Св. Богородица (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Богородица
Св. Богородица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородица е археолошки локалитет во струшкото село Враниште. Локалитетит претставува сакрален објект од средниот век. Името го добил по црквата „Св. Богородица Пречиста“ во чијшто двор се наоѓа. На местото е извршено истражување од страна на Музејот на Македонија, под раководство на Димче Коцо, и се пронајдени остатоци од средновековна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.