Золтан Штибер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Золтан Штибер
1 Zoltán Stieber (cropped).jpg
Stieber representing Hungary at UEFA Euro 2016
Лични податоци
Висина &100000000000001750000001,75 м
Положба Winger
Attacking midfielder
Клупски податоци
Сегашен клуб D.C. United
Број 18


* Настапи (Голови)

Золтан Штибер (унгарски: Zoltán Stieber, роден на 16 октомври 1988 година) — унгарски професионален фудбалер кој игра за ФК Јунајтед MЛС и за фудбалската репрезентација на Унгарија. Поминувајќи време во голем број на унгарскиот младите страни Штибер помина четири години со Академијата на Премиер Лигата од страна на Астон Вила, пред да се пресели во Германија, каде што работел својот пат до систем лигата. Тој стана редовен меѓународен играч за Унгарија, вклучително и во финалето на Евро 2016.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Стиберот првично играше за Будимпешта, Голдбал '94, заедно со помладиот брат Андрас , пред да се пресели во унгарските гиганти Ујпешт . Откако импресионирал за главната страна, му биле понудени судења со избор на англиски клубови. Тој имаше неуспешни судења со Арсенал и Манчестер Јунајтед пред да потпише договор за млади со Астон Вила, каде што играше четири години.[1]

Астон Вила[уреди | уреди извор]

Штибер на тренинг за Астон Вила

Стиберот потпиша двегодишен договор со Астон Вила во мај 2005 година и брзо го импресионирал Тони Мекендру со неговите настапи за Академијата .[2] Вкупно, тој направи 30 настапи за Академијата , постигнувајќи 4 гола во дебитантската сезона. Тој беше дел од тимот кој стигна до финалето на плеј-офот на ФА Премиер Академијата Лига во мај 2006 година, која Вила изгуби 3-2 против Саутемптон. Тој, исто така, направи шест замени настапи за резервите во сезоната 2005-06.

Штибер се појави 13 пати за резервите на Астон Вила во сезоната 2006-07, постигнувајќи два гола против Фулам и Челзи. Тој исто така беше вклучен во производство на незаборавни хет-трик на асистенции, за да помогне да се добие победа над Рединг во победата од 3-0. На 4 јануари 2007 година, Штибер потпиша двегодишен договор со клубот, задржувајќи го до 2009 година.[1]

Кон крајот на мај 2007 година, Штибер ја предводеше Астон Вила на успех во HKFC Philips Lighting International Soccer Sevens, постигнувајќи спектакуларен победник против Градската академија Хонгконг за да резервира место во нокаутираните фази. Тој потоа го предводеше клубот Мидлендс да победи против Урава Црвениот Дијамант, ПСВ и, конечно, Централ Коуст Маринерс, за да го обезбеди трофејот, во натпревар кој донел значаен успех на Астон Вила во минатото. Неговите напори во натпреварот, исто така, беа наградени со трофејот за играч на турнирот - наследник на последните години - Габриел Агбонхохер. По овој успех, тој беше награден со тригодишен договор во Астон Вила - најдолго даден на било кој од седумте договорни соработници - на тој начин покажувајќи го ветувањето и потенцијалот прикажан во младиот Унгарец.

Во јули 2007 година, Штибер доби прва шанса за прва тимска акција, кога беше повикан на високиот состав за турнеја низ САД и Канада. Тој го направи своето деби против Торонто и импресионираше против големиот фудбалски тим на Лигата на фудбалот , Унгарија, исто така, се појави во уште еден пред-сезонски натпревар против Волсал , во кој тој помогна во првиот гол на натпреварот.[3] И покрај тоа што не направил конкурентен напредок на постариот тим, тој направил позитивен впечаток за Астон Вила Резерви кои го постигнале тоа, постигнувајќи против Фулам и Портсмут и со шесте асистенции во првите 6 натпревари. Ова го навело младиот играч од средниот ред да му биде доделен на првиот БиБиСи радио Вест Мидлендс, млад играч на месецот, на 20 септември 2007 година.

Како и претходната сезона, Штибер повторно беше вклучен во првиот тим пред почетокот на новата кампања. Во почетокот на јули 2008 година, тој беше повикан на 21-член на тимот за турнеја на Швајцарија, но само играше 20 минути - сите во победата со 6-0 над ФК Вил 1900 . Потоа следеа понатамошни настапи против Линколн Сити, Волсал и Рединг, од кои повеќето беа играни во немоќна лева назад улога. Тој никогаш не видел натпреварувачки натпревари од првиот тим во Вила Парк , па клубот му дозволил да учествува на судења во други клубови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ASTON VILLA: STIEBER ZOLTÁN PROFI SZERZŐDÉST KAPOTT“ (унгарски). Nemzeti Sport. 4 January 2007. Посетено на 5 September 2016.
  2. „Kelendőek voltak nyáron a magyar futballisták“ (унгарски). Index Football. 5 September 2005. Посетено на 5 September 2016.
  3. „Academy snap up teen starlet“. Birmingham Mail. 10 July 2007. Посетено на 5 September 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]