Добра Вода (Збажди)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добра Вода
археолошко наоѓалиште
Добра Вода is located in Археолошки локалитет во Македонија
Добра Вода
Добра Вода
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′0″N 20°40′22″E / 41.35000° СГШ; 20.67278° ИГД / 41.35000; 20.67278Координати: 41°21′0″N 20°40′22″E / 41.35000° СГШ; 20.67278° ИГД / 41.35000; 20.67278
Основни податоци
Име Добра Вода
Место Збажди
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Добра Вода или Бела Вода е археолошки локалитет во близина на струшкото село Збажди. Локалитетот претставува топилница од средниот век. Се наоѓа северно од селото, на границата на атарот со селото 'Ржаново. По површината на нивите е пронајдена згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.