Разлика помеѓу преработките на „Македонски Албанци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 83.137.6.186 (разговор), вратено на последната верзија на Hristijan Kicho)
Ознака: Отповикување
с
 
<blockquote>
„Жителите на селата Острени, Трново, Клене, Летен, [[Џепиште]], [[ХербелиОрбеле|'Рбеле]], Обоки, [[Макеларе|Макелари]] и др. претпочитаат да се кажуваат за Арнаути и да говорат арнаутски. Торбешите од с. Раица, најјужно од подримските потурчени села, говорат повеќе арнаутски и се бројат за Арнаути... Селата Вичишта, Голеишча и Писанки биле до почетокот на XIX. век ''бугарски'', до пред 30 години биле половина бугарски, а сега се населени од арнаути. Само во Писанки останаа уште 3 бугарски куќи. Арнаутите доаѓаат од Горица и од други посеверни места. Уште посилен е притисокот на Поле. Бугарите исчезнале во почетокот на XIX век од северните села, а денес бегаат од сите други села поради страшните уништувања на кои се изложени. Селото [[Греждањ|Граждани]] до скоро било бугарско. Арнаутите дошле пред 50 години и сега тие се мнозинство. Има уште 8 бугарски куќи, но и тие наскоро ќе бегаат. Бугари имало и до пред 30-35 години во арнаутското село Баланци и во турското Коџаџик, но сите избегале. Тој крај е жестоко опустошен од арнаутските полкови на Али Паша, кои го уништија [[Божји Град]] во долината на реката [[Црн Дрим|Дрим]], кон крајот на XVIII век. Само во [[Рекански регион|Река]] Арнаутите уште не проникнале и тоа благодарејќи на Торбешите од една страна и на фактот, што, тамошните бугарски села се големи.“
</blockquote>
 

Прегледник