Европско првенство во фудбал 2016 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2016 - група А била една од шестте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреварувале домаќинот Франција, Романија, дебитантот Албанија и Швајцарија. Франција бил единствената репрезентација поранешен европски шампион во оваа група, а титулата ја освојувале двапати (во 1984 и 2000). Натпреварите се одиграле од 10 до 19 јуни 2016 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг список на ФИФА
јуни 2016
A1  Франција 9-то 2012 Победници (1984, 2000) 17
A2  Романија 5-то 2008 Четвртфинале (2000) 22
A3  Албанија 1-во Деби 42
A4  Швајцарија 4-то 2008 Групна фаза (1996, 2004, 2008) 15

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Франција 7 3 2 1 0 4 1 +3
2.  Швајцарија 5 3 1 2 0 2 1 +1
3.  Албанија 3 3 1 0 2 1 3 -2
4.  Романија 1 3 0 1 2 2 4 -2

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите се играат според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Франција - Романија[уреди | уреди извор]

10 јуни 2016 (2016-06-10)
21:00
Франција  2–1  Романија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 75.113[1]
Судија: Унгарија Виктор Касаи
Жиру гол 57'
Паје гол 89'
Извештај Станку гол 65' (пен..)
Франција[2]
Романија[2]
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 19 Бакари Сања
CB 4 Адил Рами
CB 21 Лоран Косчиелни
LB 3 Патрис Евра
CM 15 Пол Погба заменет 77'
CM 5 Н'Голо Канте
CM 14 Блез Матуиди
RW 7 Антоан Гризман заменет 66'
LW 8 Димитри Паје заменет 90+2'
CF 9 Оливје Жиру добил жолт картон во 69-тата минута 69'
Замени:
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 66'
FW 11 Антони Марсијал влегол во игра 77'
MF 18 Муса Сисоко влегол во игра 90+2'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-ROU 2016-06-10.svg
GK 12 Чиприан Татарушану
RB 22 Кристијан Сапунару
CB 6 Влад Кирикеш Captain sports.svg добил жолт картон во 32-рата минута 32'
CB 21 Драгош Григоре
LB 3 Разван Рац добил жолт картон во 45-тата минута 45'
CM 10 Никоале Станчиу заменет 72'
CM 5 Овидиу Хобан
CM 8 Михаи Пинтили
RW 20 Адријан Попа добил жолт картон во 78-мата минута 78' заменет 82'
LW 19 Богдан Станку
CF 14 Флорин Андоне заменет 61'
Земени:
FW 9 Денис Алибек влегол во игра 61'
MF 7 Александру Кипчиу влегол во игра 72'
MF 11 Габриел Торје влегол во игра 82'
Селектор:
Анхел Јорданеску

Албанија - Швајцарија[уреди | уреди извор]

11 јуни 2016 (2016-06-11)
15:00
Албанија  0–1  Швајцарија Стад Болар-Делелис, Ленс
Гледачи: 33,805[3]
Судија: Шпанија Карлос Веласко Карбалјо
Извештај Шер гол 5'
Албанија
Швајцарија
GK 1 Етрит Бериша
RB 4 Елсеид Исај
CB 5 Лорик Цана Captain sports.svg Yellow cardYellow cardRed card 23', 36'
CB 15 Мергим Маврај добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
LB 7 Анси Аголи
RM 22 Амир Абраши
CM 13 Бурим Кукели добил жолт картон во 89-тата минута 89'
LM 14 Таулант Џака заменет 62'
RW 21 Одисе Роши заменет 74'
LW 3 Ермир Ленјани
CF 10 Армандо Садику заменет 82'
Замен:
MF 20 Ергис Каче добил жолт картон во 63-тата минута 63' влегол во игра 62'
FW 16 Сокол Цикалеши влегол во игра 74'
FW 11 Шкелзен Гаши влегол во игра 82'
Селектор:
Италија Џани Де Бјази
ALB-SUI 2016-06-11.svg
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер Captain sports.svg
CB 22 Фабијан Шер добил жолт картон во 14-тата минута 14'
CB 20 Јоан Џуру
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами добил жолт картон во 66-тата минута 66'
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири заменет 88'
AM 15 Блерим Џемаили заменет 76'
LW 18 Адмир Мехмеди заменет 62'
CF 9 Харис Шеферовиќ
Замени:
FW 7 Брил Емболо влегол во игра 62'
MF 8 Фабијан Фрај влегол во игра 76'
MF 16 Желсон Фернандес влегол во игра 88'
Селектор:
Босна и Херцеговина Владимир Петковиќ

Романија - Швајцарија[уреди | уреди извор]

15 јуни 2016 (2016-06-15)
18:00
Романија  1-1  Швајцарија Парк на принцовите, Париз
Гледачи: 43,576[4]
Судија: Русија Сергеј Карасев
Станку гол 18' (пен..) Извештај Мехмеди гол 57'
Романија[5]
Швајцарија[5]
GK 12 Чиприан Татарушану
RB 22 Кристијан Сапунару
CB 6 Влад Кирикеш Captain sports.svg
CB 21 Драгош Григоре добил жолт картон во 76-тата минута 76'
LB 3 Разван Рац заменет 62'
CM 18 Андреј Препелица добил жолт картон во 22-рата минута 22'
CM 8 Михаи Пинтили заменет 46'
RW 11 Габриел Торје
AM 19 Богдан Станку заменет 84'
LW 7 Александру Кипчиу добил жолт картон во 24-тата минута 24'
CF 13 Клаудиу Кешеру добил жолт картон во 37-мата минута 37'
Замени:
MF 5 Овидиу Хобан влегол во игра 46'
DF 16 Стелиано Филип влегол во игра 62'
FW 14 Флорин Андоне влегол во игра 84'
Селектор:
Анхел Јорданеску
ROU-SUI 2016-06-15.svg
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер Captain sports.svg
CB 22 Фабијан Шер
CB 20 Јоан Џуру
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами
CM 10 Гранит Џака добил жолт картон во 50-тата минута 50'
RW 23 Џердан Шакири заменет 90+1'
AM 15 Блерим Џемаили заменет 83'
LW 18 Адмир Мехмеди
CF 9 Харис Шеферовиќ заменет 63'
Замени:
FW 7 Брил Емболо добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4' влегол во игра 63'
DF 6 Михаел Ланг влегол во игра 83'
FW 17 Шани Тарашај влегол во игра 90+1'
Селектор:
Босна и Херцеговина Владимир Петковиќ

Франција - Албанија[уреди | уреди извор]

15 јуни 2016 (2016-06-15)
21:00
Франција  2-0  Албанија Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 63,670[6]
Судија: Шкотска Вили Колум
Гризман гол 90'
Паје гол 90+6'
Извештај
Франција[7]
Албанија[7]
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 19 Бакари Сања
CB 4 Адил Рами
CB 21 Лоран Косчиелни
LB 3 Патрис Евра
CM 5 Н'Голо Канте добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CM 14 Блез Матуиди
RW 20 Кингсли Коман заменет 68'
AM 8 Димитри Паје
LW 11 Антони Марсијал заменет 46'
CF 9 Оливје Жиру заменет 77'
Замени:
MF 15 Пол Погба влегол во игра 46'
FW 7 Антоан Гризман влегол во игра 68'
FW 10 Андре-Пјер Жињак влегол во игра 77'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-ALB 2016-06-15.svg
GK 1 Етрит Бериша
RB 4 Елсеид Исај
CB 18 Арлинд Ајети заменет 85'
CB 15 Мергим Маврај
LB 7 Анси Аголи Captain sports.svg
RM 2 Анди Лила заменет 71'
CM 22 Амир Абраши добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CM 13 Бурим Кукели добил жолт картон во 55-тата минута 55' заменет 74'
CM 9 Ледијан Мемушај
LM 3 Ермир Ленјани
CF 10 Армандо Садику
Замени:
MF 21 Одисе Роши влегол во игра 71'
MF 14 Таулант Џака влегол во игра 74'
DF 6 Фредерик Весели влегол во игра 85'
Селектор:
Италија Џани Де Бјази

Романија - Албанија[уреди | уреди извор]

19 јуни 2016 (2016-06-19)
21:00
Романија  0-1  Албанија Стад де Лимјер, Лион
Гледачи: 49,752[8]
Судија: Чешка Павел Краловец
Извештај Садику гол 43'
Романија
Албанија
GK 12 Чиприан Татарушану
RB 22 Кристијан Сапунару добил жолт картон во 85-тата минута 85'
CB 21 Драгош Григоре
CB 6 Влад Кирикеш Captain sports.svg
LB 2 Александру Мецел добил жолт картон во 54-тата минута 54'
CM 18 Андреј Препелица заменет 46'
CM 5 Овидиу Хобан
RW 20 Адријан Попа заменет 68'
AM 10 Николае Станчу
RW 19 Богдан Станку
CF 9 Денис Алибек заменет 57'
Замени:
MF 17 Лучиан Санмертеан влегол во игра 46'
MF 11 Габриел Торже добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3' влегол во игра 57'
FW 14 Флорин Андоне влегол во игра 68'
Селектор:
Анхел Јорданеску
ROU-ALB 2016-06-19.svg
GK 1 Етрит Бериша
RB 4 Елсеид Исај добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
CB 18 Арлинд Ајети
CB 15 Мергим Маврај
LB 7 Анси Аголи Captain sports.svg
DM 8 Миѓен Баша добил жолт картон во 6-тата минута 6' заменет 83'
CM 22 Амир Абраши
CM 9 Ледиан Мемушај добил жолт картон во 85-тата минута 85'
RW 2 Анди Лила
LW 3 Ермир Ленјани заменет 77'
CF 10 Армандо Садику заменет 59'
Замени:
FW 19 Беким Балај влегол во игра 59'
MF 21 Одисе Роши влегол во игра 77'
DF 5 Лорик Цана влегол во игра 83'
Селектор:
Италија Џани Де Бјази

Швајцарија - Франција[уреди | уреди извор]

19 јуни 2016 (2016-06-19)
21:00
Швајцарија  0-0  Франција Стад Пјер-Мороа, Лил
Гледачи: 45,616[9]
Судија: Словенија Дамир Скомина
Извештај
Швајцарија
Франција
GK 1 Јан Зомер
RB 2 Стефан Лихтштајнер Captain sports.svg
CB 22 Фабијан Шер
CB 20 Јоан Џуру
LB 13 Рикардо Родригес
CM 11 Валон Бехрами
CM 10 Гранит Џака
RW 23 Џердан Шакири заменет 79'
AM 15 Блерим Џемаили
LW 18 Адмир Мехмеди заменет 86'
CF 7 Брил Емболо заменет 74'
Замени:
FW 9 Харис Шеферовиќ влегол во игра 74'
MF 16 Желсон Фернандес влегол во игра 79'
DF 6 Михаел Ланг влегол во игра 86'
Селектор:
Босна и Херцеговина Владимир Петковиќ
SUI-FRA 2016-06-19.svg
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 19 Бакари Сања
CB 4 Адил Рами добил жолт картон во 25-тата минута 25'
CB 21 Лоран Косчиелни добил жолт картон во 83-тата минута 83'
LB 3 Патрис Евра
RM 18 Муса Сисоко
CM 6 Јоан Кабај
LM 15 Пол Погба
RW 20 Кингсли Коман заменет 63'
LW 7 Антоан Гризман заменет 77'
CF 10 Андре-Пјер Жињак
Замени:
MF 8 Димитри Паје влегол во игра 63'
MF 14 Блез Матуиди влегол во игра 77'
Селектор:
Дидје Дешан

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full Time Summary Group A – France v Romania“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 10 June 2016. Посетено на 10 June 2016.
  2. 2,0 2,1 „Tactical Line-ups – France-Romania“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 June 2016. Посетено на 10 June 2016.
  3. „Full Time Summary Group A – Albania v Switzerland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 11 June 2016. Посетено на 11 June 2016.
  4. „Full Time Summary – Romania v Switzerland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 15 June 2016. Посетено на 15 June 2016.
  5. 5,0 5,1 „Tactical Line-ups – Romania v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 June 2016. Посетено на 15 June 2016.
  6. „Full Time Summary – France v Albania“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 15 June 2016. Посетено на 15 June 2016.
  7. 7,0 7,1 „Tactical Line-ups – France v Albania“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 15 June 2016. Посетено на 15 June 2016.
  8. „Full Time Summary – Romania v Albania“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 19 June 2016. Посетено на 19 June 2016.
  9. „Full Time Summary – Switzerland v France“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 19 June 2016. Посетено на 19 June 2016.