Горна Црква (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна Црква
археолошко наоѓалиште
Горна Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горна Црква
Горна Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Горна Црква
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горна Црква е археолошки локалитет во близина на струшкото село Враниште. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на 1 км северозападно од селото, на простор со димензии 50 х 50 м обраснат со грмушки. На местото биле откриени неколку гробови градени од тегули, „на две води“, а имало и гробови ѕидани од камен. Во гробовите биле пронајдени керамички садови и лакримариуми.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.