Европско првенство во фудбал 2016 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Европско првенство во фудбал 2016 - група Е била една од шестте групи на Европското првенство 2016 и во неа се натпреварувале Белгија, Италија, Ирска и Шведска. Италија била единствениот поранешен европски шампион во оваа група, а титулата ја освоиле во 1968 година. Натпреварите се одиграле од 13 до 22 јуни 2016 година.

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. во жребот Екипа Број на учества на
ЕП
Последно
учество
Најдобар
пласман
Ранг список на ФИФА
јуни 2016
Е1  Белгија 5-то 2000 Вицешампиони (1980) 2
Е2  Италија 9-то 2012 Победници (1968) 12
Е3  Ирска 3-то 2012 Групна фаза (1988, 2012) 33
Е4  Шведска 6-то 2012 Полуфинале (1992) 35

Табела[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Италија 6 3 2 0 1 3 1 +2
2.  Белгија 6 3 2 0 1 4 2 +2
3.  Ирска 3 3 1 1 1 2 4 -2
4.  Шведска 1 3 0 1 2 1 3 -2

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварите се играат според средноевропско летно време (UTC+02:00)

Ирска - Шведска[уреди | уреди извор]

13 јуни 2016 (2016-06-13)
18:00
Ирска  1-1  Шведска Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 73,419[1]
Судија: Србија Милорад Мажиќ
Хулахан гол 48' Извештај Кларк гол 71' (а.г.)
Ирска
Шведска
GK 23 Дарен Рендолф
RB 2 Шејмус Колман
CB 4 Џон О'Шеи Captain sports.svg
CB 3 Киаран Кларк
LB 19 Роби Брејди
CM 8 Џејмс Мекарти добил жолт картон во 43-тата минута 43' заменет 85'
CM 6 Глен Вилан добил жолт картон во 77-мата минута 77'
CM 13 Џеф Хендрик
AM 20 Вес Хулахан заменет 78'
CF 14 Џонатан Волтерс заменет 64'
CF 9 Шејн Лонг
Замени:
MF 11 Џејмс Меклеин влегол во игра 64'
FW 10 Роби Кин влегол во игра 78'
MF 7 Ејден МекГиди влегол во игра 85'
Селектор:
Северна Ирска Мартин О'Нил
IRL-SWE 2016-06-13.svg
GK 1 Андреас Исаксон
RB 2 Микаел Лустиг заменет 45'
CB 14 Виктор Линделоф добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CB 4 Андреас Гранквист
LB 5 Мартин Олсон
RM 7 Себастијан Ларсон
CM 18 Оскар Левицки заменет 86'
CM 9 Ким Калстром
LM 6 Емил Форсберг
CF 11 Маркус Берг заменет 59'
CF 10 Златан Ибрахимовиќ Captain sports.svg
Замени:
DF 3 Ерик Јохансон влегол во игра 45'
FW 20 Џон Гвидети влегол во игра 59'
MF 8 Албин Екдал влегол во игра 86'
Селектор:
Ерик Хамрен

Белгија - Италија[уреди | уреди извор]

13 јуни 2016 (2016-06-13)
21:00
Белгија  0-2  Италија Лумиер, Лион
Гледачи: 55,408[2]
Судија: Англија Марк Клатенбург
Извештај Џакерини гол 32'
Пеле гол 90+3'
Белгија
Италија
GK 1 Тибо Куртоа
RB 23 Лоран Симан заменет 76'
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален
LB 5 Јан Вертонген добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
CM 4 Раџа Наинголан заменет 62'
CM 6 Аксел Витсел
RW 7 Кевин Де Бројне
AM 8 Маруан Фелаини
LW 10 Еден Азар Captain sports.svg
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 73'
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 62'
FW 17 Дивок Ориги влегол во игра 73'
FW 11 Јаник Караско влегол во игра 76'
Селектор:
Марк Вилмотс
BEL-ITA 2016-06-13.svg
GK 1 Џанлујџи Буфон Captain sports.svg
CB 15 Андреја Барцаљи
CB 19 Леонардо Бонучи добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CB 3 Џорџо Кјелини добил жолт картон во 65-тата минута 65'
DM 16 Даниеле Де Роси заменет 78'
RW 6 Антонио Кандрева
CM 18 Марко Пароло
CM 23 Емануеле Џакерини
LW 4 Матео Дармијан заменет 58'
CF 9 Грацијано Пеле
CF 17 Едер добил жолт картон во 75-тата минута 75' заменет 75'
Замени:
DF 2 Матија Де Шиљо влегол во игра 58'
FW 11 Чиро Имобиле влегол во игра 75'
MF 10 Тијаго Мота добил жолт картон во 84-тата минута 84' влегол во игра 78'
Селектор:
Антонио Конте

Италија - Шведска[уреди | уреди извор]

17 јуни 2016 (2016-06-17)
15:00
Италија  1-0  Шведска Стадион Мунисипал, Тулуза
Гледачи: 29,600[3]
Судија: Унгарија Виктор Кашаи
Едер гол 88' Извештај
Италија
Шведска
GK 1 Џанлујџи Буфон Captain sports.svg добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
CB 15 Андреја Барцаљи
CB 19 Леонардо Бонучи
CB 3 Џорџо Кјелини
RW 8 Алесандро Флоренци заменет 85'
CM 18 Марко Пароло
CM 16 Даниеле Де Роси добил жолт картон во 69-тата минута 69' заменет 74'
CM 23 Емануеле Џакерини
LW 6 Антонио Кандрева
CF 9 Грацијано Пеле заменет 60'
CF 17 Едер
Замени:
FW 7 Симоне Ѕаѕа влегол во игра 60'
MF 10 Тијаго Мота влегол во игра 74'
MF 14 Стефано Стураро влегол во игра 85'
Селектор:
Антонио Конте
ITA-SWE 2016-06-17.svg
GK 1 Андреас Исаксон
RB 14 Виктор Линделоф
CB 3 Ерик Јохансон
CB 4 Андреас Гранквист
LB 5 Мартин Олсон добил жолт картон во 90-тата минута 90'
RM 7 Себастијан Ларсон
CM 8 Албин Екдал заменет 79'
CM 9 Ким Калстром
LM 6 Емил Форсберг заменет 79'
CF 20 Џон Гвидети заменет 85'
CF 10 Златан Ибрахимовиќ Captain sports.svg
Замени:
MF 21 Џими Дурмаз влегол во игра 79'
MF 18 Оскар Левицки влегол во игра 79'
FW 11 Маркус Берг влегол во игра 85'
Селектор:
Ерик Хамрен

Белгија - Ирска[уреди | уреди извор]

18 јуни 2016 (2016-06-18)
15:00
Белгија  3-0  Ирска Нов стадион во Бордо, Бордо
Гледачи: 39,493[4]
Судија: Турција Џунејт Чакир
Р. Лукаку гол 48'70'
Витсел гол 61'
Извештај
Белгија
Ирска
GK 1 Тибо Куртоа
RB 16 Томас Мение
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален добил жолт картон во 49-тата минута 49'
LB 5 Јан Вертонген
CM 6 Аксел Витсел
CM 19 Муса Дембеле заменет 57'
RW 11 Јаник Караско заменет 64'
AM 7 Кевин Де Бројне
LW 10 Еден Азар Captain sports.svg
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 83'
Замени:
MF 4 Раџа Наинголан влегол во игра 57'
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 64'
FW 20 Кристијан Бентеке влегол во игра 83'
Селектор:
Марк Вилмотс
BEL-IRL 2016-06-18.svg
GK 23 Дарен Рендолф
RB 2 Шејмус Колман
CB 4 Џон О'Шеи Captain sports.svg
CB 3 Киаран Кларк
LB 17 Стивен Ворд
RM 13 Џеф Хендрик добил жолт картон во 42-рата минута 42'
CM 6 Глен Вилан
CM 8 Џејмс Мекарти заменет 62'
LM 19 Роби Брејди
SS 20 Вес Хулахан заменет 71'
CF 9 Шејн Лонг заменет 79'
Замени:
MF 11 Џејмс Меклеин влегол во игра 62'
MF 7 Ејден МекГиди влегол во игра 71'
FW 10 Роби Кин влегол во игра 79'
Селектор:
Северна Ирска Мартин О'Нил

Италија - Ирска[уреди | уреди извор]

22 јуни 2016 (2016-06-22)
21:00
Италија  0-1  Ирска Стад Пјер-Мороа, Лил
Гледачи: 44,268[5]
Судија: Романија Овидиу Хацеган
Извештај Брејди гол 85'
Италија
Ирска
GK 12 Салваторе Сиригу добил жолт картон во 39-тата минута 39'
CB 15 Андреја Барцаљи добил жолт картон во 78-мата минута 78'
CB 19 Леонардо Бонучи Captain sports.svg
CB 5 Анџело Огбона
DM 10 Тијаго Мота
RW 21 Федерико Бернардески заменет 60'
CM 14 Стефано Стураро
CM 8 Алесандро Флоренци
LW 2 Матија Де Шиљо заменет 81'
CF 7 Симоне Ѕаѕа добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CF 11 Чиро Имобиле заменет 74'
Замени:
DF 4 Матео Дармијан влегол во игра 60'
FW 20 Лоренцо Инсиње добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1' влегол во игра 74'
MF 22 Стефан Ел Шарави влегол во игра 81'
Селектор:
Антонио Конте
ITA-IRL 2016-06-22.svg
GK 23 Дарен Рендолф
RB 2 Шејмус Колман Captain sports.svg
CB 12 Шејн Дафи
CB 5 Ричард Киох
LB 17 Стивен Ворд добил жолт картон во 73-тата минута 73'
RM 13 Џеф Хендрик
CM 11 Џејмс Меклеин
CM 8 Џејмс Мекарти заменет 77'
LM 19 Роби Брејди
SS 21 Дерил Марфи заменет 70'
CF 9 Шејн Лонг добил жолт картон во 39-тата минута 39' заменет 90'
Замени:
MF 7 Ејден МекГиди влегол во игра 70'
MF 20 Вес Хулахан влегол во игра 77'
MF 22 Стивен Квин влегол во игра 90'
Селектор:
Северна Ирска Мартин О'Нил

Шведска - Белгија[уреди | уреди извор]

22 јуни 2016 (2016-06-22)
21:00
Шведска  0-1  Белгија Алијанц Ривиера, Ница
Гледачи: 34,011[6]
Судија: Германија Феликс Брих
Извештај Наинголан гол 84'
Шведска
Белгија
GK 1 Андреас Исаксон
RB 14 Виктор Линделоф
CB 3 Ерик Јохансон добил жолт картон во 36-тата минута 36'
CB 4 Андреас Гранквист
LB 5 Мартин Олсон
RM 7 Себастијан Ларсон заменет 70'
CM 8 Албин Екдал добил жолт картон во 33-тата минута 33'
CM 9 Ким Калстром
LM 6 Емил Форсберг заменет 82'
CF 11 Маркус Берг заменет 63'
CF 10 Златан Ибрахимовиќ Captain sports.svg
Замени:
FW 20 Џон Гвидети влегол во игра 63'
MF 21 Џими Дурмаз влегол во игра 70'
MF 22 Еркан Зенгин влегол во игра 82'
Селектор:
Ерик Хамрен
SWE-BEL 2016-06-22.svg
GK 1 Тибо Куртоа
RB 16 Томас Мение добил жолт картон во 30-тата минута 30'
CB 2 Тоби Алдервеирелд
CB 3 Томас Вермален
LB 5 Јан Вертонген
CM 4 Раџа Наинголан
CM 6 Аксел Витсел добил жолт картон во 45+1-тата минута 45+1'
RW 11 Јаник Караско заменет 71'
AM 7 Кевин Де Бројне
LW 10 Еден Азар Captain sports.svg заменет 90+3'
CF 9 Ромелу Лукаку заменет 87'
Замени:
FW 14 Дрис Мертенс влегол во игра 71'
FW 20 Кристијан Бентеке влегол во игра 87'
FW 17 Дивок Ориги влегол во игра 90+3'
Селектор:
Марк Вилмотс

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full Time Summary – Republic of Ireland v Sweden“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 13 June 2016. Посетено на 13 June 2016.
  2. „Full Time Summary – Belgium v Italy“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 13 June 2016. Посетено на 13 June 2016.
  3. „Full Time Summary – Italy v Sweden“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 17 June 2016. Посетено на 17 June 2016.
  4. „Full Time Summary – Belgium v Republic of Ireland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 18 June 2016. Посетено на 18 June 2016.
  5. „Full Time Summary – Italy v Republic of Ireland“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 22 June 2016. Посетено на 22 June 2016.
  6. „Full Time Summary – Sweden v Belgium“ (PDF). UEFA.org. Union of European Football Associations. 22 June 2016. Посетено на 22 June 2016.