Св. Спас (Крушје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Спас
археолошко наоѓалиште
Св. Спас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Спас
Св. Спас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167Координати: 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167
Основни податоци
Име Св. Спас
Место Крушје, Преспа
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Спас е археолошки локалитет во преспанското село Крушје. Локалитетот претставува црква и некропола од старохристијанско време. Се наоѓа на околу 300 m северно од селото, од десната страна на патот Ресен-Охрид, на јужниот крај на платото од една мала височинка, која на северната страна се надоврзува на ридот Крушичка Краста, каде во 1968 година се изградени нова црква „Св. Спас“, помошна зграда и ограден ѕид. При копањето на темелите за црквата, според кажувањето на мештаните, биле откриени темели од објект ѕидани од камен и хоросан малтер, подни тули и широки ќерамиди. Исто така, откриле и повеќе гробови градени од камени плочи. Во Музејската збирка во Ресен се чуваат тегули на кои има врежано претстави на птици.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069