Св. Ѓорѓи (Курбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 40°59′07″ СГШ 21°04′06″ ИГД / 
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓи
Место Курбиново
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓи е археолошки локалитет во преспанското село Курбиново. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на 3 km источно од селото, во непосредна близина на црквата „Св. Ѓорѓи“ од XII век. Тука при изведувањето на конзерватоските работи на црквата, во 1953 и 1980 година, се извршени и археолошки истражувања во неа и околу неа. Откриени се гробови во кои како прилози имало сребрени обетки од типот „Курбиново“, прстени, а во еден детски гроб керамичка чашка. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Ресен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069