Макелари

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Макеларе)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Макелари
Maqellarë
општинска единица
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаДебар
Население (2011)
 • општинска единица10.662
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DI

Макелари или Макеларе — село во општината Дебар на истоимената област во источна Албанија. Претставува седиште на општинската единица со Макелари, која до 2015 г. била самостојна општина. Во селото живеат мнозинство Македонци.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во пошироката Дебарска област, на извесно растојание од македонската граница. Макелари се протега на надморска височина од 678 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Голем дел од населението се етнички Македонци во православна или исламска вероисповед.

Култура[уреди | уреди извор]

Според Божидар Видоески селата Ербеле и Горно и Долно Крчиште заедно со Макелари се дел од Источниот говорен регион заедно со другите 16 села од областа Голо Брдо. Исто така, според Видоески, македонскиот јазик сѐ уште живо се употребува во овие села во областа-Поле.[1]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Видоески, Божидар. Дијалектите на македонскиот јазик I. Скопје: МАНУ. 1998.
  2. СЕЌАВАЊЕ - ВЛАДО МАКЕЛАРСКИ носител на Партизанска споменица 1941 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]