Европско првенство во фудбал 2016 - група Ф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2016 - група Ф била една од шестте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреварувале Португалија, Исланд, Австрија и Унгарија. Натпреварите се одиграле од 14 до 22 јуни 2016 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг список на ФИФА
јуни 2016
Ф1  Португалија 7-мо 2012 Вицешампиони (2004) 8
Ф2  Исланд 1-во Деби 34
Ф3  Австрија 2-ро 2008 Групна фаза (2008) 10
Ф4  Унгарија 3-то 1972 Трет место (1964) 20

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Унгарија 5 3 1 2 0 6 4 +2
2.  Исланд 5 3 1 2 0 4 3 +1
3.  Португалија 3 3 0 3 0 4 4 0
4.  Австрија 1 3 0 1 2 1 4 -3

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите се играат според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Австрија - Унгарија[уреди | уреди извор]

14 јуни 2016 (2016-06-14)
18:00
Австрија  0-2  Унгарија Нов стадион во Бордо, Бордо
Гледачи: 34,424[1]
Судија: Франција Клеман Турпан
Извештај Салаи гол 62'
Штибер гол 87'
Австрија
Унгарија
GK 1 Роберт Алмер
RB 17 Флоријан Клајн
CB 3 Александар Драговиќ Yellow cardYellow cardRed card 33', 66'
CB 4 Мартин Хинтерегер
LB 5 Кристијан Фухс Captain sports.svg
RM 11 Мартин Харник заменет 77'
CM 14 Јулијан Баумгартлингер
CM 8 Давид Алаба
LM 7 Марко Арнаутовиќ
SS 10 Златко Јунузовиќ заменет 59'
CF 21 Марк Јанко заменет 65'
Замени:
MF 20 Марсел Сабитцер влегол во игра 59'
FW 9 Рубин Окоти влегол во игра 65'
MF 18 Алесандро Шепф влегол во игра 77'
Селектор:
Швајцарија Марсел Колер
AUT-HUN 2016-06-14.svg
GK 1 Габор Кирали
RB 5 Атила Фиола
CB 20 Ричард Гузмич
CB 2 Адам Ланг
LB 4 Тамаш Кадар
DM 10 Золтан Гера
RM 11 Кристијан Немет добил жолт картон во 80-тата минута 80' заменет 89'
CM 8 Адам Наѓ
CM 15 Лашло Клајнхајзлер заменет 79'
LM 7 Балаш Џуџак Captain sports.svg
CF 9 Адам Салаи заменет 69'
Замени:
FW 19 Тамаш Пришкин влегол во игра 69'
MF 18 Золтан Штибер влегол во игра 79'
DF 16 Адам Пинтер влегол во игра 89'
Селектор:
Германија Бернд Шторк

Португалија - Исланд[уреди | уреди извор]

14 јуни 2016 (2016-06-14)
21:00
Португалија  1-1  Исланд Стад Жофроа-Гишар, Сент-Етјен
Гледачи: 38,742[2]
Судија: Турција Џунејт Чакир
Нани гол 31' Извештај Б. Бјарнасон гол 50'
Португалија
Исланд
GK 1 Руи Патрисио
RB 11 Вијериња
CB 6 Рикардо Карваљо
CB 3 Пепе
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 10 Жоао Марио заменет 76'
CM 13 Данило
CM 15 Андре Гомес заменет 84'
AM 8 Жоао Мутињо заменет 71'
CF 17 Нани
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
Замени:
MF 16 Ренато Санчес влегол во игра 71'
FW 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 76'
FW 9 Едер влегол во игра 84'
Селектор:
Фернандо Сантош
POR-ISL 2016-06-14.svg
GK 1 Ханес Доур Халдорсон
RB 2 Биркир Мар Севарсон
CB 6 Рагнар Сигурдсон
CB 14 Кари Арнасон
LB 23 Ари Фрејр Скуласон
RM 7 Јохан Берг Гудмундсон заменет 90'
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg
CM 10 Гилфи Сигурдсон
LM 8 Биркир Бјарнасон добил жолт картон во 55-тата минута 55'
CF 9 Колбејн Сигторсон заменет 81'
CF 15 Јон Дади Бодварсон
Замени:
FW 11 Алфред Финбогасон добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4' влегол во игра 81'
MF 18 Теодор Елмар Бјарнасон влегол во игра 90'
Селектори:
Хеимир Халгримсон
Шведска Ларс Лагербак

Исланд - Унгарија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2016 (2016-06-18)
18:00
Исланд  1-1  Унгарија Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 60,842[3]
Судија: Русија Сергеј Карасев
Г. Сигурдсон гол 40' (пен..) Извештај Севарсон гол 88' (а.г.)
Исланд
Унгарија
GK 1 Ханес Доур Халдорсон
RB 2 Биркир Мар Севарсон добил жолт картон во 77-мата минута 77'
CB 6 Рагнар Сигурдсон
CB 14 Кари Арнасон
LB 23 Ари Фрејр Скуласон
RM 7 Јохан Берг Гудмундсон добил жолт картон во 42-рата минута 42'
CM 10 Гилфи Сигурдсон
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg заменет 65'
LM 8 Биркир Бјарнасон
CF 9 Колбејн Сигторсон заменет 84'
CF 15 Јон Дади Бодварсон заменет 69'
Замени:
MF 20 Емил Халфредсон влегол во игра 65'
FW 11 Алфред Финбогасон добил жолт картон во 75-тата минута 75' влегол во игра 69'
FW 22 Ејдур Гудјонсен влегол во игра 84'
Селектори:
Хеимир Халгримсон
Шведска Ларс Лагербек
ISL-HUN 2016-06-18.svg
GK 1 Габор Кирали
RB 2 Адам Ланг
CB 20 Ричард Гузмич
CB 23 Роланд Јухаш заменет 84'
LB 4 Тамаш Кадар добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CM 15 Лашло Клајнхајзлер добил жолт картон во 83-тата минута 83'
CM 10 Золтан Гера
CM 8 Адам Наѓ добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
RW 18 Золтан Штибер заменет 66'
LW 7 Балаш Џуџак Captain sports.svg
CF 19 Тамаш Пришкин заменет 66'
Замени:
FW 17 Немања Николиќ влегол во игра 66'
FW 13 Даниел Боде влегол во игра 66'
FW 9 Адам Салаи влегол во игра 84'
Селектор:
Германија Бернд Штрок

Португалија - Австрија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2016 (2016-06-18)
21:00
Португалија  0-0  Австрија Парк на принцовите, Париз
Гледачи: 44,291[4]
Судија: Италија Никола Рицоли
Извештај
Португалија
Австрија
GK 1 Руи Патрисио
RB 11 Вијериња
CB 3 Пепе добил жолт картон во 40-тата минута 40'
CB 6 Рикардо Карваљо
LB 5 Рафаел Гереиро
RM 20 Рикардо Кварежма добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 71'
CM 14 Вилијам Карваљо
CM 8 Жоао Мутињо
LM 15 Андре Гомес заменет 83'
CF 17 Нани заменет 89'
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
Замени:
MF 10 Жоао Марио влегол во игра 71'
FW 9 Едер влегол во игра 83'
MF 18 Рафа Силва влегол во игра 89'
Селектор:
Ферандно Сантош
POR-AUT 2016-06-18.svg
GK 1 Роберт Алмер
RB 17 Флоријан Клајн
CB 15 Себастијан Предл
CB 4 Мартин Хинтерегер добил жолт картон во 78-мата минута 78'
LB 5 Кристијан Фухс Captain sports.svg добил жолт картон во 60-тата минута 60'
CM 6 Стефан Илсанкер заменет 87'
CM 14 Јулијан Баумгартлингер
RW 11 Мартин Харник добил жолт картон во 47-мата минута 47'
AM 8 Давид Алаба заменет 65'
LW 7 Марко Арнаутовиќ
CF 20 Марсел Сабицер заменет 85'
Замени:
MF 18 Алесандро Шепф добил жолт картон во 86-тата минута 86' влегол во игра 65'
FW 19 Лукас Хитерсер влегол во игра 85'
DF 16 Кевин Вимер влегол во игра 87'
Селектор:
Швајцарија Марсел Колер

Исланд - Австрија[уреди | уреди извор]

22 јуни 2016 (2016-06-22)
18:00
Исланд  2-1  Австрија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 68,714[5]
Судија: Полска Шимон Марцињак
Бодварсон гол 18'
Траустасон гол 90+4'
Извештај Шепф гол 60'
Исланд
Австрија
GK 1 Ханес Доур Халдорсон добил жолт картон во 82-рата минута 82'
RB 2 Биркир Мар Севарсон
CB 14 Кари Арнасон добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CB 6 Рагнар Сигурдсон
LB 23 Ари Фрејр Скуласон добил жолт картон во 36-тата минута 36'
RM 7 Јохан Берг Гудмундсон заменет 86'
CM 17 Арон Гунарсон Captain sports.svg
CM 10 Гилфи Сигурдсон
LM 8 Биркир Бјарнасон
CF 15 Јон Дади Бодварсон заменет 71'
CF 9 Колбејн Сигторсон добил жолт картон во 51-вата минута 51' заменет 80'
Замени:
MF 18 Теодор Елмар Бјарнасон влегол во игра 71'
MF 21 Арнор Ингви Траустасон влегол во игра 80'
DF 5 Сверир Инги Ингасон влегол во игра 86'
Селектори:
Хеимир Халгримсон
Шведска Ларс Лагербак
ISL-AUT 2016-06-22.svg
GK 1 Роберт Алмер
RB 3 Александар Драговиќ
CB 15 Себастијан Предл заменет 46'
CB 4 Мартин Хинтерегер
LB 5 Кристијан Фухс Captain sports.svg
CM 6 Стефан Илсанкер заменет 46'
CM 14 Јулијан Баумгартлингер
RW 17 Флоријан Клајн
AM 8 Давид Алаба
LW 7 Марко Арнаутовиќ
CF 20 Марсел Сабицер заменет 78'
Замени:
FW 21 Марк Јанко добил жолт картон во 70-тата минута 70' влегол во игра 46'
MF 18 Алесандро Шепф влегол во игра 46'
MF 22 Јакоб Јаншер влегол во игра 78'
Селектор:
Швајцарија Марсел Колер

Унгарија - Португалија[уреди | уреди извор]

22 јуни 2016 (2016-06-22)
18:00
Унгарија  3-3  Португалија Стад де Лумиер, Лион
Гледачи: 55,514[6]
Судија: Англија Мартин Аткинсон
Гера гол 19'
Џуџак гол 47'55'
извештај Нани гол 42'
Роналдо гол 50'62'
Унгарија
Португалија
GK 1 Габор Кирали
RB 2 Адам Ланг
CB 20 Ричард Гузмич добил жолт картон во 13-тата минута 13'
CB 23 Роланд Јухаш добил жолт картон во 28-мата минута 28'
LB 3 Михај Корхут
CM 10 Золтан Гера добил жолт картон во 34-тата минута 34' заменет 46'
CM 16 Адам Пинтер
RW 7 Балаш Џуџак Captain sports.svg добил жолт картон во 56-тата минута 56'
AM 6 Акош Елек
LW 14 Герго Ловренчич заменет 83'
CF 9 Адам Салаи заменет 71'
Замени:
DF 21 Барнабас Бесе влегол во игра 46'
FW 11 Кристијан Немет влегол во игра 71'
MF 18 Золтан Штибер влегол во игра 83'
Селектор:
Германија Бернд Штрок
HUN-POR 2016-06-22.svg
GK 1 Руи Патрисио
RB 11 Вијериња
CB 3 Пепе
CB 6 Рикардо Карваљо
LB 19 Елисеу
RM 15 Андре Гомес заменет 61'
CM 14 Вилијам Карваљо
CM 8 Жоао Мутињо заменет 46'
LM 10 Жоао Марио
CF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
CF 17 Нани заменет 81'
Замени:
MF 16 Ренато Санчес влегол во игра 46'
MF 20 Рикардо Кварежма влегол во игра 61'
MF 13 Данило влегол во игра 81'
Селектор:
Фернандо Сантош

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full Time Summary – Austria v Hungary“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 14 June 2016. Посетено на 14 June 2016.
  2. „Full Time Summary – Portugal v Iceland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 14 June 2016. Посетено на 14 June 2016.
  3. „Full Time Summary – Iceland v Hungary“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 18 June 2016. Посетено на 18 June 2016.
  4. „Full Time Summary – Portugal v Austria“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 18 June 2016. Посетено на 18 June 2016.
  5. „Full Time Summary – Iceland v Austria“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 22 June 2016. Посетено на 22 June 2016.
  6. „Full Time Summary – Hungary v Portugal“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 22 June 2016. Посетено на 22 June 2016.