Винипег (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Винипег
Lake Winnipeg
Lake Winnipeg map.png
Мапа
Подрачје Манитоба, Канада
Координати 52°07′ СГШ 97°15′ ЗГД / 
Вид Порано дел од ледничкото езеро Агасиз (ледничко езеро), резервоар
Главни приливи Винипег, Саскачеван, Црвена Река
Главни истеци Нелсон
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}984.200 km2 (380.000 ми) км2
Сливни земји Канада, САД
Најг. должина 416 kм (258 ми) км
Најг. ширина 100 kм (60 ми) (Источен басен)
40 kм (20 ми) (Јужен басен) км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}24.514 km2 (9.465 ми) км2
Прос. длабочина 12 м (39 ст) м
Најг. длабочина 36 м (118 ст) м
Зафатнина 294 km3 (71 cu mi)[се бара извор][not 284?] км3
Проточност 3.5 years [1]
Брег 1,858 kм (1,155 ми) км
Надм. височина 217 м (712 ст) м
Населени места Гимли

Езерото Винипег — плитко езеро на источниот раб на Канадските Прерии. Тоа е остаток од многу поголемо глечерско езеро што ги опфаќало и езерата Манитоба и Винипегосис. Најмногу вода ова езеро добива од реката Саскачевен, која од канадските Карпести Планини тече кон запад. Втората приток, Црвената Река, ги напојува високите прерии. Реката Нелсон истекува од североисточниот дел на езерото Хадсон.

Наводи[уреди | уреди извор]