Вуелта а Еспања 2017 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вуелта а Еспања 2017 започнала на 19 август, додека етапата 21 е предвидена на 10 септември. Издание во 2017 година започнала со единствениот екипен хронометар на трката.

Пласмани[уреди | уреди извор]

Легенда[N 1]
     Го означува предводникот во генералниот пласман   A green jersey   Го означува предводникот во бодовниот пласман
     Го означува предводникот во планинскиот пласман      Го означува предводникот во комбинираниот пласман

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2017 15' 58
2. Квик-Степ Флорс 2017 + 6
3. Санвеб 2017 + 6
4. Скај 2017 + 9
5. Орика-Скот 2017 + 17
6. Бора-хансгрое 2017 + 21
7. Лото-Судал 2017 + 24
8. Мовистар 2017 + 24
9. Бахреин-Мерида 2017 + 31
10. Катјуша-Алпесин 2017 + 33
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис црвена маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим15' 58
2. ITA Даниел Ос бела маичка за предводникот на комбинираниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. IRL Николас Роуш сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
4. ITA Алесандро Де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 6
8. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 6
9. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 6
10. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 6
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс4ч 36' 13
2. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
3. GBR Адам Блајт Аква Блу Спорт+ 0
4. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
5. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
6. GER Михаел Шварцман Бора-Хансгрое+ 0
7. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8. ITA Даниел Ос бела маичка за предводникот на комбинираниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
10. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ив Ламперт црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс4ч 52' 07
2. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 1
3. ITA Даниел Ос бела маичка за предводникот на комбинираниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 3
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 17
5. IRL Николас Роуш сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 17
6. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 17
7. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 18
8. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 18
9. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 21
10. NED Ваут Пулс Тим Скај+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида4ч 01' 22
2. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 0
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 0
4. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 0
6. ITA Фабио Ару Астана+ 0
7. IRL Николас Роуш сина точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
8. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 25
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај8ч 53' 44
2. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 2
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 2
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 2
5. ITA Винченцо Нибали зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБахреин-Мерида+ 10
6. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 11
7. ITA Фабио Ару Астана+ 38
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 39
9. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 43
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс4ч 43' 57
2. ESP Хуан Хосе Лобато Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. BEL Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
5. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
6. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
7. FRA Лоренцо Манзен ФДЖ+ 0
8. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 0
9. ALG Јусеф Региги Дименжн Дата+ 0
10. NED Јетсе Бол Манзана Постобон+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај13ч 37' 41
2. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 2
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 2
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 2
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 10
6. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 11
7. ITA Фабио Ару Астана+ 38
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 39
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 48
10. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. KAZ Алексеј Луценко Астана4ч 24' 58
2. ERI Мерхави Кудус Дименжн Дата+ 42
3. ESP Марк Солер Мовистар+ 56
4. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 1' 11
5. FRA Алекси Гужар АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 24
6. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 1' 37
7. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 1' 40
8. NED Јетсе Бол Манзана Постобон+ 2' 04
9. RUS Матвеј Мамикин Катјуша-Алпесин+ 2' 18
10. FRA Жереми Месон ФДЖ+ 2' 31
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај18ч 07' 10
2. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 10
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 11
4. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 13
5. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 23
6. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 36
7. ITA Фабио Ару Астана+ 49
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 50
9. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 1' 09
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. POL Томаш Марчињски Лото-Судал4ч 47' 02
2. POL Павел Полјањски Бора-Хансгрое+ 0
3. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 0
4. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 8
5. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 8
6. FRA Варан Баргиј Тим ДСМ+ 26
7. ITA Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 26
8. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај+ 26
9. ITA Фабио Ару Астана+ 26
10. AUS Џек Хејг Орика-Скот+ 26
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај22ч 54' 38
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 11
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 13
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 30
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 36
6. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 40
7. ITA Фабио Ару Астана+ 49
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 50
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
10. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 1' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Матеј Мохорич ОАЕ Емирати4ч 43' 35
2. POL Павел Полјањски Бора-Хансгрое+ 16
3. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 16
4. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 16
5. ITA Алесандро Де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 27
6. BEL Флорис де Тир Лото НЛ-Џамбо+ 27
7. NED Јетсе Бол Манзана Постобон+ 29
8. ESP Луис Анхел Мате Кофидис+ 1' 21
9. FRA Антони Перез Кофидис+ 1' 32
10. FRA Арно Куртеј ФДЖ+ 1' 32
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај27ч 46' 51
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 11
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 13
4. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 30
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 36
6. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 40
7. NED Јетсе Бол Манзана Постобон+ 46
8. ITA Фабио Ару Астана+ 49
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 50
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс4ч 37' 55
2. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 2
3. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2
4. BEL Серж Пауелс Дименжн Дата+ 26
5. POR Нелсон Оливеира Мовистар+ 28
6. NED Михел Кредер Аква Блу Спорт+ 32
7. BEL Максим Монфор Лото-Судал+ 32
8. BEL Барт де Клерк Лото-Судал+ 34
9. ESP Алберто Лосада Катјуша-Алпесин+ 37
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 04
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај32ч 26' 13
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 28
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 41
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 53
5. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 58
6. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 06
7. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 1' 08
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 18
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 41
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 57
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај4ч 07' 13
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 4
3. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 5
4. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 8
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 8
6. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 12
7. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 12
8. NED Сам Омен Тим ДСМ+ 12
9. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 14
10. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 14
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај36ч 33' 16
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 36
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 05
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 17
5. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 27
6. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 1' 30
7. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 33
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 52
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 55
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс3ч 34' 56
2. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 1
3. ESP Хајме Росон Каха Рурал-Сегурос РГА+ 19
4. RSA Жак Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 21
5. FRA Александар Жење АГ2Р Ла Мондијал+ 56
6. ESP Марк Солер Мовистар+ 59
7. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 2' 22
8. ITA Алесандро Де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 22
9. FRA Арно Куртеј ФДЖ+ 2' 40
10. POR Рафаел Рејс Каха Рурал-Сегурос РГА+ 3' 05
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај40ч 12' 44
2. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 36
3. IRL Николас Роуш БМЦ Рејсинг Тим+ 36
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 17
5. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 27
6. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 1' 30
7. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 33
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 52
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 55
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Мигел Анхел Лопес Астана5ч 05' 09
2. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај+ 14
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 14
4. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 14
5. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 31
6. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 31
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 31
8. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 31
9. COL Дарвин Атапума ОАЕ Емирати+ 1' 02
10. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 1' 14
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Крис Фрум црвена маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот на комбинираниот пласманТим Скај45ч 18' 01
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 19
3. COL Естебан Чавес Орика-Скот+ 2' 33
4. ESP Давид де ла Крус Квик-Степ Флорс+ 2' 36
5. NED Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 2' 37
6. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 38
7. ITA Фабио Ару Астана+ 2' 57
8. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 01
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3' 55
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 4' 11
Извор: ProCyclingStats


Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Маичките кои се појавуваат во табелата на левата страна на страницата означуваат дека се носени од велосипедистот на дадената етапа, додека оние кои се појавуваат во табелата на десната страна на страница означуваат дека на велосипедистот му се доделени по етапата.

Наводи[уреди | уреди извор]