Винипег (езеро)

Координати: 52°7′N 97°15′W / 52.117° СГШ; 97.250° ЗГД / 52.117; -97.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Винипег
Lake Winnipeg
Мапа
ПодрачјеМанитоба, Канада
Координати52°7′N 97°15′W / 52.117° СГШ; 97.250° ЗГД / 52.117; -97.250
ВидПорано дел од ледничкото езеро Агасиз (ледничко езеро), резервоар
Главни приливиВинипег, Саскачеван, Црвена Река
Главни истециНелсон
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
984,200 km2 (380,000 ми) км2
Сливни земјиКанада, САД
Најг. должина416 kм (258 ми) км
Најг. ширина100 kм (60 ми) (Источен басен)
40 kм (20 ми) (Јужен басен) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
24,514 km2 (9,465 ми) км2
Прос. длабочина12 м (39 ст) м
Најг. длабочина36 м (118 ст) м
Зафатнина294 km3 (71 cu mi)[се бара извор][not 284?] км3
Проточност3.5 years [1]
Брег1,858 kм (1,155 ми) км
Надм. височина217 м (712 ст) м
Населени местаГимли
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Езерото Винипег — плитко езеро на источниот раб на Канадските Прерии. Тоа е остаток од многу поголемо ледничко езеро што ги опфаќало и езерата Манитоба и Винипегосис.[2] Најмногу вода ова езеро добива од реката Саскачевен, која од канадските Карпести Планини тече кон запад. Втората приток, Црвената Река, ги напојува високите прерии. Реката Нелсон истекува од североисточниот дел на езерото Хадсон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Massive flood expected to take toll on Lake Winnipeg, feed algae blooms Winnipeg Free Press
  2. Perkins S (2002). „Once Upon a Lake“. Science News. 162 (18): 283–284. doi:10.2307/4014064. JSTOR 4014064. Архивирано од изворникот на 28 February 2009. Посетено на 2012-09-29.