51. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
51°
51. северен напоредник

51. северен напоредник (51° СГШ) — напоредник кој лежи 51 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина, сонцето грее 16 часа и 33 минути за време на летната долгодневица, а 7 часа и 55 минути за време на зимската краткодневица.[1]

Поширокото подрачје на Лондон може да се опише како просторот помеѓу 51. и 52. напоредник.

Траса[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан (веднаш северно од Шефилдската парк-градина во Источен Сасекс, Англија), па на исток, 51° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
51°0′N 0°0′E / 51.000° СГШ; 0.000° ИГД / 51.000; 0.000 (Нулти меридијан)  Обединето Кралство Англија
51°0′N 0°58′E / 51.000° СГШ; 0.967° ИГД / 51.000; 0.967 (Доверски Проток) Доверски Проток
51°0′N 2°0′E / 51.000° СГШ; 2.000° ИГД / 51.000; 2.000 (Франција)  Франција
51°0′N 2°34′E / 51.000° СГШ; 2.567° ИГД / 51.000; 2.567 (Белгија)  Белгија
51°0′N 5°46′E / 51.000° СГШ; 5.767° ИГД / 51.000; 5.767 (Холандија)  Холандија во должина од околу 10 км (покраината Лимбург)
51°0′N 5°54′E / 51.000° СГШ; 5.900° ИГД / 51.000; 5.900 (Германија)  Германија
51°0′N 14°15′E / 51.000° СГШ; 14.250° ИГД / 51.000; 14.250 (Чешка)  Чешка
51°0′N 14°34′E / 51.000° СГШ; 14.567° ИГД / 51.000; 14.567 (Германија)  Германија
51°0′N 14°55′E / 51.000° СГШ; 14.917° ИГД / 51.000; 14.917 (Полска)  Полска во должина од околу 4 км
51°0′N 14°58′E / 51.000° СГШ; 14.967° ИГД / 51.000; 14.967 (Чешка)  Чешка
51°0′N 15°6′E / 51.000° СГШ; 15.100° ИГД / 51.000; 15.100 (Полска)  Полска во должина од околу 3 км
51°0′N 15°8′E / 51.000° СГШ; 15.133° ИГД / 51.000; 15.133 (Чешка)  Чешка во должина од околу 3 км
51°0′N 15°10′E / 51.000° СГШ; 15.167° ИГД / 51.000; 15.167 (Полска)  Полска
51°0′N 23°57′E / 51.000° СГШ; 23.950° ИГД / 51.000; 23.950 (Украина)  Украина
51°0′N 35°20′E / 51.000° СГШ; 35.333° ИГД / 51.000; 35.333 (Русија)  Русија
51°0′N 49°19′E / 51.000° СГШ; 49.317° ИГД / 51.000; 49.317 (Казахстан)  Казахстан
51°0′N 54°11′E / 51.000° СГШ; 54.183° ИГД / 51.000; 54.183 (Русија)  Русија
51°0′N 56°29′E / 51.000° СГШ; 56.483° ИГД / 51.000; 56.483 (Казахстан)  Казахстан во должина од околу 10 км
51°0′N 56°37′E / 51.000° СГШ; 56.617° ИГД / 51.000; 56.617 (Русија)  Русија во должина од околу 9 км
51°0′N 56°45′E / 51.000° СГШ; 56.750° ИГД / 51.000; 56.750 (Казахстан)  Казахстан
51°0′N 57°18′E / 51.000° СГШ; 57.300° ИГД / 51.000; 57.300 (Русија)  Русија
51°0′N 57°45′E / 51.000° СГШ; 57.750° ИГД / 51.000; 57.750 (Казахстан)  Казахстан
51°0′N 58°36′E / 51.000° СГШ; 58.600° ИГД / 51.000; 58.600 (Русија)  Русија
51°0′N 61°30′E / 51.000° СГШ; 61.500° ИГД / 51.000; 61.500 (Казахстан)  Казахстан
51°0′N 79°53′E / 51.000° СГШ; 79.883° ИГД / 51.000; 79.883 (Русија)  Русија
51°0′N 80°28′E / 51.000° СГШ; 80.467° ИГД / 51.000; 80.467 (Казахстан)  Казахстан
51°0′N 81°5′E / 51.000° СГШ; 81.083° ИГД / 51.000; 81.083 (Русија)  Русија
51°0′N 83°7′E / 51.000° СГШ; 83.117° ИГД / 51.000; 83.117 (Казахстан)  Казахстан во должина од околу 5 км
51°0′N 83°11′E / 51.000° СГШ; 83.183° ИГД / 51.000; 83.183 (Русија)  Русија во должина од околу 2 км
51°0′N 83°13′E / 51.000° СГШ; 83.217° ИГД / 51.000; 83.217 (Казахстан)  Казахстан во должина од околу 15 км
51°0′N 83°26′E / 51.000° СГШ; 83.433° ИГД / 51.000; 83.433 (Русија)  Русија
51°0′N 80°28′E / 51.000° СГШ; 80.467° ИГД / 51.000; 80.467 (Казахстан)  Казахстан
51°0′N 97°50′E / 51.000° СГШ; 97.833° ИГД / 51.000; 97.833 (Монголија) Монголија Монголија
51°0′N 102°15′E / 51.000° СГШ; 102.250° ИГД / 51.000; 102.250 (Русија)  Русија
51°0′N 119°37′E / 51.000° СГШ; 119.617° ИГД / 51.000; 119.617 (Кина)  Кина Внатрешна Монголија
Хејлунгѓанг
51°0′N 127°0′E / 51.000° СГШ; 127.000° ИГД / 51.000; 127.000 (Русија)  Русија
51°0′N 140°38′E / 51.000° СГШ; 140.633° ИГД / 51.000; 140.633 (Татарски Проток) Татарски Проток
51°0′N 142°14′E / 51.000° СГШ; 142.233° ИГД / 51.000; 142.233 (Русија)  Русија островот Сахалин
51°0′N 143°36′E / 51.000° СГШ; 143.600° ИГД / 51.000; 143.600 (Охотско Море) Охотско Море
51°0′N 156°46′E / 51.000° СГШ; 156.767° ИГД / 51.000; 156.767 (Русија)  Русија полуостровот Камчатка
51°0′N 156°51′E / 51.000° СГШ; 156.850° ИГД / 51.000; 156.850 (Тихи Океан) Тихи Океан минува веднаш јужно од островот Аматигнак, Алјаска,  САД
минува веднаш северно од островот Ванкувер, Британска Колумбија,  Канада
51°0′N 127°31′W / 51.000° СГШ; 127.517° ЗГД / 51.000; -127.517 (Canada)  Канада Британска Колумбија — минува низ местото Ревелстоук
Алберта — минува низ градот Калгари
Саскачеван
Манитоба
Онтарио
Квебек
51°0′N 58°48′W / 51.000° СГШ; 58.800° ЗГД / 51.000; -58.800 (залив Свети Лаврентиј) залив Свети Лаврентиј
51°0′N 57°3′W / 51.000° СГШ; 57.050° ЗГД / 51.000; -57.050 (Canada)  Канада Њуфаундленд и Лабрадор — островот Њуфаундленд
51°0′N 55°50′W / 51.000° СГШ; 55.833° ЗГД / 51.000; -55.833 (Атлантски Океан) Атлантски Океан минува веднаш северно од Грое, Њуфаундленд и Лабрадор,  Канада
51°0′N 4°32′W / 51.000° СГШ; 4.533° ЗГД / 51.000; -4.533 (Обединето Кралство)  Обединето Кралство Англија

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на 2012-06-25.