6' 40
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 7' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 17[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Штефан Денифл Аква Блу СпортDQ
2. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 28
3. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 1' 04
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 04
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 04
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 04
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
8. ESP Даниел Морено Мовистар+ 1' 17
9. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 19
10. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 1' 42
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај67ч 44' 03
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 16
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 13
4. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 25
5. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 34
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 4' 39
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6' 33
8. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 6' 40
9. ITA Фабио Ару Астана+ 6' 45
10. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 10' 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 18[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Сандер Арме Лото-Судал4ч 09' 39
2. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 31
3. ITA Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 46
4. FRA Алекси Гужар АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 02
5. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 1' 06
6. ITA Алесандро Де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 19
7. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 1' 21
8. ESP Серхио Пардиља Каха Рурал-Сегурос РГА+ 1' 21
9. NED Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 1' 38
10. FRA Антони Ру ФДЖ+ 1' 42
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај72ч 03' 50
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 37
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 17
4. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 29
5. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 34
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 5' 16
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6' 33
8. ITA Фабио Ару Астана+ 6' 33
9. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 6' 47
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 10' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 19[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент Лото-Судал3ч 35' 46
2. COL Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 0
3. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
4. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
5. BEL Флорис де Тир Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 0
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. ESP Даниел Наваро Кофидис+ 0
10. NED Кун Бауман Лото НЛ-Џамбо+ 45
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај75ч 51' 51
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 37
3. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 2' 17
4. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 29
5. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 34
6. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 5' 16
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6' 33
8. ITA Фабио Ару Астана+ 6' 33
9. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 6' 47
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 10' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 20[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо3ч 31' 33
2. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 17
3. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај+ 17
4. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 35
5. ITA Франко Пелицоти Бахреин-Мерида+ 51
6. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 51
7. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 51
8. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 11
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 25
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 36
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај79ч 23' 37
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 15
3. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 51
4. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 11
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 3' 15
6. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 6' 45
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8' 16
8. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 8' 59
9. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 11' 04
10. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 15' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 21[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс3ч 06' 25
2. FRA Лоренцо Манзен ФДЖ+ 0
3. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 0
4. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
6. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
7. BEL Кенет Ванбилсен Кофидис+ 0
8. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
9. GER Михаел Шварцман Бора-Хансгрое+ 0
10. NOR Даниел Хуелгор ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај82ч 30' 02
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 15
3. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 51
4. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 3' 15
5. ESP Алберто Контадор зелен број за борбен возачТрек-Сегафредо+ 3' 18
6. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 6' 59
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 8' 27
8. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 9' 13
9. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 11' 18
10. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 15' 50
11. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 16' 46
12. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 17' 41
13. ITA Фабио Ару Астана+ 21' 41
14. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 22' 00
15. ESP Серхио Пардиља Каха Рурал-Сегурос РГА+ 22' 59
16. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 28' 00
17. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 31' 21
18. ESP Даниел Морено Мовистар+ 42' 16
19. BEL Сандер Арме Лото-Судал+ 59' 01
20. COL Дарвин Атапума ОАЕ Емирати+ 1ч 02' 58
Извор: ProCyclingStats


Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Маичките кои се појавуваат во табелата на левата страна на страницата означуваат дека се носени од велосипедистот на дадената етапа, додека оние кои се појавуваат во табелата на десната страна на страница означуваат дека на велосипедистот му се доделени по етапата.

Наводи[уреди | уреди извор]