52. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Line across the Earth
52°
52nd северен напоредник
In Canada, the 52nd parallel north defines part of the border between Quebec and Newfoundland and Labrador (line A), though Quebec maintains a dormant claim to some of the territory to the north of the parallel (line B).

52. северен напоредник или 52° СГШнапоредник кој лежи 52 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

Во Канада, овој напоредник исцртува дел од границата меѓу покраините Квебек и Њуфаундленд и Лабрадор, иако во Квебек постои тврдење дека на покраината ѝ припаѓа и извесна територија северно од оваа линија.[1]

Пошироото подрачје на Лондон со околните населени места што тежнеат кон него лежи на 51. и 52. напоредник.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 16 часа и 44 минути за време на долгоденицата лете и 7 часа и 45 минути за време на краткоденицата зиме.[2]

Околу светот[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан (западно од селото Барвеј во Хартфордшир, Англија), па кон исток, 52° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
52°0′N 0°0′E / 52.000° СГШ; 0.000° ИГД / 52.000; 0.000 (нулти меридијан)  Обединето Кралство Англија
52°0′N 1°25′E / 52.000° СГШ; 1.417° ИГД / 52.000; 1.417 (Северно Море) Северно Море
52°0′N 4°8′E / 52.000° СГШ; 4.133° ИГД / 52.000; 4.133 (Холандија)  Холандија покраините Јужна Холандија, Утрехт и Гелдерланд, меѓу кои право низ градот Делфт
52°0′N 6°48′E / 52.000° СГШ; 6.800° ИГД / 52.000; 6.800 (Германија)  Германија сојузните покраини Северна Рајна-Вестфалија, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт и Бранденбург
52°0′N 14°43′E / 52.000° СГШ; 14.717° ИГД / 52.000; 14.717 (Полска)  Полска
52°0′N 23°42′E / 52.000° СГШ; 23.700° ИГД / 52.000; 23.700 (Белорусија)  Белорусија
52°0′N 30°54′E / 52.000° СГШ; 30.900° ИГД / 52.000; 30.900 (Украина)  Украина Черниговска област
Сумска област — веднаш северно од Шостка
52°0′N 34°6′E / 52.000° СГШ; 34.100° ИГД / 52.000; 34.100 (Русија)  Русија
52°0′N 60°9′E / 52.000° СГШ; 60.150° ИГД / 52.000; 60.150 (Казахстан)  Казахстан
52°0′N 79°7′E / 52.000° СГШ; 79.117° ИГД / 52.000; 79.117 (Русија)  Русија
52°0′N 98°49′E / 52.000° СГШ; 98.817° ИГД / 52.000; 98.817 (Монголија) Монголија Монголија
52°0′N 99°17′E / 52.000° СГШ; 99.283° ИГД / 52.000; 99.283 (Русија)  Русија минува низ Бајкалското Езеро
52°0′N 120°42′E / 52.000° СГШ; 120.700° ИГД / 52.000; 120.700 (Кина)  Кина Внатрешна Монголија
Хејлунгѓанг
52°0′N 126°27′E / 52.000° СГШ; 126.450° ИГД / 52.000; 126.450 (Русија)  Русија
52°0′N 141°20′E / 52.000° СГШ; 141.333° ИГД / 52.000; 141.333 (Татарски Проток) Татарски Проток
52°0′N 141°40′E / 52.000° СГШ; 141.667° ИГД / 52.000; 141.667 (Русија)  Русија островот Сахалин
52°0′N 143°10′E / 52.000° СГШ; 143.167° ИГД / 52.000; 143.167 (Охотско Море) Охотско Море
52°0′N 156°29′E / 52.000° СГШ; 156.483° ИГД / 52.000; 156.483 (Русија)  Русија полуостровот Камчатка
52°0′N 158°17′E / 52.000° СГШ; 158.283° ИГД / 52.000; 158.283 (Тихи Океан) Тихи Океан
52°0′N 177°30′E / 52.000° СГШ; 177.500° ИГД / 52.000; 177.500 (САД)  САД Алјаска — островот Киска
52°0′N 177°33′E / 52.000° СГШ; 177.550° ИГД / 52.000; 177.550 (Берингово Море) Берингово Море
52°0′N 178°6′E / 52.000° СГШ; 178.100° ИГД / 52.000; 178.100 (САД)  САД Алјаска — островот Сегула
52°0′N 178°11′E / 52.000° СГШ; 178.183° ИГД / 52.000; 178.183 (Берингово Море) Берингово Море веднаш северно од Хвостовиот Остров, Давидовиот Остров и островот Мал Ситкин, Алјаска,  САД
52°0′N 179°34′E / 52.000° СГШ; 179.567° ИГД / 52.000; 179.567 (САД)  САД Алјаска — островот Семиспочни
52°0′N 179°43′E / 52.000° СГШ; 179.717° ИГД / 52.000; 179.717 (Берингово Море) Берингово Море веднаш северно од островите Танага и Канага, Алјаска,  САД
52°0′N 176°35′W / 52.000° СГШ; 176.583° ЗГД / 52.000; -176.583 (САД)  САД Алјаска — островот Адак
52°0′N 176°33′W / 52.000° СГШ; 176.550° ЗГД / 52.000; -176.550 (Берингово Море) Берингово Море
52°0′N 176°9′W / 52.000° СГШ; 176.150° ЗГД / 52.000; -176.150 (САД)  САД Алјаска — островот Голем Ситкин
52°0′N 176°3′W / 52.000° СГШ; 176.050° ЗГД / 52.000; -176.050 (Берингово Море) Берингово Море веднаш северно од островите Игиткин, Тагалак и Оглодак, Алјаска,  САД
52°0′N 175°22′W / 52.000° СГШ; 175.367° ЗГД / 52.000; -175.367 (Тихи Океан) Тихи Океан веднаш јужно од островите Атка и Амлија, Алјаска,  САД
52°0′N 131°6′W / 52.000° СГШ; 131.100° ЗГД / 52.000; -131.100 (Канада)  Канада Британска Колумбија — островот Кангит
52°0′N 131°2′W / 52.000° СГШ; 131.033° ЗГД / 52.000; -131.033 (Тихи Океан) Тихи Океан Залив на Кралицата Шарлота
52°0′N 128°13′W / 52.000° СГШ; 128.217° ЗГД / 52.000; -128.217 (Канада)  Канада Британска Колумбија — островите Хантер, Кинг и копното
Алберта
Саскачеван
Манитоба — вклучувајќи ги езерата Винипегосис и Винипег
Онтарио
52°0′N 80°59′W / 52.000° СГШ; 80.983° ЗГД / 52.000; -80.983 (Џејмсов Залив) Џејмсов Залив
52°0′N 79°39′W / 52.000° СГШ; 79.650° ЗГД / 52.000; -79.650 (Канада)  Канада Нунавут — островите Чарлтон и Кери
52°0′N 79°12′W / 52.000° СГШ; 79.200° ЗГД / 52.000; -79.200 (Џејмсов Залив) Џејмсов Залив
52°0′N 78°42′W / 52.000° СГШ; 78.700° ЗГД / 52.000; -78.700 (Канада)  Канада Квебек
Њуфаундленд и Лабрадор
Квебек
граница Квебек - Њуфаундленд и Лабрадор (оспорена од Квебек)[1]
Newfoundland and Labrador
52°0′N 55°52′W / 52.000° СГШ; 55.867° ЗГД / 52.000; -55.867 (Атлантски Океан) Атлантски Океан протокот Бел Ајл
52°0′N 55°18′W / 52.000° СГШ; 55.300° ЗГД / 52.000; -55.300 (Канада)  Канада Њуфаундленд и Лабрадор — островот Бел Ајл
52°0′N 55°16′W / 52.000° СГШ; 55.267° ЗГД / 52.000; -55.267 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
52°0′N 10°13′W / 52.000° СГШ; 10.217° ЗГД / 52.000; -10.217 (Ирска)  Ирска
52°0′N 7°35′W / 52.000° СГШ; 7.583° ЗГД / 52.000; -7.583 (Светигеоргиев Проток) Светигеоргиев Проток
52°0′N 5°5′W / 52.000° СГШ; 5.083° ЗГД / 52.000; -5.083 (Обединето Кралство)  Обединето Кралство Велс
Англија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Frank Jacobs (2012-07-10). „Oh, (No) Canada!“. Opinionator: Borderlines. The New York Times. конс. 2012-09-23. 
  2. http://aa.usno.navy.mil/data/docs/Dur_OneYear.php