Џонатан Волтерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирска Џонатан Волтерс
FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs Ireland 2013-09-10 - Jon Walters 01.jpg
Лични податоци
Роден на 20 септември 1983 (1983-09-20) (38 г.)
Роден во Моретон, Англија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Стоук Сити Стоук Сити
Број 19
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2001 Блекбурн Роверс 0 (0)
2001-2004 Болтон Вондерерс 4 (0)
2003Хал Сити (позајмен) 11 (5)
2003Кру Александра (позајмен) 0 (0)
2003-2004Барнсли (позајмен) 8 (0)
2004-2005 Хал Сити 37 (2)
2005Сканторп (позајмен) 3 (0)
2005-2006 Рексам 38 (5)
2006-2007 Честер Сити 26 (9)
2007-2010 Ипсвич Таун 136 (30)
2010- Стоук Сити 145 (26)
Репрезентација
2010- Република Ирска 4 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Џонатан Волтерс (англиски: Jonathan Walters) — ирски фудбалер кој е роден во Англија, напаѓач на Стоук Сити и Репрезентацијата на Република Ирска.

Кариера[уреди | уреди извор]

Волтерс ја започнал својата кариера во Блекбурн Роверс, но таму никогаш не добил шанса да се докаже. Затоа поголемиот дел од својата кариера го поминал во помали клубови од подолните англиските дивизии. Во 2007 потпишал за Ипсвич каде одиграл три одлични сезони. Тие добри партии му носат можност во летото 2010 да потпише со Премиер лигашот, Стоук Сити за сума од £2.75 милиони. Своето деби за својот нов клуб го имал на 21 август против Тотенхем, а својот прв гол за грнчарите во лигата го постигнал против Блекбурн Роверс во победата на неговиот тим со 1-0. Во сезоната 2011-2012 тој за првпат играл во натпревар од Европските клупски турнири на 28 јули против Хајдук од Сплит каде токму тој го постигнал единствениот гол за победа на Стоук со 1-0. Во август 2011 Волтерс го продолжи својот договор со тимот за уште 12 месеци. Волтерс зема учество во 31 натпревар во првиот дел од сезоната и постигнал седум погодоци.

Титули[уреди | уреди извор]

Хал Сити[уреди | уреди извор]

Стоук Сити[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]