Прејди на содржината

Милан Шкринијар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Шкринијар
Лични податоци
Полно име Милан Шкринијар
Роден на 11 февруари 1995(1995-02-11)(29 г.)
Роден во Жиар над Хроном, Словачка
Висина 1.88m
Позиција централен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Интер
Број 37
Младинска кариера
Жиар над Хроном
2007–2012[1] Жилина
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2016 Жилина 77 (12)
2013Злате Моравце (позајмен) 7 (0)
2016–2017 Сампдорија 38 (0)
2017– Интер 171 (10)
Репрезентација
2011 Словачка под 17 3 (0)
2012–2013 Словачка под 18 5 (0)
2013–2014 Словачка под 19 3 (0)
2012–2017 Словачка под 21 19 (3)
2016– Словачка 52 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 November 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19 November 2018

Милан Шкринијар ( роден на 11 февруари 1995 година) е словачки професионален фудбалер кој игра како централен бек во италијанскиот клуб Интер и словачката репрезентација. Тој беше прогласен за најдобар играч на U21 во 2016 година, добивајќи ја наградата Петар Дубовски.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

МШК Жилина[уреди | уреди извор]

Шкринијар ја започна својата кариера со ФК Жиар над Хром, пред да се приклучи на младинскиот состав на МШК Жилина на возраст од 12 години. Тој го одигра своето официјално деби во Словачката Супер Лига за првиот тим на 27 март 2012 на возраст од 17 години и 49 дена, во натпревар против ФК Вин Злате Моравце. На 23 ноември 2012 година го постигна својот прв гол во Цоргон Лигата против ФК Вин Злате Моравец, каде што МШК Жилина славеше со 4-1.[2]

Позајмица во ФК ВиОн Злате Моравце[уреди | уреди извор]

Тој беше позајмен во ФК ВиОн Злате Моравце во февруари 2013 година, за да се здобие со повеќе искуство.

Сампдорија[уреди | уреди извор]

На 29 јануари 2016 година, Сампдорија го објави потпишувањето на Милан Шкриниар на четири и пол годишен договор. Тој го имаше своето деби во победата од 2: 1 над Лацио на крајот на Април. Во текот на следната сезона Шкриниар одигра клучна улога за блукерчатите на Марко Џампаоло, завршувајќи ја сезоната како најмладиот дефанзивец кој направил најмалку 35 настапи во Серија А.

Интер[уреди | уреди извор]

На 7 јули 2017 година, Шкриниар го заврши трансферот во клубот од Серија А- Интер со склучување на петгодишен договор. Клубот плаќаше пријавен надомест од околу 20 милиони евра, а го вклучи и напаѓачот Џанлука Капрари. Трансферот го направи Шкриниар најскапиот словачки играч на сите времиња. Тој беше претставен четири дена подоцна и добил број 37, наведувајќи: "Неверојатно е да се мисли дека за 18 месеци отидов од Словачка за да играм за клуб како Интер". Шкриниар го направи своето натпреварувачко деби за клубот на 20 август на првиот натпревар од 2017-18 Серија А наспроти Фиорентина, кога Интер победи со 3: 0 во Сан Сиро. Тој го постигна својот прв гол во Серија А подоцна на 16 септември против Кротоне, настапот во 82-тата минута со десен удар во евентуалната победа од 2: 0 за да ја задржи победничката низа на Интер. Неговата втора кампања дојде на натпреварот против неговата поранешна страна Сампдорија на 24 октомври. Шкриниар беше одликуван за неговите настапи во првиот дел од сезоната, како еден од најдобрите играчи на тимот. Генерално, Шкриниар ја заврши сезоната 2017-18 со тоа што некогаш беше присутен во лига, играјќи секоја минута кога Интер заврши четврти, што значеше враќање во Лигата на шампионите по шест години.[3]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Шкриниар претстави разни словачки младински тимови, и го направи своето деби за сениорскиот состав на Словачка во пријателска победа од 3-1 над Грузија на 27 мај 2016 година. До крајот на годината, тој беше дел од неколку различни игри и стана познат дел од екипата во квалификациите за Светското првенство во ФИФА во 2018 година, кои обично играат како дефанзивен играч од средниот ред.

По интернационалното пензионирање на Јан Џурица во ноември 2017 година, Шкриниар го зазеде своето место како партнер на Мартин Шкртел во репрезентацијата, па дури и ја насочи словачката одбрана во отсуствата на Шкртел (на пример, во двоен натпревар против Холандија и Мароко и покрај неговата релативно млада возраст, во споредба со искусни странични поддржувачи Петар Пекарик и Томаш Хубочан).

Инциндентот со оставката на Јан Козак[уреди | уреди извор]

Шкриниар беше номиниран за двојна игра против Чешка и Шведска на 13 октомври и 16 октомври 2018 година, соодветно. Шкриниар ја одигра целата игра, но бил вклучен во контроверзии, кои доведоа до оставка на Јан Козак, Словачкиот тренер со највисок стаж и најголем постигнат успех, кој го воведе Шкриниар во репрезентацијата во 2016.

Шкриниар го прекршил кодексот на однесување на репрезентативец, заедно со Мартин Дубравка, Михал Сула ,Норберт Ѓомбер, Љубомир Шал, Владимир Вајс и Станислав Лоботка. Во ноќта на 13 октомври 2018 година по поразот од Данска во Лигата на нациите и пораз во дерби натпреварот против Чешка (1-2), тие го напуштија хотелот и излегоа, тие го напуштија хотелот пропуштајќи ја рехабилитацијата и времето за спиење. Тие наводно биле забележани од страна на Јан Козак околу полноќ, признавајќи за инцидентот и се извиниле следниот ден. Јан Козак поднесе оставка од репрезентацијата во попладневните часови на 14 октомври, откривајќи детали за неговата одлука на прес-конференција на 18 октомври, за да се избегне одвлекување на вниманието за време на подготовките за натпреварот против Шведска, кој беше раководен од неговиот поранешен помошник Стефан Тарковиќ . Козак наведе се за неспособноста за работа со тимот во ваквите услови како примарна причина, како што околу една третина од составот беше вклучен, вклучувајќи ги и играчите Козак се увиде дека е клучен за иднината на Словачкиот фудбал, со Шкриниар меѓу нив. Претседателот на СФЗ Јан Ковачик, изјави дека играчите ќе бидат казнети со тоа што не добиваат никакви парични награди за сите идни номинации и настапи во репрезентацијата за време на претстојните циклус квалификации.

Само неколку часа пред инцидентот, Шкриниар и Лоботка особено беа соочени со критики од Козак за време на прес-конференцијата по натпреварот, кој ја опиша нивната ефикасност како сиромашни и коментира за потребата за овие високо ценети играчи, во вредност од милиони, за да ја преземе одговорноста, наместо да се потпира на други поискусни играчи, како што се Мартин Шкртел и Марек Хамшик.

На 19 октомври, на СФЗ објави заедничка изјава на Шкриниар и Лоботка, прифаќајки ги критики од Козак кои се нормални и оправдани, иако не се согласувал со коментарите за нивната вредност и трансфер гласините. Тие им се извинија на навивачите, на федерацијата и своите соиграчи, иако тие изјавиле дека извинувањата не се доволни. Тие, исто така, ги прифатија санкциите и изразија надеж за континуирана поддршка на репрезентацијата.[4]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Шкриниар е опишан како дефанзивец, кој е "силен дефанзивец кој брзо може да ја расчисти топката од својата половина". Неговата матична позиција е централен бек, тој исто така може да биде распореден како дефанзивен играч од средниот ред, каде што исто така продуцираше извонредни изведби во натпреварите со под-21 страна. Неговиот поранешен младински менаџер изјави за него: тој [Шкриниар] отсекогаш бил водач на и надвор од теренот. Тој е опишан во медиумите како наследник на иконата на Ливерпул - Мартин Шкртел во одбранбената линија на Словачка.

Статистики во кариерата[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клупски статистики
Клуб Сезона Лига Куп Европа Други Вкупно
Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Жилина 2011–12 Супер Лига 2 0 1 0 0 0 3 0
2012–13 10 1 3 0 0 0 13 1
Злате Моравце (позајмица) 2012–13 7 0 0 0 7 0
Жилина 2013–14 15 1 1 0 1 0 17 1
2014–15 32 6 3 2 0 0 35 8
2015–16 18 4 1 1 8 0 27 5
Вкупно 77 12 9 3 9 0 95 15
Сампдорија 2015–16 Серија А 3 0 0 0 3 0
2016–17 35 0 0 0 35 0
Вкупно 38 0 0 0 38 0
Интер 2017–18 Серија А 38 4 2 0 40 4
2018–19 3 0 0 0 1 0 4 0
Вкупно 41 4 2 0 1 0 44 4
Вкупно во кариера 163 16 11 3 10 0 184 19

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Заклучно со 19 ноември 2017
Репрезентацијата Година Настапи Цели
Словачка 2016 година 7 0
2017 7 0
2018 9 0
Вкупно 23 0

Почести и награди[уреди | уреди извор]

Поединечните[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Milan Škriniar: Je na nás ako sa chopíme šance Архивирано на 11 мај 2013 г. 14.02.2012, talenty-info.sk
  2. ŽILINA VS. ZLATÉ MORAVCE 4 - 1 23.11.2012, soccerway.com
  3. „Stunning Inter Comeback Breaks Lazio Hearts and Seals Champions League Qualification“. Sports Illustrated. 20 May 2018. Посетено на 23 May 2018.
  4. zväz, Slovenský futbalový. „SR A - Dúbravka, Škriniar, Lobotka, Gyömbér, Šulla a Šatka: Mrzí nás to, bola to chyba a budeme za ňu niesť následky“. www.futbalsfz.sk (словачки). Посетено на 2018-10-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]