Демократска партија на Албанците

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демократска партија на Албанците
ВодачМендух Тачи
ОсновачАрбен Џафери
Основана1997
ШтабТетово
ИдеологијаЗаштита на правата на Албанците
Боицрвена, црна
Собрание
1 / 120
Општини
0 / 80
Мрежно место
gurra-pdsh.org/
Знаме
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Демократската партија на Албанците (ДПА) е политичка партија на етничките Албанци во Македонија[1]. Основана е на 4 јули 1997 во Тетово со обединувањето на Партијата за демократски просперитет на Албанците (ПДПА) и Народната демократска партија (НДП). ПДПА е основана во 1994 откако порадикалните членови на Партијата за демократски просперитет (ПДП), на чело со Арбен Џафери и Мендух Тачи, се отцепија од матичната партија, додека НДП е основана во август 1990 како порадикален конкурент на ПДП. Партијата е регистрирана по пет години од своето основање, во 2002 година.[2] Прв водач на ДПА бил Арбен Џафери, кого на 30 јуни 2007 година го замени Мендух Тачи.[3]

Изборни резултати[уреди | уреди извор]

Седиштето на ДПА во Тетово

Парламентарни избори[уреди | уреди извор]

На изборите во 1998 година, ДПА освои 11 мандати. По изборите влезе во коалиционата влада предводена од ВМРО ДПМНЕ и учествуваше во владата до 2002 година. На парламентарните избори во 2002 година ДПА освои 5,2% од гласовите и 7 мандати во Собранието и премина во опозиција. На парламентарните избори во 2006 година ДПА освојува 7,5% од гласовите и 11 мандати и повторно влегува во владата. На предвремените парламентарни избори во 2008 година, ДПА повторно добива 11 мандати, а на предвремените парламентарни избори во 2011 година - 8 пратеници. По предвремените парламентарни избори во 2008 година ВМРО-ДПМНЕ го прекинува традиционалното партнерство со ДПА и формира коалиција со најголемата албанска партија во парламентот ДУИ. Оттогаш ДПА е во опозиција.

Година на избори Водач Број на гласови % на гласови Број на мандати +/– Влада
1998 Арбен Џафери
11 / 120
ВМРО-ДПМНЕДА–ДПА
2002 Арбен Џафери 64,025 5.35
7 / 120
4 Опозиција
2006 Арбен Џафери 70,261 7.50
11 / 120
4 ВМРО-ДПМНЕ–ДПА-НСДП
2008 Мендух Тачи 81,557 8.26
11 / 120
0 Опозиција
2011 Мендух Тачи 66,315 5.90
8 / 123
3 Опозиција
2014 Мендух Тачи 66,393 5.92
7 / 123
1 Опозиција
2016 Мендух Тачи 30,964 2.60
2 / 120
5 Опозиција
2020 Мендух Тачи 13,930 1.53
1 / 120
1

Претседателски избори[уреди | уреди извор]

ДПА имала свои кандидати на четири претседателски избори и тоа во 1999, 2004, 2009 и 2014. Ниеден кандидат од оваа партија не успеал да освои мнозинство во првиот круг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Blagoja Nineski (2001). Izborite mediumite i partiite vo Makedonija: 1990-2000. NIP "Studentski zbor“.
  2. „Џафери ја регистрираше ДПА без промени во статутот“, „Дневник“
  3. „Мендух Тачи – нов водач на ДПА“[мртва врска], „Макфакс“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]