Европско првенство во фудбал 2016 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2018 - нокаут фаза била втората фаза на Европското првенство 2016, после групната фаза. Започнала на 25 јуни 2016 со осминафиналето а завршила на 10 јули 2016 со финалниот натпревар, кој се одиграл на стадионот Стад де Франс во Сен Дени, Франција, во близина на Париз.

Формат[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, се користат продолженија и изведување на пенали за да се одреди победникот, доколку е потребно .[1] Како и на секој турнир од Европското првенство 1984, не се игра натпревар за трето место.

УЕФА го одредила следниот распоред за осминафиналето:[1]

 • Натпревар 1: второпласиран Група A vs второпласиран Група C
 • Натпревар 2: победник Група Д vs 3. место Група Б/Е/Ф
 • Натпревар 3: победник Група Б vs 3. место Група А/Ц/Д
 • Натпревар 4: победник Група Ф vs второпласиран Група Е
 • Натпревар 5: победник Група Ц vs 3. место Група А/Б/Ф
 • Натпревар 6: победник Група Е vs второпласиран Група Д
 • Натпревар 7: победник Група A vs 3. место Група Ц/Д/Е
 • Натпревар 8: второпласиран Група Б vs второпласиран Група Ф

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Првите две репрезентации од секоја од шестте групи, плус четирите најдобри третопласирани репрезентации, се квалификувале за нокаут фазата.[1]

Група Победник Второпласиран Третопласиран
(Најдобрите четири)
А  Франција  Швајцарија Н/П
Б  Велс  Англија  Словачка
Ц  Германија  Полска  Северна Ирска
Д  Хрватска  Шпанија Н/П
Е  Италија  Белгија  Ирска
Ф  Унгарија  Исланд  Португалија

Резултати[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
25 јуни – Сент-Етјен            
  Швајцарија  1 (4)
30 јуни – Марсеј
  Полска (п)  1 (5)  
  Полска  1 (3)
25 јуни – Ленс
    Португалија (п)  1 (5)  
  Хрватска  0
6 јули – Лион
  Португалија (прод.)  1  
  Португалија  2
25 јуни – Париз
    Велс  0  
  Велс  1
1 јули – Лил
  Северна Ирска  0  
  Велс  3
26 јуни – Тулуза
    Белгија  1  
  Унгарија  0
10 јули – Сен Дени
  Белгија  4  
  Португалија (прод.)  1
26 јуни – Лил
    Франција  0
  Германија  3
2 јули – Бордо
  Словачка  0  
  Германија (п)  1 (6)
27 јуни – Сен Дени
    Италија  1 (5)  
  Италија  2
7 јули – Велодорм
  Шпанија  0  
  Германија  0
26 јуни – Лион
    Франција  2  
  Франција  2
3 јули – Сен Дени
  Ирска  1  
  Франција  5
27 јуни – Ница
    Исланд  2  
  Англија  1
  Исланд  2  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Швајцарија - Полска[уреди | уреди извор]

25 јуни 2016 (2016-06-25)
15:00
Швајцарија  1-1 (прод.)
(4–5 пен.)
 Полска Стад Жофроа-Гишар, Сент-Етјен
Гледачи: 38,842[2]
Судија: Англија Марк Клатенбург
Шакири гол 82' Извештај Блашчиковски гол 39'
  Пенали  
4–5
Швајцарија
Полска
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер Captain sports.svg
CB 22 Фабијан Шер добил жолт картон во 55-тата минута 55'
CB 20 Јоан Џуру добил жолт картон во 117-тата минута 117'
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами заменет 77'
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири
AM 15 Блерим Џемаили заменет 58'
LW 18 Адмир Мехмеди заменет 70'
CF 9 Харис Шеферовиќ
Замени:
FW 7 Брил Емболо влегол во игра 58'
FW 19 Ерен Дердијок влегол во игра 70'
MF 16 Желсон Фернандес влегол во игра 77'
Селектор:
Босна и Херцеговина Владимир Петковиќ
SUI-POL 2016-06-25.svg
GK 22 Лукаш Фабијански
RB 20 Лукаш Пишчек
CB 15 Камил Глик
CB 2 Михал Паздан добил жолт картон во 111-тата минута 111'
LB 3 Артур Једржејчик добил жолт картон во 58-мата минута 58'
RM 16 Јакуб Блашчиковски
CM 10 Гжегож Криховијак
CM 5 Кжиштоф Мачински заменет 101'
LM 11 Камил Гросицки заменет 104'
SS 7 Аркадиуш Милик
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
Замени:
MF 6 Томаш Јодловиец влегол во игра 101'
MF 17 Славомир Пешко влегол во игра 104'
Селектор:
Адам Навалка

Велс - Северна Ирска[уреди | уреди извор]

25 јуни 2016 (2016-06-25)
18:00
Велс  1–0  Северна Ирска Парк на принцовите, Париз
Гледачи: 44,342[3]
Судија: Англија Мартин Аткинсон
МекОули гол 75' (а.г.) Извештај
Велс
Северна Ирска
GK 1 Вејн Хенеси
CB 5 Џејмс Честер
CB 6 Ешли Вилијамс Captain sports.svg
CB 4 Бен Дејвис
RM 2 Крис Гантер
CM 7 Џо Алан
CM 16 Џо Ледли заменет 63'
CM 10 Арон Рамзи добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
LM 3 Нил Тејлор добил жолт картон во 58-мата минута 58'
CF 18 Сем Воукс заменет 55'
CF 11 Гарет Бејл
Замени:
FW 9 Хал Робсон-Кану влегол во игра 55'
MF 20 Џонатан Вилијамс влегол во игра 63'
Селектор:
Крис Колман
WAL-NIR 2016-06-25.svg
GK 1 Мајкл МекГоверн
RB 18 Арон Хјуз
CB 4 Гарет МекОули заменет 84'
CB 20 Крег Кеткарт
LB 5 Џони Еванс
CM 8 Стивен Дејвис Captain sports.svg добил жолт картон во 67-мата минута 67'
CM 13 Кори Еванс
CM 16 Оливер Норвуд заменет 79'
RW 19 Џејми Ворд заменет 69'
LW 14 Стјуарт Далас добил жолт картон во 44-тата минута 44'
CF 10 Кајл Лаферти
Замени:
FW 11 Конор Вашингтон влегол во игра 69'
MF 7 Најал МекГин влегол во игра 79'
FW 21 Џош Магенис влегол во игра 84'
Селектор:
Мајкл О'Нил

Хрватска - Португалија[уреди | уреди извор]

25 јуни 2016 (2016-06-25)
21:00
Хрватска  0–1 (прод.)  Португалија Стад Болар-Делелис, Ленс
Гледачи: 33,523[4]
Судија: Шпанија Карлос Веласко Карбалјо
Извештај Кварежма гол 117'
Хрватска
Португалија
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 11 Дарио Срна Captain sports.svg
CB 5 Ведран Чорлука заменет 120'
CB 21 Домагој Вида
LB 3 Иван Стриниќ
CM 10 Лука Модриќ
CM 19 Милан Бадељ
RW 14 Марцело Брозовиќ
AM 7 Иван Ракитиќ заменет 110'
LW 4 Иван Перишиќ
CF 17 Марио Манџукиќ заменет 88'
Замени:
FW 16 Никола Калиниќ влегол во игра 88'
FW 20 Марко Пјаца влегол во игра 110'
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 120'
Селектор:
Анте Чачиќ
CRO-POR 2016-06-25.svg
GK 1 Руи Патрисио
RB 21 Седрик
CB 3 Пепе
CB 4 Жозе Фонте
LB 5 Рафаел Гереиро
RM 10 Жоао Марио заменет 87'
CM 23 Адриен Силва заменет 108'
CM 14 Вилијам Карваљо добил жолт картон во 78-мата минута 78'
LM 15 Андре Гомес заменет 50'
CF 17 Нани
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
Замени:
MF 16 Ренато Санчес влегол во игра 50'
FW 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 87'
MF 13 Данило влегол во игра 108'
Селектор:
Фернандо Сантош

Франција - Ирска[уреди | уреди извор]

26 јуни 2016 (2016-06-26)
15:00
Франција  2–1  Ирска Стад де Лумиер, Лион
Гледачи: 56,279[5]
Судија: Италија Никола Рицоли
Гризман гол 58'61' Извештај Брејди гол 2' (пен..)
Франција
Ирска
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 19 Бакари Сања
CB 4 Адил Рами добил жолт картон во 44-тата минута 44'
CB 21 Лоран Косчиелни
LB 3 Патрис Евра
CM 15 Пол Погба
CM 5 Н'Голо Канте добил жолт картон во 27-мата минута 27' заменет 46'
CM 14 Блез Матуиди
RW 7 Антоан Гризман
LW 8 Димитри Паје
CF 9 Оливје Жиру заменет 73'
Замени:
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 46' заменет 90+3'
FW 10 Андре-Пјер Жињак влегол во игра 73'
MF 18 Муса Сисоко влегол во игра 90+3'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-IRL 2016-06-26.svg
GK 23 Дарен Рендолф
RB 2 Шејмус Колман Captain sports.svg добил жолт картон во 25-тата минута 25'
CB 5 Ричард Киох
CB 12 Шејн Дафи Red card 66'
LB 17 Стивен Ворд
RM 19 Роби Брејди
CM 8 Џејмс Мекарти заменет 71'
CM 13 Џеф Хендрик добил жолт картон во 41-вата минута 41'
LM 11 Џејмс Меклеин заменет 68'
CF 9 Шејн Лонг добил жолт картон во 72-рата минута 72'
CF 21 Дерил Марфи заменет 65'
Замени:
FW 14 Џонатан Волтерс влегол во игра 65'
DF 4 Џон О'Шеи влегол во игра 68'
MF 20 Вес Хулахан влегол во игра 71'
Селектор:
Северна Ирска Мартин О'Нил

Германија - Словачка[уреди | уреди извор]

26 јуни 2016 (2016-06-26)
18:00
Германија  3–0  Словачка Стадион Пјер-Моруа, Лил
Гледачи: 44,312[6]
Судија: Полска Шимон Марцињак
Боатенг гол 8'
Гомес гол 43'
Дракслер гол 63'
Извештај
Германија
Словачка
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
RB 21 Џошуа Кимих добил жолт картон во 46-тата минута 46'
CB 17 Џером Боатенг заменет 72'
CB 5 Матс Хумелс добил жолт картон во 67-мата минута 67'
LB 3 Јонас Ектор
CM 18 Тони Крос
CM 6 Сами Хедира заменет 76'
RW 13 Томас Милер
AM 8 Месут Езил
LW 11 Јулијан Дракслер заменет 72'
CF 23 Марио Гомес
Замени:
DF 4 Бенедикт Хеведес влегол во игра 72'
FW 10 Лукас Подолски влегол во игра 72'
MF 7 Бастијан Швајнштајгер влегол во игра 76'
Селектор:
Јоаким Лев
GER-SVK 2016-06-26.svg
GK 23 Матуш Козачик
RB 2 Петер Пекарик
CB 3 Мартин Шкртел Captain sports.svg добил жолт картон во 13-тата минута 13'
CB 4 Јан Џурица
LB 5 Норберт Ѓомбер заменет 84'
CM 13 Патрик Хрошовски
CM 14 Милан Шкринијар
CM 17 Марек Хамшик
RW 19 Јурај Куцка добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
LW 7 Владимир Вајс заменет 46'
CF 21 Михал Џуриш заменет 64'
Замени:
MF 6 Јан Грегуш влегол во игра 46'
FW 9 Станислав Шестак влегол во игра 64'
DF 16 Корнел Салата влегол во игра 84'
Селектор:
Јан Козак

Унгарија - Белгија[уреди | уреди извор]

26 јуни 2016 (2016-06-26)
21:00
Унгарија  0–4  Белгија Стадион Мунисипал, Тулуза
Гледачи: 28,921[7]
Судија: Србија Милорад Мажиќ
Извештај Алдервеирелд гол 10'
Батшуаји гол 78'
Азар гол 80'
Караско гол 90+1'
Унгарија
Белгија
GK 1 Габор Кирали
RB 2 Адам Ланг добил жолт картон во 47-мата минута 47'
CB 20 Ричард Гузмич
CB 23 Роланд Јухаш заменет 79'
LB 4 Тамаш Кадар добил жолт картон во 34-тата минута 34'
CM 8 Адам Наѓ
CM 10 Золтан Ѓера заменет 46'
RW 14 Герго Ловренчич
AM 16 Адам Пинтер заменет 75'
LW 7 Балаш Џуџак Captain sports.svg
CF 9 Адам Салаи добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
Замени:
MF 6 Акош Елек добил жолт картон во 61-вата минута 61' влегол во игра 46'
FW 17 Немања Николиќ влегол во игра 75'
FW 13 Даниел Боде влегол во игра 79'
Селектор:
Германија Бернд Штрок
HUN-BEL 2016-06-26.svg
GK 1 Тибо Куртоа
RB 16 Томас Мение
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален добил жолт картон во 67-мата минута 67'
LB 5 Јан Вертонген
CM 4 Раџа Наинголан
CM 6 Аксел Витсел
AM 7 Кевин Де Бројне
RF 14 Дрис Мертенс заменет 70'
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 76'
LF 10 Еден Азар Captain sports.svg заменет 81'
Замени:
FW 11 Јаник Караско влегол во игра 70'
FW 22 Миши Батшуаји добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 76'
MF 8 Маруан Фелаини добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' влегол во игра 81'
Селектор:
Марк Вилмотс

Италија - Шпанија[уреди | уреди извор]

27 јуни 2016 (2016-06-27)
18:00
Италија  2–0  Шпанија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 76,165[8]
Судија: Турција Џунејт Чакир
Кјелини гол 33'
Пеле гол 90+1'
Извештај
Италија
Шпанија
GK 1 Џанлујџи Буфон Captain sports.svg
CB 15 Андреа Барцалји
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини
RM 8 Алесандро Флоренци заменет 84'
CM 18 Марко Пароло
CM 16 Даниеле Де Роси заменет 54'
CM 23 Емануеле Џакерини
LM 2 Матија Де Шиљо добил жолт картон во 24-тата минута 24'
SS 17 Едер заменет 82'
CF 9 Грацијано Пеле добил жолт картон во 54-тата минута 54'
Замени:
MF 10 Тијаго Мота добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 54'
FW 20 Лоренцо Инсиње влегол во игра 82'
DF 4 Матео Дармијан влегол во игра 84'
Селектор:
Антонио Конте
ITA-ESP 2016-06-27.svg
GK 13 Давид де Хеа
RB 16 Хуанфран
CB 3 Жерар Пике
CB 15 Серхио Рамос Captain sports.svg
LB 18 Жорди Алба добил жолт картон во 89-тата минута 89'
DM 5 Серхио Бускетс добил жолт картон во 89-тата минута 89'
CM 10 Сеск Фабрегас
CM 6 Андрес Инјеста
RW 21 Давид Силва добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
LW 22 Нолито добил жолт картон во 41-вата минута 41' заменет 46'
CF 7 Алваро Мората заменет 70'
Замени:
FW 20 Ариџ Адурис влегол во игра 46' заменет 81'
FW 9 Лукас Васкес влегол во игра 70'
FW 11 Педро влегол во игра 81'
Селектор:
Висенте дел Боске

Англија - Исланд[уреди | уреди извор]

27 јуни 2016 (2016-06-27)
21:00
Англија  1–2  Исланд Алијанц Ривиера, Ница
Гледачи: 33,901[9]
Судија: Словенија Дамир Скомина
Руни гол 4' (пен..) Извештај Р. Сигурдсон гол 6'
Сигторсон гол 18'
Англија
Исланд
GK 1 Џо Харт
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Гари Кејхил
CB 6 Крис Смолинг
LB 3 Дани Роуз
CM 20 Деле Али
CM 17 Ерик Дајер заменет 46'
CM 10 Вејн Руни Captain sports.svg заменет 87'
RW 15 Даниел Стариџ добил жолт картон во 47-мата минута 47'
CF 9 Хари Кејн
LW 7 Рахим Стерлинг заменет 60'
Замени:
MF 18 Џек Вилшер влегол во игра 46'
FW 11 Џејми Варди влегол во игра 60'
FW 22 Маркус Рашфорд влегол во игра 87'
Селектор:
Рој Хоџсон
ENG-ISL 2016-06-27.svg
GK 1 Ханес Доур Халдорсон
RB 2 Биркир Мар Севарсон
CB 14 Кари Арнасон
CB 6 Рагнар Сигурдсон
LB 23 Ари Фрејр Скуласон
RM 7 Јохан Берг Гудмундсон
CM 10 Гилфи Сигурдсон добил жолт картон во 38-мата минута 38'
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg добил жолт картон во 65-тата минута 65'
LM 8 Биркир Бјарнасон
CF 9 Колбејн Сигторсон заменет 77'
CF 15 Јон Дади Бодварсон заменет 89'
Замени:
MF 18 Теодор Елмар Бјарнасон влегол во игра 77'
MF 21 Арнор Ингви Траустасон влегол во игра 89'
Селектор:
Хеимир Халгримсон
Шведска Ларс Лагербак

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Полска - Португалија[уреди | уреди извор]

30 јуни 2016 (2016-06-30)
21:00
Полска  1–1 (прод.)
(3–5 пен.)
 Португалија Стад Велодром, Марсеј
Гледачи: 62,940[10]
Судија: Германија Феликс Брих
Левандовски гол 2' Извештај Санчес гол 33'
  Пенали  
3–5
Полска
Португалија
GK 22 Лукаш Фабијански
RB 20 Лукаш Пишчек
CB 15 Камил Глик добил жолт картон во 66-тата минута 66'
CB 2 Михал Паздан
LB 3 Артур Једржејчик добил жолт картон во 42-рата минута 42'
RM 16 Јакуб Блашчиковски
CM 10 Гжегож Криховијак
CM 5 Кжиштов Мачински заменет 98'
LM 11 Камил Гросицки заменет 82'
SS 7 Аркадиуш Милик
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
Замени:
MF 21 Бартош Капустка добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 82'
MF 6 Томаш Јодловиец влегол во игра 98'
Селектор:
Адам Навалка
POL-POR 2016-06-30.svg
GK 1 Руи Патрисио
RB 21 Седрик
CB 3 Пепе
CB 4 Жозе Фонте
LB 19 Елисеу
DM 14 Вилијам Карваљо добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2' заменет 96'
RM 10 Жоао Марио заменет 80'
CM 16 Ренато Санчес
LM 23 Адриен Силва добил жолт картон во 70-тата минута 70' заменет 73'
SS 17 Нани
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
Замени:
MF 8 Жоао Мутињо влегол во игра 73'
FW 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 80'
MF 13 Данило влегол во игра 96'
Селектор:
Фернандо Сантош

Велс - Белгија[уреди | уреди извор]

1 јули 2016 (2016-07-01)
21:00
Велс  3–1  Белгија Стад Пјер-Моруоа, Лил
Гледачи: 45,936[11]
Судија: Словенија Дамир Скомина
Е. Вилијамс гол 31'
Робсон-Кану гол 55'
Воукс гол 86'
Извештај Наинголан гол 13'
Велс
Белгија
GK 1 Вејн Хенеси
CB 5 Џејмс Честер добил жолт картон во 16-тата минута 16'
CB 6 Ешли Вилијамс Captain sports.svg
CB 4 Бен Дејвис добил жолт картон во 5-тата минута 5'
DM 16 Џо Ледли заменет 78'
CM 7 Џо Алан
CM 10 Арон Рамзи добил жолт картон во 75-тата минута 75' заменет 90'
RW 3 Нил Тејлор
LW 2 Крис Гантер добил жолт картон во 24-тата минута 24'
CF 9 Хал Робсон-Кану заменет 80'
CF 11 Гарет Бејл
Замени:
MF 8 Енди Кинг влегол во игра 78'
FW 18 Сем Воукс влегол во игра 80'
DF 19 Џејмс Колинс влегол во игра 90'
Селектор:
Крис Колман
WAL-BEL 2016-07-01.svg
GK 1 Тибо Куртоа
RB 16 Томас Мение
CB 2 Тоби Алдервеирелд добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CB 15 Џејсон Денајер
LB 21 Џордан Лукаку заменет 75'
CM 4 Раџа Наинголан
CM 6 Аксел Витсел
RW 11 Јаник Караско заменет 46'
AM 7 Кевин Де Брајне
LW 10 Еден Азар Captain sports.svg
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 83'
Замени:
MF 8 Маруан Фелаини добил жолт картон во 59-тата минута 59' влегол во игра 46'
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 75'
FW 22 Миши Батшуаји влегол во игра 83'
Селектор:
Марк Вилмотс

Германија - Италија[уреди | уреди извор]

2 јули 2016 (2016-07-02)
21:00
Германија  1–1 (прод.)
(6–5 пен.)
 Италија Nouveau Stade de Bordeaux, Bordeaux
Гледачи: 38,764[12]
Судија: Viktor Kassai (Hungary)
Езил гол 65' Извештај Бонучи гол 78' (пен..)
  Пенали  
6–5
Германија
Италија
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
RB 4 Бендикт Хеведес
CB 17 Џером Боатенг
CB 5 Матс Хумелс добил жолт картон во 90-тата минута 90'
LB 3 Јонас Ектор
RM 21 Џошуа Кимих
CM 6 Сами Хедира заменет 16'
CM 18 Тони Крос
LM 8 Месут Езил
CF 13 Томас Милер
CF 23 Марио Гомес заменет 72'
Замени:
MF 7 Бастијан Швајнштајгер добил жолт картон во 112-тата минута 112' влегол во игра 16'
MF 11 Јулијан Дракслер влегол во игра 72'
Селектор:
Јоаким Лев
GER-ITA 2016-07-02.svg
GK 1 Џанлујџи Буфон Captain sports.svg
CB 15 Андреа Барцалји
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини заменет 120+1'
DM 18 Марко Пароло добил жолт картон во 59-тата минута 59'
CM 14 Стефано Стураро добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CM 23 Емануеле Џакерини добил жолт картон во 103-тата минута 103'
RW 8 Алесандро Флоренци заменет 86'
LW 2 Матија Де Шиљо добил жолт картон во 57-мата минута 57'
CF 9 Грацијано Пеле добил жолт картон во 91-вата минута 91'
CF 17 Едер заменет 108'
Замени:
DF 4 Матео Дармијан влегол во игра 86'
FW 20 Лоренцо Инсиње влегол во игра 108'
FW 7 Симоне Ѕаѕа влегол во игра 120+1'
Селектор:
Антонио Конте

Франција - Исланд[уреди | уреди извор]

3 јули 2016 (2016-07-03)
21:00
Франција  5–2  Исланд Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 76,833[13]
Судија: Холандија Бјорн Кајперс
Жиру гол 12'59'
Погба гол 20'
Паје гол 43'
Гризман гол 45'
Извештај Сигторсон гол 56'
Б. Бјарнасон гол 84'
Франција
Исланд
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 19 Бакари Сања
CB 22 Самјуел Умтити добил жолт картон во 75-тата минута 75'
CB 21 Лоран Косчиелни заменет 72'
LB 3 Патрис Евра
CM 15 Пол Погба
CM 14 Блез Матуиди
RW 18 Муса Сисоко
AM 7 Антоан Гризман
LW 8 Димитри Паје заменет 80'
CF 9 Оливје Жиру заменет 60'
Замени:
FW 10 Андре-Пјер Жињак влегол во игра 60'
DF 13 Елијаквим Мангала влегол во игра 72'
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 80'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-ISL 2016-07-03.svg
GK 1 Ханес Доур Халдорсон
RB 2 Биркир Мар Севарсон
CB 14 Кари Арнасон заменет 46'
CB 6 Рагнар Сигурдсон
LB 23 Ари Фрејр Скуласон
RM 7 Јоган Берг Гудмундсон
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg
CM 10 Гилфи Сигурдсон
LM 8 Биркир Бјарнасон добил жолт картон во 58-мата минута 58'
CF 9 Колбејн Сигторсон заменет 83'
CF 15 Јон Дади Бодварсон заменет 46'
Замени:
FW 11 Алфред Финбогасон влегол во игра 46'
DF 5 Сверир Инги Ингасон влегол во игра 46'
FW 22 Ејдур Гудјонсен влегол во игра 83'
Селектори:
Хеимир Халгримсон
Шведска Ларс Лагербак

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Португалија - Велс[уреди | уреди извор]

6 јули 2016 (2016-07-06)
21:00
Португалија  2–0  Велс Стад де Лумиер, Лион
Гледачи: 55,679[14]
Судија: Шведска Јонас Ериксон
Роналдо гол 50'
Нани гол 53'
Извештаj
Португалија
Велс
GK 1 Руи Патрисио
RB 21 Седрик
CB 2 Бруно Алвес добил жолт картон во 71-вата минута 71'
CB 4 Жозе Фонте
LB 5 Рафаел Гереиро
DM 13 Данило
CM 10 Жоао Марио
CM 23 Адриен Силва заменет 79'
AM 16 Ренато Санчес заменет 74'
CF 17 Нани заменет 86'
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg добил жолт картон во 72-рата минута 72'
Замени:
MF 15 Андре Гомес влегол во игра 74'
MF 8 Жоао Мутињо влегол во игра 79'
FW 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 86'
Селектор:
Фернандо Сантош
POR-WAL 2016-07-06.svg
GK 1 Вејн Хенеси
CB 5 Џејмс Честер добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CB 19 Џејмс Колинс заменет 66'
CB 6 Ешли Вилијамс Captain sports.svg
RWB 2 Крис Гантер
LWB 3 Нил Тејлор
DM 16 Џо Ледли заменет 58'
CM 7 Џо Алан добил жолт картон во 8-мата минута 8'
CM 8 Енди Кинг
CF 9 Хал Робсон-Кану заменет 63'
CF 11 Гарет Бејл добил жолт картон во 88-мата минута 88'
Замени:
FW 18 Сем Воукс влегол во игра 58'
FW 23 Сајмон Чрч влегол во игра 63'
MF 20 Џонатан Вилијамс влегол во игра 66'
Селектор:
Крис Колман

Германија - Франција[уреди | уреди извор]

7 јули 2016 (2016-07-07)
21:00
Германија  0–2  Франција Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 64,078[15]
Судија: Италија Никола Рицоли
Извештај Гризман гол 45+2' (пен..)72'
Германија
Франција
GK 1 Мануел Нојер
RB 21 Џошуа Кимих
CB 17 Џером Боатенг заменет 61'
CB 4 Бенедикт Хеведес
LB 3 Јонас Ектор
CM 14 Емре Џан добил жолт картон во 36-тата минута 36' заменет 67'
CM 7 Бастијан Швајнштајгер Captain sports.svg добил жолт картон во 45+1-тата минута 45+1' заменет 79'
RW 8 Месут Езил добил жолт картон во 45+1-тата минута 45+1'
AM 18 Тони Крос
LW 11 Јулијан Дракслер добил жолт картон во 50-тата минута 50'
CF 13 Томас Милер
Замени:
DF 2 Шкодран Мустафи влегол во игра 61'
MF 19 Марио Геце влегол во игра 67'
MF 20 Лирој Сане влегол во игра 79'
Селектор:
Јоаким Лев
GER-FRA 2016-07-07.svg
GK 1 Иго Лорис (к)
RB 19 Бакари Сања
CB 21 Лоран Косчиелни
CB 22 Самјуел Умтити
LB 3 Патрис Евра добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CM 15 Пол Погба
CM 14 Блез Матуиди
RW 18 Муса Сисоко
AM 7 Антоан Гризман заменет 90+2'
LW 8 Димитри Паје заменет 71'
CF 9 Оливје Жиру заменет 78'
Замени:
MF 5 Н'Голо Канте добил жолт картон во 75-тата минута 75' влегол во игра 71'
FW 10 Андре-Пјер Жињак влегол во игра 78'
MF 6 Јоан Кабај влегол во игра 90+2'
Селектор:
Дидје Дешан

Финале[уреди | уреди извор]


10 јули 2016 (2016-07-10)
21:00
Португалија  1–0 (прод.)  Франција Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 75,868[16]
Судија: Англија Марк Клатенбург
Едер гол 109' Извештај
Португалија
Франција
GK 1 Руи Патрисио добил жолт картон во 120+3-тата минута 120+3'
RB 21 Седрик добил жолт картон во 34-тата минута 34'
CB 3 Пепе
CB 4 Жозе Фонте добил жолт картон во 119-тата минута 119'
LB 5 Рафаел Гереиро добил жолт картон во 95-тата минута 95'
DM 14 Вилијам Карваљо добил жолт картон во 98-мата минута 98'
RW 16 Ренато Санчес заменет 79'
AM 23 Адриен Силва заменет 66'
LW 10 Жоао Марио добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CF 17 Нани
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg заменет 25'
Замени:
FW 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 25'
MF 8 Жоао Мутињо влегол во игра 66'
FW 9 Едер влегол во игра 79'
Селектор:
Фернандо Сантош
POR-FRA 2016-07-10.svg
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 19 Бакари Сања
CB 21 Лоран Косчиелни добил жолт картон во 107-мата минута 107'
CB 22 Самјуел Умтити добил жолт картон во 80-тата минута 80'
LB 3 Патрис Евра
RM 18 Муса Сисоко заменет 110'
CM 15 Пол Погба добил жолт картон во 115-тата минута 115'
CM 14 Блез Матуиди добил жолт картон во 97-мата минута 97'
LM 8 Димитри Паје заменет 58'
SS 7 Антоан Гризман
CF 9 Оливје Жиру заменет 78'
Замени:
MF 20 Кингсли Коман влегол во игра 58'
FW 10 Андре-Пјер Жињак влегол во игра 78'
FW 11 Антони Марсијал влегол во игра 110'
Селектор:
Дидје Дешан

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 "Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16" (PDF). UEFA.com.
 2. "Full Time Summary – Switzerland v Poland" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 25 June 2016. Посетено на 25 June 2016.
 3. "Full Time Summary – Wales v Northern Ireland" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 25 June 2016. Посетено на 25 June 2016.
 4. "Full Time Summary – Croatia v Portugal" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 25 June 2016. Посетено на 25 June 2016.
 5. "Full Time Summary – France v Republic of Ireland" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 26 June 2016. Посетено на 26 June 2016.
 6. "Full Time Summary – Germany v Slovakia" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 26 June 2016. Посетено на 26 June 2016.
 7. "Full Time Summary – Hungary v Belgium" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 26 June 2016. Посетено на 26 June 2016.
 8. "Full Time Summary – Italy v Spain" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 27 June 2016. Посетено на 27 June 2016.
 9. "Full Time Summary – England v Iceland" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 27 June 2016. Посетено на 27 June 2016.
 10. "Full Time Summary – Poland v Portugal" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 30 June 2016. Посетено на 30 June 2016.
 11. "Full Time Summary – Wales v Belgium" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 1 July 2016. Посетено на 1 July 2016.
 12. "Full Time Summary – Germany v Italy" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 2 July 2016. Посетено на 2 July 2016.
 13. "Full Time Summary – France v Iceland" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 3 July 2016. Посетено на 3 July 2016.
 14. "Full Time Summary – Portugal v Wales" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 6 July 2016. Посетено на 6 July 2016.
 15. "Full Time Summary – Germany v France" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 7 July 2016. Посетено на 7 July 2016.
 16. "Full Time Summary – Portugal v France" (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 10 July 2016. Посетено на 10 July 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]