Разлика помеѓу преработките на „Македонски Албанци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.832 бајти ,  пред 2 години
с
Отстрането уредувањето на 83.137.6.186 (разговор), вратено на последната верзија на Hristijan Kicho
(Dizinformacia bez Fakati!!)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на 83.137.6.186 (разговор), вратено на последната верзија на Hristijan Kicho)
Ознака: Отповикување
 
'''Македонски Албанци''' или '''Албанци во Македонија''' ({{lang-sq|Shqiptarë në Maqedoni}}) — најголемата малцинска заедница во [[Македонија]]. Вкупниот број на Албанците во Македонија е 509.083 жители, што преставува околу 25% од населението. Албанското малцинство живее претежно во северозападниот дел на Македонија. Најголеми албански заедници живеат во градовите [[Дебар]] (73,9 %), [[Тетово]] (54,6 %), [[Гостивар]] (47,1 %), [[Струга]] (31,9 %), [[Кичево]] (28,2 %), [[Куманово]] (25,2 %) и во нивната околина.<ref>[http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Census results]</ref>
 
Албанци во Македонија почнале да се доселуваат поинтензивно дури после средината на [[18 век|XVIII век]]. Според отоманскиот попис на населението од [[1430]]–[[1431]], во Македонија воопшто немало Албанци. Веќе од средината на [[XV век]], со [[ислам]]изацијата на Албанците, тие во мал број почнале да доаѓаат во Македонија како турски војници и наеминци, но во многу мал број. Во отоманскиот попис од [[1452]]–[[1453]] година, се забележани само 32 албански семејства на територијата на цела Македонија и тоа 31 семејство во вилаетот [[Калканделен]] ([[Полог]]) и едно католичко семејство во [[Скопје]].
 
Денес, тие слободно го развиваат и афирмираат својот национален идентитет како што се јазикот и културните традиции. [[Албанскиот јазик]] е присутен на сите нивоа во просветниот процес, од основно, средно до високо образование. Во Скопје и Тетово постои и албански театар. Албанците имаат и свој национален празник ([[28 ноември]] – [[Ден на албанското знаме]]). Тие се присутни и активно учествуваат во политичкиот живот на Македонија.
 
==Население==

Прегледник