Андре Гомес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слика од Гомес

Андре Филипе Таварес Гомес (р. 30 јули 1993) — португалски професионален фудбалер кој игра како централен играч од средниот ред за шпанскиот клуб Барселона и за репрезентацијата во Португалија.

Тој играше три години во Бенфика, каде што го освои домашниот тренер во сезоната 2013-14. Во јули 2014 година, тој се приклучи на Валенсија.

Гомес освоил 37 трофеи за Португалија, сите младински нивоа, вклучувајќи шест за под 21 година. Тој ја претставуваше нацијата на Евро 2016 - освојувајќи го турнирот - и Купот на конфедерации во 2017 година.

Роден е во Грејо, Вила Нова де Гаја, Порту округ, Гомес се приклучил на С.Л. Младинскиот систем на Бенфика на возраст од 18 години, играјќи ја минатата година како помлад со Лисабонскиот клуб. На 28 јули 2012 година тој се појави во својата прва игра со првиот тим, во пријателски натпревар со Жил Висенте, и ја помина првата сезона како постар за резерва, натпреварувајќи се во втората лига.

На 16 април 2014 година, Гомес ги одиграл целосните 90 минути во вториот натпревар од полуфиналето на Купот на Португалија, постигнувајќи го конечниот 3-1 по брилијантен поединечен напор да му помогне на својот тим - кој играл со еден играч помалку за 60 минути против Порто - ја освои титулата 3-2 на агрегат. Тој ја заврши сезоната со 23 натпревари што ги сочинуваа сите натпреварувања, помагајќи му на клубот да ја освои првата тројка во својата историја (лига, куп и Taca da Liga).

На 17 јули 2014 година, Гомес се согласи со договорот за заем од една сезона со Валенсија, приклучувајќи се на бројни сонародници, вклучувајќи го и менаџерот Нуно Еспирито Санто. Иако неговите економски права биле во сопственост на Питер Лим, договорот за заем бил договорен да го однесе и Родриго во шпанскиот клуб, поради тоа што Лим го купил вториот.

Гомес го направи своето деби на Ла Лига на 23 август 2014, започнувајќи со нерешен резултат од 1:1 против Севиља. Тој го постигна својот прв гол на натпреварот на 22 септември, освојувајќи го вториот од победата од 3:0 над Гетафе.

На 12 јуни 2015 година, Бенфика и Валенсија објавија дека постигнале договор за федеративните права на Гомес. Потоа, тој потпиша договор со Шпанците до 30 јуни 2020 година.

На 21 јули 2016 година, Барселона објави дека постигнала договор со Валенсија за трансфер на Гомес, за плаќање од 35 милиони евра, плус 20 милиони евра во додатоци. Тој го направи своето натпреварувачко деби на 17 август, играјќи ги целосните 90 минути во победата од 3:0 против Севиља за Суперкупот на Еспањол и директно вклучени во две од голите.

Гомес го постигна својот прв гол за тимот на 19 март 2017 година, затворајќи победа од 4-2 против неговиот поранешен клуб Валенсија. Тој бил прогласен за најлошо потпишување на сезоната од читателите на Марка. Сепак, во финалето на Копа дел Реј, тој го замени повредениот Хавиер Маскерано во првата половина од натпреварот против Алавес, играјќи главно како десен бек и обезбедување на помош за Нејмар, кој го совлада вториот во евентуален триумф од 3-1.