Илјаз Халими

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илјаз Халими
Лични податоци
Роден(а) 1954
Сушиќе, Косово
Националност Албанец
Партија ДПА
Деца 1
Професија професор, политичар

Илјаз Халими (1954 во Сушиќе, Косово) — македонски политичар и професор. Завршил филозофски факултет на универзитетот во Приштина, а потоа работел како професор во гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово.[1] Халими е еден од основачите и потпретседател на ДПА. Бил пратеник во Собранието на Република Македонија во периодот 1998–2006, како и кандидат за претседател на претседателските избори во 2014.[2] Халими е оженет и е татко на еден син.

Наводи[уреди | уреди извор]