Европско првенство во фудбал 2016 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2016 - група Б била една од шестте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреварувале Англија, Русија, и дебитантите Велс и Словачка. Русија била единствената репрезентација поранешен европски шампион во оваа група, а титулата ја освоиле во рамките на Советскиот Сојуз (во 1960). Натпреварите се одиграле од 11 до 20 јуни 2016 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг список на ФИФА
јуни 2016
Б1  Англија 9-то 2012 Трето место (1968), Полуфинале (1996) 11
Б2  Русија[nb 1] 5-то 2012 Полуфинале (2008) 29
Б3  Велс 1-во Деби 26
Б4  Словачка 1-во Деби 24
Нотес
  1. Од 1960 до 1988, Русија се натпреварувала како Советски Сојуз, и во 1992 како ЗНД.

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Велс 6 3 2 0 1 6 3 +3
2.  Англија 5 3 1 2 0 3 2 +1
3.  Словачка 4 3 1 1 1 3 3 0
4.  Русија 1 3 0 1 2 2 6 -4

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите се играат според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Велс - Словачка[уреди | уреди извор]

11 јуни 2016 (2016-06-11)
18:00
Велс  2–1  Словачка Нов стадион во Бордо, Бордо
Гледачи: 37,831[1]
Судија: Норвешка Свеин Одвар Моен
Бејл гол 10'
Робсон-Кану гол 81'
Извештај Дуда гол 61'
Велс
Словачка
GK 21 Дани Ворд
CB 5 Џејмс Честер
CB 6 Ешли Вилијамс Captain sports.svg
CB 4 Бен Дејвис
CM 7 Џо Алан
CM 14 Дејвид Едвардс заменет 69'
CM 10 Арон Рамзи заменет 88'
RW 2 Крис Гантер
LW 3 Нил Тејлор
CF 20 Џонатан Вилијамс заменет 71'
CF 11 Гарет Бејл
Замени:
MF 16 Џо Ледли влегол во игра 69'
FW 9 Хал Робсон-Кану влегол во игра 71'
DF 15 Џез Ричардс влегол во игра 88'
Селектор:
Крис Колман
WAL-SVK 2016-06-11.svg
GK 23 Матуш Козачик
RB 2 Петер Пекарик
CB 3 Мартин Шкртел Captain sports.svg добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CB 4 Јан Џурица
LB 18 Душан Швенто
CM 19 Јурај Куцка добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CM 13 Патрик Хрошовски добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 60'
CM 17 Марек Хамшик
RW 20 Роберт Мак добил жолт картон во 78-мата минута 78'
LW 7 Владимир Вајс добил жолт картон во 80-тата минута 80' заменет 83'
CF 21 Михал Џуриш заменет 59'
Замени:
FW 11 Адам Немец влегол во игра 59'
MF 8 Ондреј Дуда влегол во игра 60'
MF 10 Мирослав Штох влегол во игра 83'
Селектор:
Јан Козак

Англија - Русија[уреди | уреди извор]

11 јуни 2016 (2016-06-11)
21:00
Англија  1-1  Русија Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 62,343[2]
Судија: Италија Никола Рицоли
Дајер гол 73' Извештај В. Березуцки гол 90+2'
Англија
Русија
GK 1 Џо Харт
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Гари Кејхил добил жолт картон во 62-рата минута 62'
CB 6 Крис Смолинг
LB 3 Дани Роуз
CM 20 Деле Али
CM 17 Ерик Дајер
CM 10 Вејн Руни Captain sports.svg заменет 78'
RW 8 Адам Лалана
LW 7 Рахим Стерлинг заменет 87'
CF 9 Хари Кејн
Замени:
MF 18 Џек Вилшер влегол во игра 78'
MF 4 Џејмс Милнер влегол во игра 87'
Селектор:
Рој Хоџсон
ENG-RUS 2016-06-11.svg
GK 1 Игор Акинфеев
RB 3 Игор Смолников
CB 4 Сергеј Игнашевич
CB 14 Васили Березуцки Captain sports.svg
LB 21 Георгиј Штеников добил жолт картон во 72-рата минута 72'
CM 5 Роман Нојштадтер заменет 80'
CM 13 Александар Головин заменет 77'
RW 10 Фјодор Смолов заменет 85'
AM 17 Олег Шатов
LW 9 Александар Кокорин
CF 22 Артем Ѕјуба
Замени:
MF 15 Роман Широков влегол во игра 77'
MF 8 Денис Глушаков влегол во игра 80'
MF 11 Павел Мамајев влегол во игра 85'
Селектор:
Леонид Слуцки

Русија - Словачка[уреди | уреди извор]

15 јуни 2016 (2016-06-15)
15:00
Русија  1-2  Словачка Стад Пјер-Мороа, Лил
Гледачи: 38,989[3]
Судија: Словенија Дамир Скомина
Глушаков гол 80' Извештај Вајс гол 32'
Хамшик гол 45'
Русија
Словачка
GK 1 Игор Акинфеев
RB 3 Игор Смолников
CB 14 Васили Березуцки Captain sports.svg
CB 4 Сергеј Игнашевич
LB 21 Георгиј Штеников
CM 13 Александар Головин заменет 46'
CM 5 Роман Нојштадтер заменет 46'
RW 9 Александар Кокорин заменет 75'
AM 17 Олег Шатов
LW 10 Фјодор Смолов
CF 22 Артем Ѕјуба
Замени:
MF 11 Павел Мамајев влегол во игра 46'
MF 8 Денис Глушаков влегол во игра 46'
MF 15 Роман Широков влегол во игра 75'
Селектор:
Леонид Слуцки
RUS-SVK 2016-06-15.svg
GK 23 Матуш Козачик
RB 2 Петер Пекарик
CB 3 Мартин Шкртел Captain sports.svg
CB 4 Јан Џурица добил жолт картон во 46-тата минута 46'
LB 15 Томаш Хубочан
CM 19 Јурај Куцка
CM 22 Виктор Печовски
CM 17 Марек Хамшик
RW 20 Роберт Мак заменет 80'
LW 7 Владимир Вајс заменет 72'
CF 8 Ондреј Дуда заменет 67'
Замени:
FW 11 Адам Немец влегол во игра 67'
DF 18 Душан Швенто влегол во игра 72'
FW 21 Михал Џуриш влегол во игра 80'
Селектор:
Јан Козак

Англија - Велс[уреди | уреди извор]

16 јуни 2016 (2016-06-16)
15:00
Англија  2-1  Велс Стад Болар-Делелис, Ленс
Гледачи: 34,033[4]
Судија: Германија Феликс Брих
Варди гол 56'
Стариџ гол 90+2'
Извештај Бејл гол 42'
Англија
Велс
GK 1 Џо Харт
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Гари Кејхил
CB 6 Крис Смолинг
LB 3 Дани Роуз
CM 20 Деле Али
CM 17 Ерик Дајер
CM 10 Вејн Руни Captain sports.svg
RW 8 Адам Лалана заменет 73'
LW 7 Рахим Стерлинг заменет 46'
CF 9 Хари Кејн заменет 46'
Замени:
FW 15 Даниел Стариџ влегол во игра 46'
FW 11 Џејми Варди влегол во игра 46'
FW 22 Маркус Рашфорд влегол во игра 73'
Селектор:
Рој Хоџсон
ENG-WAL 2016-06-16.svg
GK 1 Вејн Хенеси
CB 5 Џејмс Честер
CB 6 Ешли Вилијамс Captain sports.svg
CB 4 Бен Дејвис добил жолт картон во 61-вата минута 61'
RWB 2 Крис Гантер
LWB 3 Нил Тејлор
CM 10 Арон Рамзи
CM 16 Џо Ледли заменет 67'
CM 7 Џо Алан
CF 9 Хал Робсон-Кану заменет 72'
CF 11 Гарет Бејл
Замени:
MF 14 Дејвид Едвардс влегол во игра 67'
MF 20 Џонатан Вилијамс влегол во игра 72'
Селектор:
Крис Колман

Русија - Велс[уреди | уреди извор]

20 јуни 2016 (2016-06-20)
21:00
Русија  0-3  Велс Стадион Мунисипал, Тулуза
Гледачи: 28,840[5]
Судија: Шведска Јонас Ериксон
Извештај Рамзи гол 11'
Тејлор гол 20'
Бејл гол 67'
Русија
Велс
GK 1 Игор Акинфеев
RB 3 Игор Смолников
CB 14 Васили Березуцки заменет 46'
CB 4 Сергеј Иганшевич
LB 23 Дмитри Комбаров
CM 11 Павел Мамајев добил жолт картон во 64-тата минута 64'
CM 8 Денис Глушаков
RW 10 Фјодор Смолов заменет 70'
AM 15 Роман Широков Captain sports.svg заменет 52'
LW 9 Александар Кокорин
CF 22 Артем Ѕјуба
Замени:
DF 6 Алексеј Березуцки влегол во игра 46'
MF 13 Александар Головин влегол во игра 52'
MF 19 Александар Самедов влегол во игра 70'
Селектор:
Леонид Слуцки
RUS-WAL 2016-06-20.svg
GK 1 Вејн Хенеси
CB 5 Џејмс Честер
CB 6 Ешли Вилијамс Captain sports.svg
CB 4 Бен Дејвис
RWB 2 Крис Гантер
LWB 3 Нил Тејлор
CM 7 Џо Алан заменет 74'
CM 16 Џо Ледли заменет 76'
CM 10 Арон Рамзи
CF 11 Гарет Бејл заменет 83'
CF 18 Сем Воукс добил жолт картон во 16-тата минута 16'
Замени:
MF 14 Дејвид Едвардс влегол во игра 74'
MF 8 Енди Кинг влегол во игра 76'
FW 23 Сајмон Чрч влегол во игра 83'
Селектор:
Крис Колман

Словачка - Англија[уреди | уреди извор]

20 јуни 2016 (2016-06-20)
21:00
Словачка  0-0  Англија Стад Жофроа-Гишар, Сент-Етјен
Гледачи: 39,051[6]
Судија: Шпанија Карлос Веласко Карбалјо
Извештај
Словачка
Англија
GK 23 Матуш Козачик
RB 2 Петер Пекарик
CB 3 Мартин Шкртел Captain sports.svg
CB 4 Јан Џурица
LB 15 Томаш Хубочан
DM 22 Виктор Печовски добил жолт картон во 24-тата минута 24' заменет 67'
CM 19 Јурај Куцка
CM 17 Марек Хамшик
RW 20 Роберт Мак
LW 7 Владимир Вајс заменет 78'
CF 8 Ондреј Дуда заменет 57'
Замени:
DF 18 Душан Швенто влегол во игра 57'
DF 5 Норберт Ѓомбер влегол во игра 67'
DF 14 Милан Шкринијар влегол во игра 78'
Селектор:
Јан Козак
SVK-ENG 2016-06-20.svg
GK 1 Џо Харт
RB 12 Натаниел Клајн
CB 5 Гари Кејхил Captain sports.svg
CB 6 Крис Смолинг
LB 21 Рајан Бертранд добил жолт картон во 52-рата минута 52'
CM 14 Џордан Хендерсон
CM 17 Ерик Дајер
CM 18 Џек Вилшер заменет 56'
RW 8 Адам Лалана заменет 61'
LW 15 Даниел Стариџ заменет 76'
CF 11 Џејми Варди
Замени:
FW 10 Вејн Руни влегол во игра 56'
MF 20 Деле Али влегол во игра 61'
FW 9 Хари Кејн влегол во игра 76'
Селектор:
Рој Хоџсон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full Time Summary – Wales v Slovakia“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 11 June 2016. Посетено на 11 June 2016.
  2. „Full Time Summary – England v Russia“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 11 June 2016. Посетено на 11 June 2016.
  3. „Full Time Summary – Russia v Slovakia“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 15 June 2016. Посетено на 15 June 2016.
  4. „Full Time Summary – England v Wales“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 16 June 2016. Посетено на 16 June 2016.
  5. „Full Time Summary – Russia v Wales“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 20 June 2016. Посетено на 20 June 2016.
  6. „Full Time Summary – Slovakia v England“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 20 June 2016. Посетено на 20 June 2016.