Разговор со корисник:Ehrlich91

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Методија Андонов Ченто[уреди извор]

Здраво. Дали можете да направите појаснување во делот ран живот во статијата за Ченто? Пишува дека се женел во Нови Сад во март, а кога се вратил во Прилеп во мај лежел затвор поради тоа што живеел вонбрачно, што е контрадикторно. Фала и со почит. 92.53.53.251 (разговор) 09:13, 2 август 2021 (CEST)
[одговори]

Проблем со страниците за разговор[уреди извор]

Од вчера приметив дека на страниците за разговор на мак. википедија фали header/footer делот преку кој можеше да се потпишува тој што коментира и сите оние кратенки кои се потребни на разговорната страна. Дали може да се повратат како што беа, до сега? Нема ни preview mode, пред да ја објавиш разговорната страна, а нацвистина се потребни тие алатки.Благодарам Forbidden History (разговор) 11:14, 31 декември 2020 (CET)[одговори]

Искрено не те сфаќам за што ми кажуваш. Кај мене уредувањето е исто и на страниците за разговор и на другите статии и не приметувам разлика. Среќни празници --Ehrlich91 (разговор) 15:48, 1 јануари 2021 (CET)[одговори]
Среќни празници на тебе и твоето семејство. Кога реплицирам на поракава (еве и сега), страницава изгледа како да уредувам статија а не разговор. Ги нема сите кодови, кратенки за референци, потпис итн. кој стоеа во горниот дел и во долниот дел од полето за разговор. За да се потпишам ставам 4 тилда, )ја немам опцијата за потпишување.Forbidden History (разговор) 20:33, 1 јануари 2021 (CET)[одговори]
Долго време јас ја користам бета-функцијата „нов режим на викитекст“, поради што ние имаме различни уреднички прозорци. Ти веројатно си користел некој застарен вид на уредник (можеш да провериш во делот „нагодувања“ горе десно), а истиот да бил отстранет или тргнат од стандардна опција. Како помош/замена можеш да видиш и тука каде разгледуваат нови опции за страниците за разговор. Се надевам ти помогнав. --Ehrlich91 (разговор) 21:36, 1 јануари 2021 (CET)[одговори]
Ти благодарам за помошта, ги променив сите подесувања, ги пробав сите опции за изглед, но тие функции ги немам никаде. Не можам да го решам проблемот, а судејќи според други разговори со непотпишани корисници, значи и тие имале проблем да се потпишат. Не знам како би можел да направиш некоја генерална проверка за овој проблем, дали и други корисници се жалат? И откако ќе искоментирам, кога кликам Објави Промени, се појавува истото прозорче како да су муредувал страница и ме прашува какви промени сум направил на страницата за Разговор (што е ептен чудно).Ти Бллагодарам.Forbidden History (разговор) 09:41, 2 јануари 2021 (CET)[одговори]
@Forbidden History: Единствено што ми доаѓа на памет е да си го користел целосно стариот уредник, кој беше укинат, а можеби сега и го тргнале од употреба целосно. Види тука во поранешните уредници. Останува да се навикнеш на промената :) --Ehrlich91 (разговор) 16:57, 2 јануари 2021 (CET)[одговори]
Ehrlich91,на англиската Википедија се изгледа како што треба, само овде го имам проблемот. Дополнителен проблем што го воочив изминатиов период е кога се внесува нов Навод во статија-ако одбереме рачо да внесеме Книга-полето за Име на авторот иако впишувам Име не се појавува на крај во предлошката Наводи. Па морам рачно да одбирам поле Име2 и поле Презиме2 за да се појават. А и оваа предлошка порано работеше како треба. Друг проблем најдов во Предлошката Инфокутија за Светец. Кога ќе му се впише само годината на раѓање (бидејќи ретко чиј точен датум се знае), во статијата излегува вака "Роден ,1010" наместо "Роден 1010". ПА и ова ако може да се корегира (претпоставувам дека запирката автоматски се генерира, но не е така на полето за починување на пример. Ти Благодарам, Forbidden History (разговор) 10:35, 18 јануари 2021 (CET)[одговори]
Прати ми екранска снимка од моментот кога уредуваш на мејл, за да пробам да сфатам, вака не знам. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 14:36, 18 јануари 2021 (CET)[одговори]
@Ehrlich91 ти пратив мејл.Forbidden History (разговор) 15:15, 18 јануари 2021 (CET)[одговори]
@Ehrlich91, Најпрво благодарам за унапредувањето на моите кориснички права, ќе се трудам да ги оправдам и понатаму. Само кажи ми ако имам некоја дополнителна должност што треба да ја исполнам? И да ти пријавам дека покрај Инфокутија за светец, не работи ни Инфокутија Уметник - можеш да провериш овде. Не знам зошто не фукнционираат работиве како до пред неколку месеци? Forbidden History (разговор) 14:45, 4 февруари 2021 (CET)[одговори]

Акцент и изговор[уреди извор]

Здраво! Имињата, чиј изговор отстапува од третосложното акцентирање, би требало во статиите да бидат означени со акцент, ако не во главното име, тогаш на некој друг начин, на пример во заграда: (изговор: Андо́ра) или како што е во Правописот (изговор: Анд'ора) [Правопис на македонскиот јазик (изд. II.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 291. ISBN 978-608-220-042-2.] . Ако се употребат кирилските акцентирани букви (а́ е́ и́ о́ у́ р́), тогаш, тоа нема да пречи ни при пребарување, бидејќи Андо́ра има иста вредност како и Андора. --Горец (разговор) 18:43, 28 јануари 2021 (CET)[одговори]

@Горец: Јас не се согласувам со ова, бидејќи акцентирањето е можеби информативно, но не е пресудно и јас еве освен во јазични изданија (како што е самиот Правопис) не сум сретнал некој да го користи акцентираното име на некоја земја или било која друга именка. Едноставно тоа не е пракса никаде, особено не во енциклопедиски статии. Не се согласувам да биде ниту во заграда, затоа што тоа не нуди додадена вредност за читателите, мислејќи тука на општото население, а не само на помала група кои се заинтересирани за јазикот. Ако не се согласуваш со моето мислење, слободно покрени го ова прашање на Селска чешма за поголема дискусија со други корисници и администратори. --Ehrlich91 (разговор) 18:52, 28 јануари 2021 (CET)[одговори]

Помош[уреди извор]

Здраво Еhrlich91. Ќе може да ми објасниш како да сменам наслов на статија? Фала. Andrew012p (разговор) 09:21, 9 февруари 2021 (CET)[одговори]

@Andrew012p: Наслов на страница се менува на начин што се преместува страницата. Веднаш до полето „Историја“ на секоја страница има паѓачко мени кај делот „Повеќе“, каде ќе ти се појави „премести“. Откако ќе те одведе на нова страница, ќе го впишеш новиот наслов на страницата и причина за тоа. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 13:12, 9 февруари 2021 (CET)[одговори]
Готово. Ја преместив статијата Силјан штркот. А како да го направам насловот закосен? Andrew012p (разговор) 15:59, 9 февруари 2021 (CET)[одговори]
@Andrew012p: Имаш посебна предлошка за тоа Предлошка:Закосен наслов, ќе видиш како треба. --Ehrlich91 (разговор) 17:56, 9 февруари 2021 (CET)[одговори]

Здраво @Ehrlich91: Сакам да те прашам зошто повеќе не ми се појавува премести опцијата? Сакам да сменам поради правописна грешка. Фала многу. Поздрав. :) Andrew012p (разговор) 14:47, 21 февруари 2021 (CET)[одговори]

@Andrew012p: Дали е само кај една статија или кај сите? --Ehrlich91 (разговор) 21:54, 21 февруари 2021 (CET)[одговори]

Кај сите. Andrew012p (разговор) 09:44, 22 февруари 2021 (CET)[одговори]

@Andrew012p: Чудно, не би требало. Еве за секој случај ти сменив статус во автопотврден корисник, сега сигурно ќе можеш. --Ehrlich91 (разговор) 10:24, 22 февруари 2021 (CET)[одговори]

Фала за статусот. Инаку повторно не ми пишува. Немам ни опција повеќе. Само пишува читај, уреди, уреди извор и историја. Andrew012p (разговор) 10:33, 22 февруари 2021 (CET)[одговори]

@Andrew012p: Чудно ми е ова. Еве ќе го додадам @Bjankuloski06: дали можеби знае што е работата. --Ehrlich91 (разговор) 22:03, 22 февруари 2021 (CET)[одговори]
@Andrew012p: Мошне необичен проблем. Ти додадов уште две права, па се надевам дека сега ќе ја ти ја дава можноста за преместување. Патем, направи му на прелустувачот темелно освежување (на пр. Ctrl+Shift+R ако си од Хром), за да се осигураме системот кај тебе нема запамтено поранешна состојба). --Б. Јанкулоски (разговор) 06:48, 23 февруари 2021 (CET)[одговори]

@Bjankuloski06: Фала многу. :) Сега ја имам опцијата. Andrew012p (разговор) 09:36, 23 февруари 2021 (CET)[одговори]

Wikipedia Asian Month 2020 Postcard[уреди извор]

WAM logo without text.svg

Dear Participants, Jury members and Organizers,

Congratulations!

It's Wikipedia Asian Month's honor to have you all participated in Wikipedia Asian Month 2020, the sixth Wikipedia Asian Month. Your achievements were fabulous, and all the articles you created make the world can know more about Asia in different languages! Here we, the Wikipedia Asian Month International team, would like to say thank you for your contribution also cheer for you that you are eligible for the postcard of Wikipedia Asian Month 2020. Please kindly fill the form, let the postcard can send to you asap! For tracking the progress of postcard delivery, please check this page.

Cheers!

Thank you and best regards,

Wikipedia Asian Month International Team, 2021.02

Бугарска пропаганда[уреди извор]

Здраво Ehrlich91, сигурен сум дека ги приметивте активностите на корисникот The_Hunter2k19. Ова е ботовско бомбардирање со тагови на цела македонска историја кои мислам дека треба да се опомени па и да се санкционира. Поздрав, Forbidden History (разговор) 12:28, 21 февруари 2021 (CET)[одговори]

@Forbidden History: Јас не сфаќам за кои придонеси ми кажуваш. За страниците во разговор ли, бидејќи тоа се единствените придонеси, а и тие се од одамна. Овој корисник веќе бил блокиран од моја страна, а бугарска пропаганда имало и ќе има, ама само разумно однесувај се. --Ehrlich91 (разговор) 21:53, 21 февруари 2021 (CET)[одговори]
Да и за страниците за разговор и општиот пристап кон нашата историја. Правилото е да се пишува на македонски на нашата википедија и разговорните страници. Овој уредник пишува на Бугарски. Да, затоа прво тебе ти пишав за да му обрнете внимание. Јас не превземам ништо без да се/Ве информирам. Ти благодарам Forbidden History (разговор) 13:14, 22 февруари 2021 (CET)[одговори]
@Forbidden History: Па нема стриктно правило за користење јазик на страниците за разговор. Доколку ги премине границите, ќе биде соодветно казнет, промените во главниот именски простор (во статиите) ги следам секојдневно. --Ehrlich91 (разговор) 22:04, 22 февруари 2021 (CET)[одговори]

граматика на бугарскиот jазик was deleted[уреди извор]

Dear Ehrlich91,

I don't know where to write, since the page was deleted by you, so write here: I don't really understand, why the article "bulgarian grammar / граматика на бугарскиот jазик" was deleted. Here my comments: "Доколку не го владееш" - yes this is obvious, but I am native speaker of bulgarian, so I think I am able to contribute to the article named "Bulgarian grammar". My intention was not to write much text in macedonian, but to compare the bulgarian and macedonian grammar using selfexplaining tables, lists, etc. Besides, there are much similarities between bulgarian and macedonian language... :) So the article contained as less as possible text/explanations, but was comprised mainly of lists, pictures, tables, with bulgarian letters, verbs, nouns ... etc. and their macedonian translations to see the differences and similarities.

"Статија која не е напишана на македонски јазик или на кирилица: содржината беше: '==Азбука== ...." "ниту пак беше напишана на македонски јазик" For the bulgarian words I used bulgarian (cyrillic) keyboard, and the macedonian words and (tables) were copied from the corresponding macedonian article (for examlpe "сегашно време", "именки") , so i dont understand where did you see latin letters ... :) . Please give me some examples. If there are some latin letters in the macedonian articles on wikipedia - "сегашно време" etc. - you will have to check them and / or delete them ;) !? Or maybe your text editing program is showing you mistakenly the bulgarian letters are latin?

I gave the macedonian AND bulgarian term for almost everything, with macedonian terms mostly copied from the coresponding macedonian article of Wikipedia. So please give me examples, what exactly was not written in macedonian! It is not possible writing this article without using bulgarian words at all, even in scientific macedonian texts they cite the bulgarian terms. See here: http://drmj.manu.edu.mk/wp-content/uploads/2018/05/mak-bug.pdf (e.g. there is no macedonian pendant of the bulgarian future tense "бъдеще предварително време", so one have to cite it and use "free translations" or own creations like "предидно време").

There may have been some errors, but i am editing and checking it in my free time. The article became much bigger, than I initially intended, and editing goes slow... If you have some examples of horrible errors in the article, please show me. Or use templates like "Unencyclopedic", "incomprehensible", "Cleanup" and so on, but why deleting the whole article at once? There may be other editors, who wish to improve it. I beleave this is the intent of Wikipedia. "тогаш нема никаква потреба од создавање на статии " - as I see there are only few people who speak bulgarian and who can or wish to contribute to the macedonian Wikipedia. There may be other editors, who wish to improve it. "ниту беше напишана разбирливо" E.g.: The section "Образување на именките" I copied from the macedonian article "Именка", only added the bulgarian translations and did very few changes, since in this case there is no much difference between bulgarian and macedonian grammar. Why do you think the list in "Именка" is fine, selfexplaining etc. and there is no need to be deleted, but almost the same list in my article is not selfexplaining? Almost the whole content of the page was created this way.

I also don't understand, why my contributions to "Член/(defnite article)" and "Падеж/Grammatical case" where deleted too. I have some experience with editing articles in the bulgarian Wikipedia, and it is wishfull to create links to your article, so as much as possible readers reach it. So, my article had links to "Член" and "Падеж" and I made links in these articles to "bulgarian grammar". I invested a lot of time in preparing the article. Please restore the page or give me other alternative to finish it. I will accept constructive critisism. I can answer in bulgarian, english or german.

@Braun100: This sentence basically give you answer about everything: "My intention was not to write much text in macedonian..." This is Wikipedia, and article about anything should contains text about that theme, not just random comparison, tables, lists, etc. --Ehrlich91 (разговор) 19:54, 3 март 2021 (CET)[одговори]


Dear Ehrlich91,

lets take for example this article on Wikipedia: https://mk.wikipedia.org/wiki/Српски јазик It contains in my opinion only three passages/paragraphs. The _whole rest is only tables_ with declensions, grammatical cases etc. It also contains (like my page) many non-macedonian words (mainly serbian). Dont you think, the criteria should be the same for everyone on Wikipedia? Would you be happy, if I prepare some macedonian text and expand the article, so it contains about the same text length? It may take some time, but I will adjust it. So, could you please restore my article or give me another opportunity to edit it? Braun100 (разговор) 21:33, 3 март 2021 (CET)[одговори]

@Braun100: We cannot compare this article and your article that was deleted, because this article have introduction, have explanations on every point before tables starts. And yes, in every article about languages you will meet foreign words, because otherwise you cannot explain that language. How you will prepare "some" Macedonian text, if you cannot speak or understand? Please try on your user box sandbox, but I doubt that text will be understandable. If that text is satisfactory, we can possibly restore your article. --Ehrlich91 (разговор) 21:42, 3 март 2021 (CET)[одговори]

Dear Ehrlich91,

OK, give me some time, I will find a way or someone to do this. You haven't obviously read the article you deleted, otherwise you would have seen, that there are many similar or same words in bulgarian and macedonian, since they have the same origin (balkan slavic languages), and the grammar is not that different ... :) . It would help me if you restore the article or copy it to some temporary place, so I can see what tables I have prepared, I don't remember all of them. I have a copy on my hard drive, but unfortunateliy it does not contain the changes I made last week. I will show you the result in some weeks, so you can decide, whether it is OK or not. Braun100 (разговор) 22:13, 3 март 2021 (CET)[одговори]

@Braun100: I transfer that article to your username subpage. Notify me when you finish, as I can read once again. --Ehrlich91 (разговор) 22:23, 3 март 2021 (CET)[одговори]

Thank you / благодарам / благодаря! Braun100 (разговор) 22:35, 3 март 2021 (CET)[одговори]

Dear Ehrlich91,

please take a look at my article, and tell me your opinion. If you have comments or find errors etc. I will correct them and adjust the article. Braun100 (разговор) 12:46, 14 март 2021 (CET)[одговори]

@Braun100: Definitely need to be checked once again about grammar, so in the upcoming week I will review this long article. I will checked and I will correct immediately in your subpage, and afterwards you can transfer to main space on Macedonian Wikipedia. --Ehrlich91 (разговор) 19:10, 14 март 2021 (CET)[одговори]

OK, thank you. Braun100 (разговор) 19:22, 14 март 2021 (CET)[одговори]

Hi, may I already copy it to the main space or You are still checking it? Braun100 (разговор) 10:50, 28 март 2021 (CEST)[одговори]

@Braun100: Sorry, I did forget to check the article. I will notify you during next few days. --Ehrlich91 (разговор) 20:58, 28 март 2021 (CEST)[одговори]

Hi, I added a new chapter („Предлози“) and did some changes to the chapters „синтакса“ and „броеви“ (which you hadnt yet checked). If the article is too big, one might divide it in several smaller articles? Braun100 (разговор) 18:51, 14 април 2021 (CEST)[одговори]

@Braun100: No, totally fine as one article. Sorry for took a long time to review the article, I will try to give you "green" light as soon as possible to publish this article. Thank you for your patience --Ehrlich91 (разговор) 20:44, 14 април 2021 (CEST)[одговори]

Санкционирање на уредникот Sashko1999[уреди извор]

Здраво Ehrlich91, те молам провери ги измените кои ги прави корисникот Sashko1999. Ја брише категоријата Бугаромани кај луѓе кои се декларираат како такви со назнака дека било навредливо. Кај страната на Виктор Канзуров избришал цел дел потврдена со 3 наводи за кривичната пријава на Виктор Канзуров за маструрбирање на јавен простор-луѓето треба да знаат за каков човек станува збор. И промените направени на статијата Бугари. И секаде го променува линкувањето на етничка Македонија со регион Македонија. Ти благодарам, Forbidden History (разговор) 20:04, 9 април 2021 (CEST)[одговори]

Јас би сакал Ehrlich91 и останатите администратори да ја ревидираат автоматската проверка што ја има Forbidden History, мислам дека дел од неговите измени направени денес се контроверзни, несоодветни и очигледно пристрасни. Благодарам! Sashko1999 (разговор) 20:10, 9 април 2021 (CEST)[одговори]
@Forbidden History: @Sashko1999: Препорака до двајцата, не мора да ме означувате на секое, затоа што јас редовно ги следам скорешните промените, нормално во време кога мене ми одговора и нормално не сум 24/7 приклучен на Википедија. За тоа дали некој треба да биде санкциониран или не, одлучуваат администраторите, за тоа дали треба или не да има такви права, истото. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 21:56, 9 април 2021 (CEST)[одговори]
Ehrlich91, ова е првпат да те означам и тоа го направив затоа што прв беше реагирал Forbidden History. Патем, гледам дека моите уредувања за Бугарите се отповикани и покрај тоа што ги образложив. Ако може да добијам одговор зошто се отповикани. Благодарам! Sashko1999 (разговор) 22:04, 9 април 2021 (CEST)[одговори]
@Sashko1999: За самата статија Бугари знам дека имаше образложено во опис, но драстични промени и во самиот вовед и во целата статија, јас би замолил да се направи со дискусија и полека, користејќи повеќе извори. --Ehrlich91 (разговор) 22:06, 9 април 2021 (CEST)[одговори]
Всушност, јас не направив ниту една промена, само ги вратив назад промените направени од корисникот Forbidden History. Образложив зошто ги вратив. Јас ќе те замолам да ја погледнеш статијата и ќе видиш дека не е добра на изглед, има поставено три слики кои немаат врска со Бугарите и кои заземаат многу простор. Плус, текстовите кои се вметнати се крајно контроверзни и очигледно тенденциозни. На пример, се употребува терминот „туркиско-татарски“, кој како што кажав не постои во македонскиот јазик. За етногенезата на Бугарите е вметнат текст на почетокот и покрај тоа што за тоа веќе има текст подолу, значи се повторува текстот. Исто така, вметнати се текстови од типот: Бугарија до ден денес ги истражува своите корени и се поврзува со Татарите од Татарстан, за кои велат дека се еден ист народ распрснат на повеќе места. Како извор за ова е посочен еден бугарски портал. Мислам дека тоа е несериозно. Sashko1999 (разговор) 22:21, 9 април 2021 (CEST)[одговори]
@Sashko1999: Добро, ќе ја разгледам во текот на утрешниот ден подетално, бидејќи ќе ми треба време за да споредам историски низ верзиите. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 22:24, 9 април 2021 (CEST)[одговори]
Значи станува збор за политичко-културна средба помеѓу државни претставници (на покана од официјалниот Бугарски парламент), нормално дека е цитирана вебстраница, тоа е дневен настан не е историски настан за да цитирам книги. Не може да се негира тој факт дека имало таква средба и дека работат на изнаоѓање на своите заеднички корени. Тоа го пишува во самата статија на Бугарскиот новинар не го измислив јас. Вториот линк е исто до веб страна која прикажува еден споменик на Аспарух на кој е испишан текст дека имаат заеднички родословни корени. Јас не измислив нешто туку пренесов тоа што читам на бугарските портали. Како и да е, ќе ја почитувам твојата одлука, ти благодарам Forbidden History (разговор) 09:57, 10 април 2021 (CEST)[одговори]

Здраво[уреди извор]

Ве молам, кога ќе имате време, погледнете ги моите подобрувања бидејќи тие во моментов чекаат за одобрување.

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B5%D0%BD_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%82_%D0%B2%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0,_2001

Клифорд Гирц[уреди извор]

Hello,

why did you remove my corrections? HyperGeertz was (now is again) listed 2 times in the links section, but both times with outdated links. I just removed the outdated links and added a correct one. And now a seperate file with Makedonian translations is available. Why do you think that this is an information not importatnt to Makedonian Wikipedia-users?--Leontari1 (разговор) 16:12, 23 април 2021 (CEST)[одговори]

Избришана статија[уреди извор]

Замолувам да објасните зошто е одбиена статијата „Фајдон“?

Не разбирам што е прашањево? Нема таква статија! --Ehrlich91 (разговор) 00:21, 6 мај 2021 (CEST)[одговори]

Нема затоа што не сте ја одобриле. Ова бришење (20:54, 2 април 2021) не се појавува во мојата историја и затоа многу подоцна гледам дека статијата не е одобрена.

Пристап за уредување на статијата „Македонија“[уреди извор]

Здраво Тони, те молам да ми одобриш пристап за уредување на статијата „Македонија“. Однапред ти благодарам, ГП (разговор) 18:50, 10 јули 2021 (CEST)[одговори]

@ГП: Ја отстранив заштитата моментално, па слободно можеш да уредуваш. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 14:52, 11 јули 2021 (CEST)[одговори]

Трансверзала[уреди извор]

Здраво, Ме интересира зошто се одбиени поправките во текстот за Трансверзала (геометрија). Потрошив доста време и би сакал да ми објасните зошто промените не се прифатени. Петар

@Petar SOKOLOSKI: Петар, промените не беа поткрепени од никакви извори и зашто тоа би било така, а статијата е пишувана одамна од корисник кој е професор по математика. --Ehrlich91 (разговор) 13:36, 21 јули 2021 (CEST)[одговори]
@Ehrlich91: Јас го предавам тој предмет 15 години на ПМФ и тоа е елементарна тема за која не требаат референци. Сепак, нема да ви се мешам во политиката на ваше уредништво и нема да трошам време за џабе. Ви благодарам.
@Petar SOKOLOSKI: Петар, јас самиот не сум професор по математика, како што не сум ни физичар, хемичар, лекар, па така кога прегледувам додадена содржина од корисници, во тој случај јас треба да го проверам изворот и да видам дека напишаното е така, а не е измислица. Само ти го објаснувам процесот и се надевам ќе продолжиш со уредувањата. --Ehrlich91 (разговор) 08:51, 6 септември 2021 (CEST)[одговори]

Images[уреди извор]

Hi, may I know if there is any complain regarding images added to stars and galaxies articles so I can rectify?--Muhammad Abul-Futooh (разговор) 10:42, 26 јули 2021 (CEST)[одговори]

@Muhammad Abul-Futooh: No, just couple of conflicted edits with another user. No problem with your images. --Ehrlich91 (разговор) 10:45, 26 јули 2021 (CEST)[одговори]
Thanks.--Muhammad Abul-Futooh (разговор) 10:47, 26 јули 2021 (CEST)[одговори]

Hello[уреди извор]

Why did you delete my redirects? 1234qwer1234qwer4 (разговор) 18:26, 30 септември 2021 (CEST)[одговори]

Why we need these redirects in the first place?!? --Ehrlich91 (разговор) 18:28, 30 септември 2021 (CEST)[одговори]
These characters are plausible search terms and do not do any harm. Some already existed: "%", ","; the article @ is even named that way. 1234qwer1234qwer4 (разговор) 18:32, 30 септември 2021 (CEST)[одговори]
Hello? 1234qwer1234qwer4 (разговор) 19:14, 14 октомври 2021 (CEST)[одговори]
@1234qwer1234qwer4: Although personally I`m not convinced yet, as you pointed out that we have already some of them as redirects, you can create those redirects once again. --Ehrlich91 (разговор) 19:16, 14 октомври 2021 (CEST)[одговори]

Бришење на 5 статии за македонски хералди и персеванти[уреди извор]

Почитуван Ehrlich9 Гледам дека сте избиршале 5 статии (Главен хералд, Вардарски хералд, Еригонски хералд, Брегалнички персевант, Пчински персевант)овие статии се спомнуваат во статиите хералд, грбовен службеник, македонско грбословно друштво и на други...) Дадениот коментар е дека станува збор за: Очигледно рекламирање/спам. Сите овие титули се според статутот на Македонското грбословно друштво, регистрирано во Централен регистер, со што истите се прифатени од државата. Истите тие се споменети и на официјалниот сајт на здружението. Ве молам да ми објасните врз основа на што е донесена одлуката и како истата може да се обжали? До која институција во википедија да се достави документација за заштита на правото на правилно информирање? Jonovski (разговор) 13:41, 14 октомври 2021 (CEST)[одговори]

@Jonovski: Да, тие статии се според Вашиот статут, а во Централниот регистар има илјадници здруженија на граѓани и ова не е бесплатен простор за претставување на сите титули кои тие здруженија си ги имаат во своите статути. Википедија не е установа и функционира на принцип на секој да може да ја уредува, но ние како администратори сме тука да определиме што е вредно да остане на Википедија, а што не. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 13:48, 14 октомври 2021 (CEST)[одговори]
Поздрав, мојата експертиза и придонеси на википедија се во областа на хералдиката,(вексилологијата, фалеристиката и генеалогијата), и од сите регистрирани здруженија во централен регистер во Македонија, само МГД се занимава со хералдика и има само три хералда во цела Македонија. Во секој случај ако сметате дека не треба да има посебни статии за нив (и двата персеванта) тогаш ве молам да ми го пратите текстот, да го ставам како поднаслов во статијата за Македонското грбословно друштво, се надевам дека таму можат да стојат.Jonovski (разговор) 23:02, 28 октомври 2021 (CEST)[одговори]

Paisii hilendarski reverted edit[уреди извор]

I just deleted one whole sentence, and thee was "source" that didn't have link but just written text on it, so it doesn't look legit and because the text was big it showed that 4000 symbols were deleted and I didn't delete the source from the wiki page but just the text above and again it doesn't look legit The Hunter2k19 (разговор) 16:44, 20 октомври 2021 (CEST)[одговори]

@The Hunter2k19: I understand your point and I will review by myself this article. As I can properly understand you, please write on the talk page of that article about this. --Ehrlich91 (разговор) 20:39, 20 октомври 2021 (CEST)[одговори]

Uhhh... okay The Hunter2k19 (разговор) 02:46, 21 октомври 2021 (CEST)[одговори]

Промена на Езекил[уреди извор]

Здраво, во врска со промената на статијата во Езекиел е погрешна, бидејќи во самиот Правопис од 2017 г. пишува Езекил. Види стр. 207 под г). Плус, ако е така, тогаш и Гаврил би се променил во Гав(б)риел, а во Виблијата не е така. И на Руската вики е со ил. Треба да се истражи ова, но сепак мислам да се оди како што вели правописот. Поздрав. Andrew012p (разговор) 23:37, 21 октомври 2021 (CEST)[одговори]

Владо Черноземски[уреди извор]

Здраво,User:Ehrlich91. Зошто си го префрлил уредувањето за тетоважата на раката на Владо Черноземски? Текстот на девизата не е бил "Слобода или смрт", туку "Свобода или смъртъ". Тоа се гледа и во оригиналната кокарда на ВМРО. "Слобода или смрт" е осавременета редакциjа, на кодифициран Македонски jазик, коj во 1934 уште не постоел. Поздрав. Tormon245t (разговор) 08:34, 23 октомври 2021 (CEST)[одговори]

@Tormon245t: Од едноставна причина што целиот текст е на македонски јазик, а не на друг јазик. --Ehrlich91 (разговор) 20:57, 23 октомври 2021 (CEST)[одговори]
Здраво, User:Ehrlich91. Не ми се верува да е баш едноставна таа причина, ама, аjде... Поздрав!Tormon245t (разговор) 16:44, 25 октомври 2021 (CEST)[одговори]

Бронзено време[уреди извор]

Здраво! Може ли да добијам објаснување за одбиените промени - Одбиени последните 3 промени (од NikVuk (UU)) и ја поврати преработката 4646773 на Bjankuloski06) Прилично сум нов на Википедија и можно е да правам нешто погрешно. Поздрав NikVuk (UU) (разговор) 10:17, 23 ноември 2021 (CET)[одговори]