Европско првенство во фудбал 2016 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2016 - група Д била една од шестте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреварувале Шпанија, Чешка, Турција и Хрватска. Оваа група се сметала за најсилна на првенството по квалитетот на репрезентациите и го носела епитетот Групата на смртта. Во неа има два поранешни европски шампиони - актуелниот Шпанија (три кратен шампион и победник на последните две изданија) и Чешка (еднаш победник, како Чехословачка). Натпреварите се одиграле од 12 до 21 јуни 2016 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг список на ФИФА
јуни 2016
Д1  Шпанија 10-то 2012 Победници (1964, 2008, 2012) 6
Д2  Чешка 6-то 2012 Победници (1976) 30
Д3  Турција 4-то 2008 Полуфинале (2008) 18
Д4  Хрватска 5-то 2012 Четвртфинале (1996, 2008) 27

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Хрватска 7 3 2 1 0 5 3 +2
2.  Шпанија 6 3 2 0 1 5 2 +3
3.  Турција 3 3 1 0 2 2 4 -2
4.  Чешка 1 3 0 1 2 2 5 -3

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите се играат според Средноевропско летно време (UTC+02:00)

Турција - Хрватска[уреди | уреди извор]

12 јуни 2016 (2016-06-12)
15:00
Турција  0-1  Хрватска Парк на принцовите
Гледачи: 43,842[1]
Судија: Шведска Јонас Ериксон
Извештај Модриќ гол 41'
Турција
Хрватска
GK 1 Волкан Бабаџан
RB 7 Гокан Ѓонул
CB 15 Мехмет Топал
CB 3 Хакан Балта добил жолт картон во 48-мата минута 48'
LB 18 Џанер Еркин
CM 16 Озан Туфан
CM 8 Селчук Инан
CM 14 Огужан Озјакуп заменет 46'
RW 6 Хакан Чалханоглу
LW 10 Арда Туран Captain sports.svg заменет 65'
CF 9 Џенк Тосун добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 69'
Замени:
MF 20 Волкан Шен добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' влегол во игра 46'
FW 17 Бурак Јилмаз влегол во игра 65'
FW 21 Емре Мор влегол во игра 69'
Селектор:
Фатих Терим
TUR-CRO 2016-06-12.svg
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 11 Дарио Срна Captain sports.svg
CB 5 Ведран Чорлука
CB 21 Домагој Вида
LB 3 Иван Стриниќ добил жолт картон во 80-тата минута 80'
CM 10 Лука Модриќ
CM 19 Милан Бадељ
RW 14 Марцело Брозовиќ
AM 7 Иван Ракитиќ заменет 90'
LW 4 Иван Перишиќ заменет 87'
CF 17 Марио Манџукиќ заменет 90+3'
Замени:
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 87'
DF 13 Гордон Шилденфелд влегол во игра 90'
FW 20 Марко Пјаца влегол во игра 90+3'
Селектор:
Анте Чачиќ

Шпанија - Чешка[уреди | уреди извор]

13 јуни 2016 (2016-06-13)
15:00
Шпанија  1-0  Чешка Стадион Мунисипал, Тулуза
Гледачи: 29,400[2]
Судија: Полска Шимон Марсинијак
Пике гол 87' Извештај
Шпанија
Чешка
GK 13 Давид де Хеа
RB 16 Хуанфран
CB 3 Жерар Пике
CB 15 Серхио Рамос Captain sports.svg
LB 18 Жорди Алба
CM 10 Сеск Фабрегас заменет 70'
CM 5 Серхио Бускетс
CM 6 Андрес Инјеста
RW 21 Давид Силва
LW 22 Нолито заменет 82'
CF 7 Алваро Мората заменет 62'
Замени:
FW 20 Ариц Адурис влегол во игра 62'
MF 14 Тијаго влегол во игра 70'
FW 11 Педро влегол во игра 82'
Селектор:
Висенте дел Боске
ESP-CZE 2016-06-13.svg
GK 1 Петр Чех
RB 2 Павел Кадержабек
CB 6 Томаш Сивок
CB 5 Роман Хубник
LB 8 Давид Лимберски добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CM 22 Владимир Дарида
CM 13 Јарослав Плашил
RW 4 Теодор Гебре Селасие заменет 86'
AM 10 Томаш Росицки Captain sports.svg заменет 88'
LW 19 Ладислав Крејчи
CF 7 Томаш Нецид заменет 75'
Замени:
FW 21 Давид Лафата влегол во игра 75'
MF 18 Јосеф Шурал влегол во игра 86'
MF 15 Давид Павелка влегол во игра 88'
Селектор:
Павел Врба

Чешка - Хрватска[уреди | уреди извор]

17 јуни 2016 (2016-06-17)
18:00
Чешка  2-2  Хрватска Стад Жофроа-Гишар, Сент-Етјен
Гледачи: 38,376[3]
Судија: Англија Марк Клатенбург
Шкода гол 76'
Нецид гол 89' (пен..)
Извештај Перишиќ гол 37'
Ракитиќ гол 59'
Чешка
Хрватска
GK 1 Петр Чех
RB 2 Павел Кадержабек
CB 5 Роман Хубник
CB 6 Томаш Сивок добил жолт картон во 72-рата минута 72'
LB 8 Давид Лимберски
DM 13 Јарослав Плашил заменет 86'
RM 10 Томаш Росицки Captain sports.svg
CM 20 Јиржи Скалак заменет 67'
CM 19 Ладислав Крејчи
LM 22 Владимир Дарида
CF 21 Давид Лафата заменет 67'
Замени:
FW 12 Милан Шкода влегол во игра 67'
MF 18 Јосеф Шурал влегол во игра 67'
FW 7 Томаш Нецид влегол во игра 86'
Селектор:
Павел Врба
CZE-CRO 2016-06-17.svg
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 11 Дарио Срна Captain sports.svg
CB 5 Ведран Чорлука
CB 21 Домагој Вида добил жолт картон во 88-мата минута 88'
LB 3 Иван Стриниќ заменет 90+3'
CM 19 Милан Бадељ добил жолт картон во 14-тата минута 14'
CM 10 Лука Модриќ заменет 62'
RW 14 Марцело Брозовиќ добил жолт картон во 74-тата минута 74'
AM 7 Иван Ракитиќ заменет 90+2'
LW 4 Иван Перишиќ
CF 17 Марио Манџукиќ
Замени:
MF 8 Матео Ковачиќ влегол во игра 62'
DF 13 Гордон Шилденфелд влегол во игра 90+2'
DF 2 Шиме Врсаљко влегол во игра 90+3'
Селектор:
Анте Чачиќ

Шпанија - Турција[уреди | уреди извор]

17 јуни 2016 (2016-06-17)
21:00
Шпанија  3-0  Турција Алијанц Ривиера, Ница
Гледачи: 33,409[4]
Судија: Србија Милорад Мажиќ
Мората гол 34'48'
Нолито гол 37'
Извештај
Шпанија
Турција
GK 13 Давид де Хеа
RB 16 Хуанфран
CB 3 Жерар Пике
CB 15 Серхио Рамос Captain sports.svg добил жолт картон во 2-рата минута 2'
LB 18 Жорди Алба заменет 81'
DM 5 Серхио Бускетс
CM 10 Сеск Фабрегас заменет 71'
CM 6 Андрес Инјеста
RW 21 Давид Силва заменет 64'
LW 22 Нолито
CF 7 Алваро Мората
Замени:
MF 19 Бруно Соријано влегол во игра 64'
MF 8 Коке влегол во игра 71'
DF 2 Сесар Аспликуета влегол во игра 81'
Селектор:
Висенте дел Боске
ESP-TUR 2016-06-17.svg
GK 1 Волкан Бабаџан
RB 7 Гокан Ѓонул
CB 15 Мехмет Топал
CB 3 Хакан Балта
LB 18 Џанер Еркин
CM 16 Озан Туфан добил жолт картон во 41-вата минута 41'
CM 8 Селчук Инан заменет 70'
CM 14 Огужан Озјакуп заменет 62'
RW 6 Хакан Чалханоглу заменет 46'
LW 10 Арда Туран Captain sports.svg
CF 17 Бурак Јилмаз добил жолт картон во 9-тата минута 9'
Замени:
MF 5 Нури Шахин влегол во игра 46'
MF 11 Олџај Шахан влегол во игра 62'
MF 19 Јунус Мали влегол во игра 70'
Селектор:
Фатих Терим

Чешка - Турција[уреди | уреди извор]

21 јуни 2016 (2016-06-21)
21:00
Чешка  0-2  Турција Стад Болар-Делелис, Ленс
Гледачи: 32,836[5]
Судија: Шкотска Вилијам Колум
Извештај Јилмаз гол 10'
Туфан гол 65'
Чешка
Турција
GK 1 Петр Чех Captain sports.svg
RB 2 Павел Кадержабек
CB 6 Томаш Сивок
CB 5 Роман Хубник
LB 11 Даниел Пудил
DM 22 Владимир Дарида
CM 15 Давид Павелка добил жолт картон во 39-тата минута 39' заменет 57'
CM 13 Јарослав Плашил добил жолт картон во 36-тата минута 36' заменет 90'
RW 9 Борек Дочкал заменет 71'
LW 19 Ладислав Крејчи
CF 7 Томаш Нецид
Замени:
FW 12 Милан Шкода влегол во игра 57'
MF 18 Јосеф Шурал добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 71'
MF 14 Даниел Коларж влегол во игра 90'
Селектор:
Павел Врба
CZE-TUR 2016-06-21.svg
GK 1 Волкан Бабаџан
RB 7 Гокан Ѓонул
CB 15 Мехмет Топал
CB 3 Хакан Балта добил жолт картон во 50-тата минута 50'
LB 13 Исмаил Којбаши добил жолт картон во 35-тата минута 35'
DM 16 Озан Туфан
DM 8 Селчук Инан
CM 10 Арда Туран Captain sports.svg
RW 21 Емре Мор заменет 69'
LW 20 Волкан Шен заменет 61'
CF 17 Бурак Јилмаз заменет 90'
Замени:
MF 14 Огужан Озјакуп влегол во игра 61'
MF 11 Олџај Шахан влегол во игра 69'
FW 9 Џенк Тосун влегол во игра 90'
Селектор:
Фатих Терим

Хрватска - Шпанија[уреди | уреди извор]

21 јуни 2016 (2016-06-21)
21:00
Хрватска  2-1  Шпанија Нов стадион во Бордо, Бордо
Гледачи: 37,245[6]
Судија: Холандија Бјорн Кајперс
Н. Калиниќ гол 45'
Перишиќ гол 87'
Извештај Мората гол 7'
Хрватска
Шпанија
GK 23 Даниел Субашиќ
RB 11 Дарио Срна Captain sports.svg добил жолт картон во 70-тата минута 70'
CB 5 Ведран Чорлука
CB 6 Тин Једвај
LB 2 Шиме Врсаљко добил жолт картон во 70-тата минута 70'
CM 15 Марко Рог добил жолт картон во 29-тата минута 29' заменет 82'
CM 19 Милан Бадељ
RW 4 Иван Перишиќ добил жолт картон во 88-мата минута 88' заменет 90+4'
AM 7 Иван Ракитиќ
LW 20 Марко Пјаца заменет 90+2'
CF 16 Никола Калиниќ
Замени:
MF 8 Матео Ковачиќ влегол во игра 82'
FW 22 Дује Чоп влегол во игра 90+2'
FW 9 Андреј Крамариќ влегол во игра 90+4'
Селектор:
Анте Чачиќ
CRO-ESP 2016-06-21.svg
GK 13 Давид де Хеа
RB 16 Хуанфран
CB 3 Жерар Пике
CB 15 Серхио Рамос Captain sports.svg
LB 18 Жорди Алба
DM 5 Серхио Бускетс
CM 10 Сеск Фабрегас заменет 84'
CM 6 Андрес Инјеста
RW 21 Давид Силва
LW 22 Нолито заменет 60'
CF 7 Алваро Мората заменет 67'
Замени:
MF 19 Бруно Соријано влегол во игра 60'
FW 20 Ариц Адуриц влегол во игра 67'
MF 14 Тијаго влегол во игра 84'
Селектор:
Висенте дел Боске

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full Time Summary – Turkey v Croatia“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 12 June 2016. Посетено на 12 June 2016.
  2. „Full Time Summary – Spain v Czech Republic“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 13 June 2016. Посетено на 13 June 2016.
  3. „Full Time Summary – Czech Republic v Croatia“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 17 June 2016. Посетено на 17 June 2016.
  4. „Full Time Summary – Spain v Turkey“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 17 June 2016. Посетено на 17 June 2016.
  5. „Full Time Summary – Czech Republic v Turkey“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 21 June 2016. Посетено на 21 June 2016.
  6. „Full Time Summary – Croatia v Spain“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 21 June 2016. Посетено на 21 June 2016.