Европско првенство во фудбал 2016 - група Ф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2016 - група Ф е една од шесте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреваруваат Португалија, Исланд, Австрија и Унгарија. Натпреварите ќе се играат од 14 до 22 јуни 2016 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг листа на ФИФА
јуни 2016
Ф1  Португалија 7-мо 2012 Вицешампиони (2004) 8
Ф2  Исланд 1-во Деби 34
Ф3  Австрија 2-ро 2008 Групна фаза (2008) 10
Ф4  Унгарија 3-то 1972 Трет место (1964) 20

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Португалија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Австрија 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Унгарија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Исланд 0 0 0 0 0 0 0 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите се играат според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Австрија - Унгарија[уреди | уреди извор]

14 јуни 2016 (2016-06-14)
18:00
Австрија  0-2  Унгарија Нов стадион во Бордо, Бордо
Гледачи: 34,424[1]
Судија: Франција Клеман Турпан
Извештај Салаи гол 62'
Штибер гол 87'
Австрија[2]
Унгарија[2]
GK 1 Роберт Алмер
RB 17 Флоријан Клајн
CB 3 Александар Драговиќ Yellow cardYellow cardRed card 33', 66'
CB 4 Мартин Хинтерегер
LB 5 Кристијан Фухс (к)
RM 11 Мартин Харник заменет 77'
CM 14 Јулијан Баумгартлингер
CM 8 Давиде Алаба
LM 7 Марко Арнаутовиќ
SS 10 Златко Јунузовиќ заменет 59'
CF 21 Марк Јанко заменет 65'
Замени:
MF 20 Марсел Сабитцер влегол во игра 59'
FW 9 Рубин Окоти влегол во игра 65'
MF 18 Алесандро Шепф влегол во игра 77'
Селектор:
Швајцарија Марсел Колер
AUT-HUN 2016-06-14.svg
GK 1 Габор Кирали
RB 5 Атила Фиола
CB 20 Ричард Гузмич
CB 2 Адам Ланг
LB 4 Тамаш Кадар
DM 10 Золтан Гера
RM 11 Криштијан Немет добил жолт картон во 80-тата минута 80' заменет 89'
CM 8 Адам Наџ
CM 15 Лашло Клајнхајзлер заменет 79'
LM 7 Балаш Џуџак (к)
CF 9 Адам Салаи заменет 69'
Замени:
FW 19 Тамаш Прискин влегол во игра 69'
MF 18 Золтан Штибер влегол во игра 79'
DF 16 Адам Пинтер влегол во игра 89'
Селектор:
Германија Бернд Шторк

Португалија - Исланд[уреди | уреди извор]

14 јуни 2016 (2016-06-14)
21:00
Португалија  Натпревар 12  Исланд Стад Жофроа-Гишар, Сент-Етјен
Судија: Турција Џунејт Чакир
Извештај

Исланд - Унагрија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2016 (2016-06-18)
18:00
Исланд  Натпревар 23  Унгарија Стадион Велодром, Марсеј
Извештај

Португалија - Австрија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2016 (2016-06-18)
21:00
Португалија  Натпревар 24  Австрија Парк на принцовите, Париз
Извештај

Исланд - Австрија[уреди | уреди извор]

22 јуни 2016 (2016-06-22)
18:00
Исланд  Натпревар 33  Австрија Стад де Франс, Сен Дени
Извештај

Унгарија - Португалија[уреди | уреди извор]

22 јуни 2016 (2016-06-22)
18:00
Унгарија  Натпревар 34  Португалија Стад де Лумиер, Лион
извештај

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full Time Summary – Austria v Hungary“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 14 јуни 2016. http://www.uefa.com/newsfiles/euro/2016/2017960_fr.pdf. посет. 14 јуни 2016 г. 
  2. 2,0 2,1 „Tactical Line-ups – Austria v Hungary“. Union of European Football Associations. 14 јуни 2016. http://www.uefa.com/newsfiles/euro/2016/2017960_lu.pdf. посет. 14 јуни 2016 г.