Европско првенство во фудбал 2016 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2016 - група Ц била една од шестте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреварувале Германија, Украина, Полска и Северна Ирска. Германија била единствената репрезентација поранешен европски шампион во оваа група, освојувајќи го првенството трипати до тогаш (во 1972 и 1980 како Западна Германија и во 1996 како обединета Германија). Натпреварите се одиграле од 12 до 21 јуни 2016 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг список на ФИФА
јуни 2016
Ц1  Германија 12-ти 2012 Победници (1972, 1980, 1996) 4
Ц2  Украина 2-ро 2012 Групна фаза (2012) 19
Ц3  Полска 3-то 2012 Групна фаза (2008, 2012) 27
Ц4  Северна Ирска 1-во Деби 25

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Германија 7 3 2 1 0 3 0 +3
2.  Полска 7 3 2 1 0 2 0 +2
3.  Северна Ирска 3 3 1 0 2 2 2 0
4.  Украина 0 3 0 0 3 0 5 -5

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите се играат според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Полска - Северна Ирска[уреди | уреди извор]

12 јуни 2016 (2016-06-12)
18:00
Полска  1-0  Северна Ирска Алијанц Ривиера
Гледачи: 33,742[1]
Судија: Романија Овидиу Хатеган
Милик гол 51' Извештај
Полска
Северна Ирска
GK 1 Војќех Шченсни
RB 20 Лукаш Пишчек добил жолт картон во 89-тата минута 89'
CB 15 Камил Глик
CB 2 Михал Паздан
LB 3 Артур Једржејчик
RM 16 Јакуб Блашчиковски заменет 80'
CM 10 Гжегож Криховијак
CM 5 Кшиштоф Мачински заменет 78'
LM 21 Бартош Капустка добил жолт картон во 65-тата минута 65' заменет 88'
SS 7 Аркадиуш Милик
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
Замени:
MF 6 Томаш Јодловиец влегол во игра 78'
MF 11 Камил Гросицки влегол во игра 80'
MF 17 Славомир Пешко влегол во игра 88'
Селектор:
Адам Навалка
POL-NIR 2016-06-12.svg
GK 1 Мајкл МекГоверн
RB 2 Конор МекЛафлин
CB 20 Крег Кеткарт добил жолт картон во 69-тата минута 69'
CB 5 Џони Еванс
LB 4 Гарет МекОули
RWB 17 Педи МекНер заменет 46'
LWB 3 Шејн Фергусон заменет 66'
RM 16 Оливер Норвуд
CM 8 Стивен Дејвис Captain sports.svg
LM 6 Крис Берд заменет 76'
CF 10 Кајл Лаферти
Замени:
MF 14 Стјуарт Далас влегол во игра 46'
FW 11 Конор Вошингтон влегол во игра 66'
MF 19 Џејми Ворд влегол во игра 76'
Селектор:
Мајкл О'Нил

Германија - Украина[уреди | уреди извор]

12 јуни 2016 (2016-06-12)
21:00
Германија  2-0  Украина Стад Пјер-Мороа
Гледачи: 51,043[2]
Судија: Англија Мартин Аткинсон
Мустафи гол 57'
Швајнштајгер гол 90+2'
Извештај
Германија
Украина
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
RB 4 Бенедикт Хеведес
CB 17 Џером Боатенг
CB 2 Шкодран Мустафи
LB 3 Јонас Ектор
CM 6 Сами Хедира
CM 18 Тони Крос
RW 13 Томас Милер
AM 8 Месут Езил
LW 11 Јулијан Дракслер заменет 78'
CF 19 Марио Геце заменет 90'
Замени:
MF 9 Андре Ширле влегол во игра 78'
MF 7 Бастијан Швајнштајгер влегол во игра 90'
Селектор:
Јоаким Лев
GER-UKR 2016-06-12.svg
GK 12 Андриј Пјатов
RB 17 Артем Федецки
CB 3 Евгени Хачериди
CB 20 Јарослав Ракицки
LB 13 Вјачелсав Шевчук Captain sports.svg
CM 16 Сергеј Сидорчук
CM 6 Тарас Степаненко
RW 7 Андриј Јармоленко
AM 9 Виктор Коваленко заменет 73'
LW 10 Евгени Коноплјанка добил жолт картон во 68-мата минута 68'
CF 8 Роман Зозулја заменет 66'
Замени:
FW 11 Евгени Селезнјов влегол во игра 66'
MF 21 Олександар Зинченко влегол во игра 73'
Селектор:
Михајло Фоменко

Украина - Северна Ирска[уреди | уреди извор]

16 јуни 2016 (2016-06-16)
18:00
Украина  0-2  Северна Ирска Лумиер, Лион
Гледачи: 51,043[3]
Судија: Чешка Павел Краловец
Извештај МекОули гол 49'
МекГин гол 90+2'
Украина
Северна Ирска
GK 12 Андриј Пјатов
RB 17 Артем Федецки
CB 3 Евгени Хачериди
CB 20 Јарослав Ракицки
LB 13 Вјачеслав Шевчук Captain sports.svg
CM 16 Сергеј Сидорчук добил жолт картон во 67-мата минута 67' заменет 76'
CM 6 Тарас Степаненко
RW 7 Андриј Јармоленко
AM 9 Виктор Коваленко заменет 83'
LW 10 Евгени Коноплјанка
CF 11 Евгени Селезнјов добил жолт картон во 40-тата минута 40' заменет 71'
Замени:
FW 8 Роман Зозулја влегол во игра 71'
MF 19 Денис Гармаш влегол во игра 76'
MF 21 Олександар Зинченко влегол во игра 83'
Селектор:
Михајло Фоменко
UKR-NIR 2016-06-16.svg
GK 1 Мајкл МекГоверн
RB 18 Арон Хјуз
CB 20 Крег Кеткарт
CB 4 Гарет МекОули
LB 5 Џони Еванс добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
RM 19 Џејми Ворд добил жолт картон во 63-тата минута 63' заменет 69'
CM 13 Кори Еванс заменет 90+3'
CM 8 Стивен Дејвис Captain sports.svg
CM 16 Оливер Норвуд
LM 14 Стјуарт Далас добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CF 11 Конор Вашингтон заменет 84'
Замени:
MF 7 Најал МекГин влегол во игра 69'
FW 21 Џош Магенис влегол во игра 84'
DF 17 Педи МекНер влегол во игра 90+3'
Селектор:
Мајкл О'Нил

Германија - Полска[уреди | уреди извор]

16 јуни 2016 (2016-06-16)
21:00
Германија  0-0  Полска Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 73,648[4]
Судија: Холандија Бјорн Кајперс
Извештај
Германија
Полска
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
RB 4 Бенедикт Хеведес
CB 17 Џером Боатенг добил жолт картон во 67-мата минута 67'
CB 5 Матс Хумелс
LB 3 Јонас Ектор
CM 18 Тони Крос
CM 6 Сами Хедира добил жолт картон во 3-тата минута 3'
RW 13 Томас Милер
AM 8 Месут Езил добил жолт картон во 34-тата минута 34'
LW 11 Јулијан Дракслер заменет 71'
CF 19 Марио Геце заменет 66'
Замени:
MF 9 Андре Ширле влегол во игра 66'
FW 23 Марио Гомес влегол во игра 71'
Селектор:
Јоаким Лев
GER-POL 2016-06-16.svg
GK 22 Лукаш Фабијански
RB 20 Лукаш Пишчек
CB 15 Камил Глик
CB 2 Михал Паздан
LB 3 Артур Једржејчик
CM 10 Гжегож Криховијак
CM 5 Кшиштоф Мачински добил жолт картон во 45-тата минута 45' заменет 76'
RW 16 Јакуб Блашчиковски заменет 80'
LW 11 Камил Гросицки добил жолт картон во 55-тата минута 55' заменет 87'
CF 7 Аркадиуш Милик
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
Замени:
MF 6 Томаш Јодловиец влегол во игра 76'
MF 21 Бартош Капустка влегол во игра 80'
MF 17 Славомир Пешко добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3' влегол во игра 87'
Селектор:
Адам Навалка

Украина - Полска[уреди | уреди извор]

21 јуни 2016 (2016-06-21)
18:00
Украина  0-1  Полска Велодром, Марсеј
Гледачи: 58,874[5]
Судија: Норвешка Свеин Одвар Моен
Извештај Блашчиковски гол 54'
Украина
Полска
GK 12 Андриј Пјатов
RB 17 Артем Федецки
CB 3 Евгени Хачериди
CB 5 Олександар Кучер добил жолт картон во 38-мата минута 38'
LB 2 Богдан Бутко
CM 14 Руслан Ротан Captain sports.svg добил жолт картон во 25-тата минута 25'
CM 6 Тарас Степаненко
RW 7 Андриј Јармоленко
AM 21 Олександар Зинченко заменет 73'
LW 10 Евгени Коноплјанка
CF 8 Роман Зозулја заменет 90+2'
Замени:
MF 9 Виктор Коваленко влегол во игра 73'
MF 4 Анатолиј Тимошчук влегол во игра 90+2'
Селектор:
Михајло Фоменко
UKR-POL 2016-06-21.svg
GK 22 Лукаш Фабијански
RB 4 Тијаго Чонек
CB 15 Камил Глик
CB 2 Михал Паздан
LB 3 Артур Једржејчик
CM 6 Томаш Јодловиец
CM 10 Гжегож Криховијак
RW 19 Пјотр Желињски заменет 46'
LW 21 Бартош Капустка добил жолт картон во 60-тата минута 60' заменет 71'
SS 7 Аркадиуш Милик заменет 90+3'
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
Замени:
MF 16 Јакуб Блашчиковски влегол во игра 46'
MF 11 Камил Гросицки влегол во игра 71'
MF 23 Филип Стажински влегол во игра 90+3'
Селектор:
Адам Навалка

Северна Ирска - Германија[уреди | уреди извор]

21 јуни 2016 (2016-06-21)
18:00
Северна Ирска  0-1  Германија Парк на принцовите, Париз
Гледачи: 44,125[6]
Судија: Франција Клеман Тирпен
Извештај Гомес гол 30'
Северна Ирска
Германија
GK 1 Мајл МекГоверн
RB 18 Арон Хјуз
CB 4 Гарет МекОули
CB 20 Крег Кеткарт
LB 5 Џони Еванс
DM 8 Стивен Дејвис Captain sports.svg
CM 13 Кори Еванс заменет 84'
CM 16 Оливер Норвуд
RW 19 Џејми Ворд заменет 70'
LW 14 Стјуарт Далас
CF 11 Конор Вашингтон заменет 59'
Замени:
FW 10 Кајл Лаферти влегол во игра 59'
FW 21 Џош Магенис влегол во игра 70'
MF 7 Најал МекГин влегол во игра 84'
Селектор:
Мајкл О'Нил
NIR-GER 2016-06-21.svg
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
RB 21 Џошуа Кимих
CB 17 Џером Боатенг заменет 76'
CB 5 Матс Хумелс
LB 3 Јонас Ектор
CM 6 Сами Хедира заменет 69'
CM 18 Тони Крос
RW 8 Месут Езил
AM 13 Томас Милер
LW 19 Марио Геце заменет 55'
CF 23 Марио Гомес
Замени:
MF 9 Андре Ширле влегол во игра 55'
MF 7 Бастијан Швајнштајгер влегол во игра 69'
DF 4 Бенедикт Хеведес влегол во игра 76'
Селектор:
Јоаким Лев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full Time Summary – Poland v Northern Ireland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 12 June 2016. Посетено на 12 June 2016.
  2. „Full Time Summary – Ukraine v Northern Ireland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 16 June 2016. Посетено на 16 June 2016.
  3. „Full Time Summary – Ukraine v Northern Ireland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 16 June 2016. Посетено на 16 June 2016.
  4. „Full Time Summary – Germany v Poland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 16 June 2016. Посетено на 16 June 2016.
  5. „Full Time Summary – Ukraine v Poland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 21 June 2016. Посетено на 21 June 2016.
  6. „Full Time Summary – Northern Ireland v Germany“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 21 June 2016. Посетено на 21 June 2016.