Киаран Кларк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киаран Кларк
Лични податоци
Роден на 26 септември 1989(1989-09-26)(34 г.)
Роден во Лондон, Англија
Држава  Ирска
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција централен одбранбен, лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Број 2
Младинска кариера
Астон Вила Астон Вила
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2016 Астон Вила Астон Вила 134 (7)
2016- Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 65 (8)
Репрезентација
2011-  Ирска 32 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Киаран Кларк (роден на 26 Септември 1989 година во Хароу, Англија) — фудбалер од Република Ирска кој игра во Премиер лигата за екипата на Њукасл Јунајтед и ирската репрезентацијата. Кларк природно е играч од одбраната и игра како централен дефанзивец, но исто така, може да работи и како дефанзивен играч од средниот ред и како лев бек.

Кларк бил капитен на Англија во селекциите под-18 и под-19 години, но во октомври 2010 година ја искажал својата амбиција да игра за Република Ирска. Тој беше повикан во репрезентацијата на Ирците еден месец подоцна на пријателскиот натпревар против Норвешка, и го направи своето целосно деби против Велс на 8 февруари, 2011 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Астон Вила[уреди | уреди извор]

Почетокот на кариерата[уреди | уреди извор]

Иако роден во Лондон и растел во Сенди, Кларк дошол на Вила Парк преку младинската школа на Астон Вила на возраст од единаесет години. Тој бил капитен на У-18 тимот на академијата за време на кампањата на 2007-08 во резервната лига, моминско лига на академијата наслов. Нему му беше даден сениорски тимски број за сезоната 2008-09 и сенашол на клупата за резерви на Вила за натпревар од Купот на УЕФА нагостувањето кај ЦСКА Москва, но остана неискористена замена.

сезона 2009-10[уреди | уреди извор]

Кларк беше вклучен во претсезонските подготвителни натпревари на Вила за сезоната 2009-2010. На 30 август 2009 година, тој го направи своето деби во Премиер лигата во победата со 2-0 над Фулам. По повредата на Картис Дејвис, тогаш деветнаесет-годишниот Киаран Кларк беше именуван во почетната постава на Вила, како партнер на Карлос Куељар во центарот на одбраната. Тој помогна за чиста мрежа на клубот и речиси го одбележа своето деби со погодок, но неговиот удар со глава беше за малку непрецизен. Иако во тимот се прави ново сериозно партнерство од новите засилувања Џејмс Колинс и Ричард Дан и Кларк во главно е на клупата, тој сепак за побрз период од очекувано успеал да се пробие во првиот тим на Астон Вила во рок од само година дена. Во ноември 2009 година тој потпишал нов договор со тимот до 2012 година. Втор настап на Кларк во дресот на Астон Вила дојде на Вила Парк во победата на домашната екипа над Брајтон и Хов Албион со 3-2 во ФА Купот.

сезона 2010-2011[уреди | уреди извор]

Кларк ги започна првите два лигашки натпревари на Астон Вила во сезоната 2010-11 сезона: против Вест Хем Јунајтед, како партнер на Ричард Дан и ја зачувуваат својата мрежа чиста, за потоа против Њукасл Јунајтед да бидат целосно разбиени со 6 гола во нивната мрежа. Кларк, исто така, беше во почетниот тим на Жерар Улие и во првиот натпревар како нов менаџер на Вила, против Блекбурн Роверс во Лига купот. Тој потоа го почна натпреварот против локалните соперници Бирмингем Сити играјќи во средниот ред и продолжи да ја има истата улога и против Фулам и Блекпул поради кризата со повреди од овој дел од теренот на клубот. На 27 ноември 2010 година, Кларк ги постигна своите први два гола за клубот во поразот со 4-2 од Арсенал дома. На 2 јануари 2011 тој постигна израмнувачки погодок во 91 минута против Челзи на 2 јануари 2011 година за да му донесе бод на својот тим.

сезона 2011-2012[уреди | уреди извор]

Кларк го постигна својот прв погодок во сезоната во натпревар од ФА Купот против Бристол Роверс на 29 јануари 2011 година, со фантастичен соло продор. Тој одигра 15 натпревари во Премиер лигата оваа сезона, најчесто како лев бек и постигна еден погодок на 6 мај 2012 носејќи му водство на својот тим од 1-0 против Тотенхем во натпревар што заврши 1-1.

сезона 2012-2013[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2012-2013 Кларк бил прв избор во централниот дел на одбраната на новиот менаџер на Астон Вила, Пол Ламберт. Тој бил стратер во првите два меча во сезоната во Премиер лигата, но бил исклучен во второто коло на 25 август 2012 година за направен професионален фаул над Никица Јелавиќ во натпреварот против Евертон. Тој се вратил во почетниот тим на Вила, по одлежувањето на суспензијата од еден натпревар, на 3 септември 2012 година на гостувањето кај Њукасл Јунајтед. Тој постигна гол на овој натпревар во 22 минута а на крајот натпреварот завршил 1-1. Кларк бил стартер и во следните 4 натпревари на тимот.

Њуксал Јунајтед[уреди | уреди извор]

На 3 август 2016, Кларк потпишал за Њукасл Јунајтед.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Астон Вила[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]